Kia 1140x190 4
Thumb dialnica d2 oplotenie zver autozurnal.com 2 Thumb dialnica d2 oplotenie zver autozurnal.com 3 Thumb dialnica d2 oplotenie zver autozurnal.com 4 Thumb dialnica d2 oplotenie zver autozurnal.com 1

Konečne! Diaľničiari riešia veľký problém na D2 Bratislava - Malacky

Ak jazdíte často po diaľnici D2 v smere z Bratislavy do Malaciek, určite máte skúsenosť s pasúcou sa zverou rovno popri ceste, kde autá jazdia rýchlosťou 130 km/h...

NDS začala konečne riešiť veľký problém na diaľnici D2 medzi Bratislavou a Malackami. Napriek oploteniu sa doslova, bez preháňania, pásla vysoká zver a srny tak 1 - 1,5 metra od diaľnice. Po množstve sťažností sa NDS v piatok 29.4 pustila do osádzania nového oplotenia, ktoré by malo pohybu zveri okolo diaľnice zabrániť. Ja sa pýtam, prečo až teraz... Na tejto trase jazdíme pravidelne aj naše jazdy na spotrebu, a takmer každý jeden raz sme zažili, ako sa srny premávajú rovno popri ceste a dokonca raz autor článku zažil veľmi nebezpečnú krízovú situáciu... Nešlo o prechodný, ale pomerne dlhodobý problém. Ak si k pasúcej sa zveri pridáte vysoké diaľničné rýchlosti a na tomto úseku aj hustú premávku, mohli sa stať mnohé nehody s tragickými následkami. Takže ešte raz, KONEČNE!!!

Vyjadrenie NDS:

"Minulý piatok (29.4.) sme začali s výmenou oplotenia na D2 Bratislava – Malacky. Opravíme kritické úseky, kde boli časté nehody so zverou a zvýšime tým bezpečnosť diaľnice medzi metropolou Slovenska a Malackami. Na tomto úseku plánujeme obnoviť oplotenie v dĺžke 7,3 kilometra.

D2 Bratislava – Malacky je jeden z úsekov, kde často dochádza k nebezpečným stretom s lesnou zverou. Preto sme intenzívne hľadali spôsoby riešenia tohto problému. Zvýšiť bezpečnosť a eliminovať riziko stretu so zverou pomôže nové, kvalitnejšie oplotenie. Nový plot bude vyšší (180 cm), bude mať lepšie upevnenie a zasadíme ho hlbšie do zeme (20 cm). Vďaka týmto parametrom by mal byť účinný voči drobnej aj väčšej zveri a aj voči tým obyvateľom lesa, ktorí by plot chceli podhrabať. Nové oplotenie je zaistené tromi napínacími drôtmi.

Vo všeobecnosti, na opravu oplotení má NDS uzavreté rámcové dohody na štyri roky v celkovej sume 981.000 eur - pre regióny západ, stred a východ. Opravy si následne manažujú naše jednotlivé regionálne strediská, pričom aktuálne sa už realizujú práce na opravách či výmene oplotenia v dĺžke vyše 6 kilometrov a v pláne máme obnovu oplotenia na ďalších 8 kilometroch."

Zdroj a foto: ndsas.sk