Honda 06 2020 1140x86 jazz
Thumb yaris gr 009 Thumb toyota copen gr sport Thumb toyota calya 6 Thumb toyota avanza 68 Thumb toyota etios sedan 8 Thumb toyota porte f raffine 3 Vw 06 2020 1024x597 t cross Thumb toyota prius c 31 Thumb toyota probox wagon 3 Thumb toyota raize Thumb toyota s fr concept Thumb toyota sienta 8 Thumb toyota spade 12 Vw 06 2020 1024x597 t cross Thumb toyota vios 6 Thumb toyota yaris 01 sedan Thumb toyota yaris cross hybrid 71 Thumb toyota yaris hybrid 608 Thumb yaris gr 009

Malé auto Toyoty, to nie je len Yaris. Tu sú menej známe modely

V Európe sa malé mestské autá spájajú najmä s hatchbackmi, ale vo svete segment B iba mierne ustupuje univerzálnej triede kompaktných áut. Môžeme sa o tom presvedčiť prehliadkou modelového radu Toyoty naprieč svetom.

Do slovenských showroomov čoskoro vstúpi štvrtá generácia Toyoty Yaris, subkompaktného hatchbacku, ktorý predstavuje jeden z pilierov japonskej značky na európskom trhu. Nový Yaris, postavený na platforme GA-B zo série TNGA, má tuhšiu konštrukciu ako jeho predchodca postavený na platforme B, nižšie ťažisko, citlivejšie riadenie  a lepšie odpruženie. V spojení s novým, výkonnejším a efektívnejším hybridným pohonným systémom 1.5 s výkonom 114 k je to agilné, menej ako 4-metrové auto s vynikajúcimi jazdnými vlastnosťami.

To, že Yaris je hatchback, nie je náhoda. Je to odpoveď na preferencie európskych vodičov, ktorí vidia v hlavnej úlohe segmentu B predovšetkým tento typ karosérií. Aj keď v posledných rokoch sa v triede subkompaktov rozmáhajú crossovery, čoho príkladom je  nový B-SUV Yaris Cross. Ako vyzerá globálny modelový rad Toyoty za európskym horizontom? 

Prečítajte si tiež:

Toyota Sienna a Venza sú nové "americké" hybridy značky

Hybridná ikona v subkompaktnej verzii

Viete, že hybridná revolúcia sa začala práve v segmente B ? Yaris prvej generácie bol postavený na základe modelu Echo - sedanu brázdiaceho cesty za hranicami Európy. Až druhá generácia Priusu prijala globálnu formu kompaktného liftbacku, rozpoznateľnú na celom svete, ktorá pokračovala treťou a štvrtou generáciou.  A keď sa  z Priusu stalo kompaktné vozidlo, vznikla medzera, ktorú vyplnil  Prius C, v Japonsku známy ako Aqua.

V súčasnosti Prius C z mnohých trhov stiahli, pretože ho nahradil nový hybridný Yaris, no v Japonsku je model Aqua stále k dispozícii spolu s Yarisom. Aqua je 4-metrový hatchback s hybridným pohonom tretej generácie s motorom 1.5 s výkonom  73 k, ktorý spolupracuje s elektromotorom MG2 s výkonom 60 k a ešte jedným motorom/generátorom  (MG1).  Systém poháňajúci prednú nápravu s dvomi elektromotormi, benzínovým motorom, riadiacou jednotkou PCU (t.j. počítača),  planétová prevodovka a trakčná batéria sú charakteristickou štruktúrou každého hybridného pohonu Toyoty, používanou od prvého Priusu. V hybridnom pohone  AWD-i je rozšírená o ďalší elektromotor na zadnej náprave.  Tento typ pohonu všetkých kolies má aj model RAV4 Hybrid ADW-i.

Sedany

Yaris nájdeme aj na americkom trhu, avšak je celkom iný ako v Európe alebo Japonsku.  Yaris s karosériou sedan alebo hatchback, ponúkaný v USA, vyvinula Mazda ako dvojča modelu Mazda 2. Rovnako sedan s dĺžkou  435 cm, ako aj  410-centimetrový hatchback sú k dispozícii s jedným 1,5-litrovým motorom. V Kanade je k dispozícii iba verzia  hatchback a v Mexiku iba verzia sedan s názvom Yaris R. Za zmienku stojí, že na mexickom trhu je v ponuke aj celkom iný, lacnejší Yaris s karosériou sedan a hatchback – je to Yaris ATIV, ktorý pochádza z Ázie a je spríbuznený s  Toyotou Vios.

Subkompaktný sedan Vios má v Číne aj verziu  hatchback s názvom Vios FS. Model je v Číne veľmi rozšírený a vyrába sa až v siedmich rôznych ázijských fabrikách Toyoty – od Číny až po Indonéziu.  Štvordverové auto s dĺžkou 4 425 mm môžu poháňať rôzne motory 1.3 a 1.5, v závislosti od trhu.

Model Etios, ktorý je omnoho menší ako  Vios, vyrábajú v Indii a v Brazílii a nájdeme ho v Ázii,  Južnej Amerike a Juhoafrickej republike. Sedan má dĺžku  4 265 mm, a hatchback 3 775 mm. Rad motorov zahŕňa benzínové jednotky 1.2  a 1.5 ako aj naftový motor s objemom  1.4. V Brazílii je  Etios v ponuke s alternatívnymi motormi  1.5 Flex a 1.2 Flex, ktoré môžu využívať ako palivo benzín, etanol alebo ich zmes.

Odporúčame:

POROVNANIE: Koľko stojí údržba malého auta?

Kombi

Zaujímavým modelom v rade Toyoty je Probox  s hranatou karosériou, ktorý sa predáva ako osobný automobil alebo nízka dodávka  (má výšku 1 525 mm). Auto vyrábajú a predávajú na japonskom trhu. Má dĺžku 4 195 mm a je k dispozícii v hybridnej verzii s motorom 1.5 alebo so spaľovacím motorom 1.5 s pohonom oboch náprav. Pokračujte na ďalšej stránke článku.