Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 37l Thumb 23l Thumb 22l Thumb 21l Thumb 24l Thumb 25l Thumb 26l Thumb 27l Thumb 28l Thumb 29l Thumb 30l Thumb 31l Thumb 32l Thumb 33l Thumb 34l Thumb 35l Thumb 36l

Lada ukázala Vestu kombi. Na Slovensko by mala prísť koncom roka

Kombík je rozmerovo zhodný so sedanom, jeho najväčší tromf predstavuje lepšie využiteľný batožinový priestor.

Necelé dva roky po uvedení sedanu na ruský trh, prichádza Lada Vesta s karosériou kombi. Novinka nesie doplnkové označenie SW a Rusi ju predstavili hneď aj v terénnej oplastovanej verzii Cross.

Pohon všetkých štyroch kolies síce čakať nemožno, ale svetlou výškou podvozka 203 milimetrov prekonáva mnohé ozajstné SUVčka. Jazdu po poľných cestách však zvládne aj obyčajný kombík so svetlosťou na úrovni 178 mm. Pre zaujímavosť, Lada 4x4 (u nás známa skôr ako Niva) má najnižší bod podvozka 205 milimetrov nad úrovňou vozovky.

Kombi je rozmerovo identické so sedanom, teda na dĺžku meria 4410 milimetrov a rázvor osí kolies dosahuje 2635 mm. Lada Vesta SW Cross je vďaka oplastovaniu, vyššiemu podvozku a 17-palcovým kolesám máličko dlhšia, širšia a vyššia.

Lada zatiaľ nezverejnila najdôležitejší údaj, a síce objem batožinového priestoru. Vzhľadom na identické miery so sedanom môžeme očakávať približne 500-litrovú základnú kapacitu. Hlavnou výhodou kombíka je väčší nakladací otvor s nižšie umiestnenou spodnou hranou a možnosť naložiť ho až po strechu.

Dizajn do značnej miery približne rok starej štúdii Lada Vesta Cross. Tvary auta nakreslil Brit Steve Mattin, ktorý kedysi tvoril pre značky Volvo aj Mercedes-Benz. Špeciálnu pozornosť vraj šéfdizajnér venoval spojleru na zadných dverách, ktorý znižuje nežiadúce turbulencie za autom a minimalizuje špinenie zadného okna.

Lada bude Vestu kombi vyrábať na rovnakej linke v Iževsku ako sedan. Produkcia odštartuje v júli a novinka by sa na slovenskom trhu mala objaviť do konca tohto roka. Aspoň tak to odhaduje Gennady Belousov zo slovenského zastúpenia značky Lada. 

Pod kapotou nájdeme osvedčený atmosférický benzínový štvorvalec 1,6 16V (78 kW/106 k), dodávaný s päťstupňovou manuálnou alebo päťstupňovou robotizovanou prevodovkou.