Cupra leon blizsie banner 970x250px 03

Lada Xray do Európy napokon nedorazí

AvtoVaz neplánuje predávať svoj nový crossover na starom kontinente.

Zatiaľ čo prvé kusy sedanu Lada Vesta sa na Slovensku objavia doslova v najbližších dňoch, crossover Xray u nás zrejme neuvidíme vôbec.

Jan Ptáček, viceprezident pre predaj a marketing automobilky AvtoVaz, v rozhovore pre portál Autostat uviedol, že s exportom novinky na európske trhy sa neráta.

Vývoz Lady Xray bude podľa Ptáčeka orientovaný na takzvané Spločenstvo nezávislých štátov, kam patria postsovietske krajiny ako Azerbajdžan, Bielorusko, Kazachstan, Ukrajina alebo Uzbekistan.

Český rodák dôvody neupresnil. Špekuluje sa, že Xray by v Európe mohol príliš konkurovať Dacii Sandero Stepway, s ktorou zdieľa technický základ.

Naopak, s predajom sedanu Lada Vesta na európskych trhoch Rusi rátajú. Prvá zásielka áut už je údajne na ceste. Najdôležitejšími európskymi trhmi pre AvtoVaz sú Nemecko a Maďarsko.

Mimochodom, Jan Ptáček pochádza z Česka a v službách značky Renault, ktorá je väčšinovým vlastníkom AvtoVazu, pôsobí už niekoľko rokov. V minulosti sa podieľal napríklad na predajných úspechoch prvej Dacie Logan. Dnes šéfuje marketingu značky Lada.