Kia 1140x190
Thumb 3l Thumb 1l 650x262 Thumb 2l 650x433 Thumb 71941 large 1l Thumb 71939 large 2l Thumb 71938 large 111111l Thumb 71937 large 3l

Lada ukázala interiér nového modelu Vesta

Z Togliatti po dlhých rokoch príde úplne nové auto. Kompaktný sedan Vesta nahradí dosluhujúcu Prioru.

Ruská automobilka pod taktovkou nových ľudí chytá druhý dych.

Brit Steve Mattin kedysi kreslil Mercedesy či Volvá, dnes pracuje na novom dizajne áut značky Lada. Švéd Bo Inge Andersson pracoval pre Saab i General Motors a od polovice januára je prezidentom AvtoVazu. Dvojtretinový podiel v automobilke od polovice júna vlastní aliancia Renault-Nissan.

Rusi najprv zmodernizovali svoju súčasnú ponuku a onedlho konečne vyrukujú s úplne novým modelom.

Kompaktný sedan Lada Vesta absolvuje výstavnú premiéru v auguste na moskovskom autosalóne. Návštevníci výstavy uvidia predprodukčný prototyp, ktorý s výnimkou niekoľkých futuristických detailov, bude zodpovedať produkčnej verzii. Štart sériovej výroby je však naplánovaný až na september budúceho roka. Novinka bude vznikať v Iževsku.

Prvú upútavku na nový sedan Vesta aktuálne doplnila oficiálna vizualizácia palubnej dosky. Vidieť na nej miernu inšpiráciu kórejskou konkurenciou a bohatú výbavu. Multifunkčný volant, multimediálny systém s dotykovým displejom alebo automatická prevodovka pôsobia na pomery Lady ako veľký luxus.

Pravdou ale je, že väčšinu týchto prvkov môžu obsahovať aj súčasné modely ruskej automobilky predávané na domácom trhu.

1l

Vesta má priniesť najmä kvalitnejšie materiály, pohodlnejšie sedadlá a lepšie jazdné vlastnosti. Karosársku verziu sedan doplní päťdverový liftback. Otáznik visí nad kombíkom, ktorý by mohol zbytočne konkurovať existujúcej Lade Largus.

Polemiky sa vedú nad pôvodom platformy modelu Vesta. Renault nedávno vyhlásil, že nové Lady (okrem iného aj dva crossovery) vzniknú na osvedčenom podvozku B0, ktorý predtým využívali Dacie. Ruské médiá v súvislosti s Vestou hovoria o originálnom podvozku Lada B, navrhnutom v Togliatti. Pod kapotou sa má objaviť atmosférická jedna-šestka z dielne Renaultu a tiež ruský štvorvalec s objemom 1.8 litra. Manuálnu prevodovku doplní klasický meničový automat.

Lada sa s Vestou chystá aj pretekať. Na autosalóne v Moskve predvedie prototyp okruhového špeciálu, ktorý v budúcnosti nahradí Grantu na majstrovstvách sveta v pretekoch cestovných vozidiel (FIA WTCC).

2l