Suv bonus suv bannery 1140x190 02
Thumb lidl testuje volvo fm electric 1 Thumb lidl testuje volvo fm electric 3 Thumb lidl testuje volvo fm electric 2

Lidl testuje Volvo FM Electric

Od polovice marca Lidl využíva vo svojej logistickej flotile nové Volvo FM Electric. Ťahač ťažkej triedy s batériovým elektrickým pohonom môže bez emisií prepraviť až 24 ton nákladu.

Začiatkom novembra 2022 začala firma Anpet EU poskytovať pre Lidl distribučné služby prvým elektrickým nákladný vozidlom Volvo FE Electric na Slovensku, ktoré je vybavené chladiarenskou nadstavbou a ponúka užitočné zaťaženie vyše 8 ton. Ťahač návesov Volvo FM Electric však môže prepravovať až 24 ton nákladu, čo výrazne zvyšuje efektívnosť ťažkej distribúcie. Testy tohto e-trucku v prevádzkovom režime spoločnosti Lidl boli dohodnuté na 2 týždne a následne sa vyhodnotia všetky sledované dáta.

„Som hrdý, že sme sa ako spoločnosť vybrali cestou znižovania emisií a nasadzovania alternatívnych pohonov v kamiónovej preprave. Spoločne so svojimi prepravnými partnermi sme našli konsenzus. Naše ciele sú odvážne a ambiciózne, ale vieme, že pre našu planétu nevyhnutné. Postupne chceme nasadzovať aj ďalšiu techniku s nulovými emisiami, aby sme sa približovali k absolútne bezemisnej logistike,“ uviedol k testovaniu Peter Mego, vedúci úseku logistiky. Lidl chce do roku 2030 dosiahnuť, aby 30 % flotily malo pohon na elektrinu, vodík alebo bioplyn.

Testovaný ťahač Volvo FM Electric 4x2 T s vysokou spacou kabínou poháňajú tri elektromotory s výkonom 490 kW, prevodovka je typu I-Shift. Vozidlo má šesť batérií s celkovou kapacitou 540 kWh, ich nabitie trvá 9,5 hodiny striedavým prúdom (nabíjací výkon 43 kW) alebo 2,5 h jednosmerným prúdom (250 kW). Výrobca uvádza dojazd na jedno nabitie v rozmedzí 300 až 350 km. Pochopiteľne aj bezpečnostné a asistenčné systémy sú na patričnej úrovni – vodič má k dispozícii napríklad adaptívny tempomat, systém výstrahy pri mimovoľnom vybočení z jazdného pruhu s asistenciou návratu či automatickú aktiváciu návesovej brzdy proti zalomeniu súpravy.

Podľa Andreja Chudíka, obchodného riaditeľa Volvo Group Slovakia, zákazníci hľadajú nové spôsoby a riešenia, ktoré prispievajú k dekarbonizácii dopravy a majú menší vplyv na životné prostredie. „Som presvedčený, že nákladné vozidlá Volvo Trucks Electric v spojení s komplexným balíkom podporných služieb sa stávajú konkurenčnou výhodou. Stojíme v popredí tejto transformácie a veríme, že aj elektromobilita má svoje miesto v budúcnosti prepravy.“