Continental 05 2020 1140x190
Thumb content nov  golf  2 Thumb content 2020 volkswagen golf gti  20

Hrozí koniec manuálnych prevodoviek VW? Záleží od dopytu

Faktom je, že manuálne prevodovky sa pomaly ale isto z mnohých modelov vytratili. VW však tvrdí, že ich bude ponúkať dovtedy, kým o nich bude záujem.

Z mnohých áut sa postupne manuálne prevodovky dostali na druhú koľaj alebo ich tá ktorá značka v mnohých modeloch prestala ponúkať. Dôvodom nie je len to, že automatické prevodovky urazili za posledných 20 rokov poriadny kus cesty, ale oveľa lepšie spolupracujú s asistenčnými a bezpečnostnými systémami nových vozidiel, ktoré robia mnoho vecí automaticky za vodiča. Stačí vziať do úvahy rozšírený prvok výbavy, akým je adaptívny tempomat.

Aj novému Golfu GTI (v strede) štandardne namontovali 6-stupňový manuál. GTE (vpravo) a GTD (vľavo) dostanú 7-stupňové DSG. 

Manuálne prevodovky VW zachová, musíte ich však chcieť

Výnimkou nie je ani značka VW. Aj jeho modely väčšmi presedlali na automatické prevodovky. Dvojspojkové prevodovky DSG sa masovo rozšírili naprieč všetkými automobilovými triedami (okrem vlajkovej lode Touareg, ktorý má klasický meničový automat). Fanúšikom manuálnych prevodoviek však neostanú oči pre plač ani v budúcnosti. Má to však jeden háčik...

Matthias Rabe, šéf technického vývoja VW, v najnovšom rozhovore pre magazín Autocar potvrdil, že manuálne prevodovky značka zachová dovtedy, pokým o nich bude záujem. Dodal, že aj v dobe rozmachu automatických prevodoviek chápe pohnútky k vlastníctvu auta s manuálnou prevodovkou. Ide totiž o návrat ku koreňom automobilizmu a mnohí zákazníci chcú radiť výslovne sami, bez zásahu modernejšej technológie.  

Odporúčame:

Nový VW Golf R mohol mať päťvalec 2.5 TFSI, nebyť reakcie Audi

Podmienkou je záujem o staré dobré ručné radenie. To, v ktorých konkrétnych modeloch zachovajú manuálnu prevodovku aj v budúcnosti už Rabe nezmienil. Pre fanúšikov rýchlych kolies je dobrou správou, že legendárny Golf GTI (ktorý VW predstavil nedávno) príde aj so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou (7-stupňový automat DSG v opcii). Naftový GTD a plug-in hybridný GTE derivát dostanú dvojspojkovú prevodovku DSG. V "bežných" verziách Golfu a iných modeloch by však manuálne prevodovky mohli prežiť ešte dlhé roky. A to je s ohľadom na možnosť výberu podľa vlastných preferencií veľmi dobrá správa.