29451 suv runout online carousel crossland 1140x190
Thumb loeb elena nosn c3 bd processed 640x420 Thumb 20611 large wrc f3 1 Thumb 20610 large wrc f3 Thumb 20609 large wrc f2 Thumb 20608 large wrc f1 Thumb 20607 large wrc f4 Fiat 600 online 2024 autozurnal 1024x597 Thumb 20535 large loeb elena nosn c3 bd Thumb 20534 large loeb elena 03 Thumb 20533 large loeb elena 02 Thumb 20532 large loeb elena 01t

Loeb/Elena a Citroen majstrami sveta

Sebastien Loeb a spolujazdec Daniel Elena sa vo vozidle Citroen DS3 WRC už po deviaty raz stali predčasne majstrami sveta v automobilových súťažiach. Francúzska automobilka oslavuje zároveň aj deviaty titul v hodnotení značiek.

Nik nepochyboval o tom, že úspešná dvojica si udrží vedúcu pozíciu v Rallye Francúzska až do cieľa. S rutinou a pevnými nervami dokončil Loeb posledné kilometre súťaže na domácej pôde, ktorá sa skončila v jeho rodisku. „Je to neuveriteľný pocit zvíťaziť tu pred zrakmi všetkých. Celý víkend mi pripadal ako sen a fanúšikovia sa postarali o jedinečnú atmosféru“, žiaril Francúz v cieli a doplnil svoju osobnú bilanciu. Doteraz štartoval v 150 súťažiach majstrovstiev sveta a presne polovicu z nich vyhral, 112-krát vystúpil na pódium, 125-krát obsadil bodované miesto a získal 9 majstrovských titulov za sebou. To sú večné rekordy.

Druhý prešiel cieľovou čiarou Rallye Francúzska Fín Jari-Mari Latvala a vyžaroval toľko radosti ako keby zvíťazil on a nie Loeb. „Bol to môj doteraz najlepší výkon na asfalte“, tešil sa v cieli. „Ešte nikdy som sa Loebovi nepriblížil natoľko ako tentoraz“, dodal. Aj tretí Mikko Hirvonen sa mohol opäť smiať: „Urobil som pokrok v štýle jazdy a nastavení auta“, povedal druhý jazdec továrenskej stajne Citroen. „Na tom môžem v budúcnosti stavať“.

Smoliarom finále sa stal Dani Sordo. Už v druhej RS záverečného dňa štrajkovalo servoriadenie jeho Mini WRC. Keďže so servisom nik nerátal, musel sa Španiel pokúsiť poruchu odstrániť vlastnoručne. Keď sa mu to nepodarilo, tím Prodrive ho z bezpečnostných dôvodov predčasne stiahol zo súťaže. V tom čase jazdil Sordo na 5. mieste.

Jevgenij Novikov ráno posledného dňa Rallye Francúzska vyletel z trate ale našťastie vážne poškodenie karosérie jazdné vlastnosti jeho Ford Fiesty neovplyvnilo. S odtrhnutým nárazníkom a pretlačenou kapotou motora dokázal Rus doraziť do cieľa na 7. mieste. Za ním skončili Chris Atkinson (Mini), Martin prokop (Ford Fiesta) a nováčik svetového šampionátu Sebastien Chardonnet v aute Citroen.

V zákulisí opäť zaznelo, že desiaty majstrovský titul už nie je pre Sebastiena Loeba žiadnou témou a preto bude v nasledujúcej sezóne štartovať iba v 5 súťažiach a plánuje tiež odjazdiť svoju poslednú rely pred domácim publikom. Keďže v tejto disciplíne už nemá čo dosiahnuť, po dohode s tímom Citroen sa rozhodol spolu prestúpia do pretekov majstrovstiev sveta cestovných vozidiel WTCC, z ktorých na sklonku tohto roka odíde Chevrolet.