Cupra leon blizsie banner 970x250px 03

Lexus si zaregistroval značku LF-Z. Bude patriť elektrickému SUV-kupé?

Lexus požiadal Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo o registráciu nového označenia LF-Z. Japonská značka neuvádza žiadne podrobnosti, ale skratka rezervovaná v EUIPO je s najväčšou pravdepodobnosťou názvom konceptu, ktorý by mohol byť predchodcom nového elektrické SUV s prvkami kupé. Auta, ktoré sa v ponuke automobilky zatiaľ nenachádza.

Lexus už roky označuje svoje koncepčné vozidlá skratkou LF (Lexus Future) doplnenou dodatkom za pomlčkou. Slávny superšportiak LFA bol predstavený ako LF-A. Predchodca kupé LC, ktoré bolo mimochodom uvedené na trh v podobe prakticky sa nelíšiacej od koncepčného prototypu, sa volal A. Preto je takmer isté, že za označením LF-Z sa bude skrývať nové koncepčné vozidlo a nie model pripravený na výrobu. Už teraz existuje veľa indícií, že Lexus pripravuje prelomové auto, ktoré výrobcovi umožní vstúpiť do úplne nového segmentu. 

Premiéra je blízko

Začiatkom tohto roka Koji Sato, prezident spoločnosti Lexus International, povedal: „Na jar predstavíme nielen novú víziu smerovania našej značky, ale aj koncepčný automobil, ktorý predstavuje naše zámery do budúcnosti a bude predzvesťou novej generácie vozidiel Lexusu.” Model LF-Z je pravdepodobne projektom, na ktorý svojimi slovami narážal. Túto informáciu sprevádzala grafika zobrazujúca zadnú časť záhadného automobilu. Veľa na nej nevidieť, ale možno si všimnúť mohutné línie, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou patria SUV-čku. Keďže prezident Lexusu spomenul jar, mohli by sme sa dočkať premiéry nového konceptu už v najbližších týždňoch.

LF-Z čiže RZ?

Lexus sa rád chváli futuristickými koncepčnými vozidlami. Za všetky spomeňme napríklad LF-30. Predstavili ho v roku 2019 pri príležitosti 30.výročia vzniku značky. Auto malo ukazovať, ako si Japonci predstavujú budúcnosť automobilového priemyslu a Lexusu v nasledujúcich troch desaťročiach. Model LF-Z by však mal mať skôr bližšie k tomu, aby vyrazil na cesty.

Objavujú sa aj náznaky, že koncepčný automobil bude predzvesťou modelu RZ 450e, ktorého názov si Lexus zaregistroval v Európe a Spojených štátoch amerických v minulom roku. Japonská značka nikdy predtým nepoužila pri pomenúvaní svojich automobilov písmeno Z. Tu sa objavuje pri oboch modeloch. Analytici naznačujú, že novým autom by mohlo byť elektrické SUV-kupé. Ak vezmeme do úvahy, že Lexus zatiaľ nemá v ponuke auto označované ako kombinácia SUV-čka a kupé a rastúcu popularitu modelov tohto typu na trhu prémiových automobilov, zdá sa byť táto teória pravdepodobná. Prítomnosť elektrického pohonu vo vozidle je takmer istá. Prezrádza to písmeno  „e” v názve modelu.