Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 21l Thumb 24l Thumb 22l Thumb 23l Thumb 25l Thumb 26l Thumb 27l Thumb 28l Thumb 29l Thumb 30l Thumb 31l Thumb 32l Thumb 33l Thumb 34l Thumb 35l Thumb 36l Thumb 37l Thumb 38l Thumb 39l Thumb 40l

Kombi Lada Vesta SW príde na slovenský trh v marci

Kombík je rozmerovo zhodný so sedanom, jeho najväčší tromf predstavuje lepšie využiteľný batožinový priestor. Ceny platné pre slovenský trh zatiaľ nepoznáme.

Importér automobilov značky Lada na sociálnej sieti informoval, že dlho očakávané kombi Lada Vesta SW uvedie na slovenský trh v marci budúceho roka. Dočkáme sa klasického kombíka i oplastovanej verzie Cross.

Pohon všetkých štyroch kolies síce od "Crossky" čakať nemožno, ale svetlou výškou podvozka 203 milimetrov prekonáva mnohé ozajstné SUVčka. Jazdu po poľných cestách však zvládne aj obyčajný kombík so svetlosťou na úrovni 178 mm. Pre zaujímavosť, Lada 4x4 - u nás známa skôr ako Niva - má najnižší bod podvozka 205 milimetrov nad úrovňou vozovky.

Kombi je rozmerovo identické so sedanom. Na dĺžku meria 4410 milimetrov a rázvor osí kolies dosahuje 2635 mm. Lada Vesta Cross je vďaka oplastovaniu, vyššiemu podvozku a 17-palcovým kolesám máličko dlhšia, širšia a vyššia.

Batožinový priestor má základný objem 480 litrov, po sklopení zadných operadiel jeho kapacita narastie na 825 l. Hlavnú výhodu kombi v porovnaní so sedanom predstavuje väčší nakladací otvor s nižšie umiestnenou spodnou hranou a možnosť naložiť ho až po strechu. K dispozícii je dvojité dno kufra i sieťový program pre zafixovanie prevážaných predmetov. Kombi navyše ponúka viac miesta na hlavu vzadu ako sedan.

Dizajn novinky do značnej miery zodpovedá asi rok starej štúdii Lada Vesta Cross. Tvary auta nakreslil Brit Steve Mattin, ktorý kedysi tvoril pre značky Volvo aj Mercedes-Benz. Špeciálnu pozornosť vraj šéfdizajnér venoval spojleru na zadných dverách, ktorý znižuje nežiadúce turbulencie za autom a minimalizuje špinenie zadného okna.

Ladu Vesta SW vyrábajú na rovnakej linke v Iževsku ako sedan. Produkcia odštartovala v septembri a predaj na domácom trhu sa začal koncom októbra. Podľa prvých správ majú Rusi o kompaktné kombi veľký záujem.

Pod kapotou Vesty SW určenej pre slovenský trh nájdeme osvedčený atmosférický benzínový štvorvalec 1,6 16V (78 kW/106 k), dodávaný s päťstupňovou manuálnou alebo päťstupňovou robotizovanou prevodovkou. Doma je v ponuke aj 1,8-litrový štvorvalec, ktorý dosahuje výkon 90 kW (122 k).

Ceny platné pre slovenský trh zatiaľ nepoznáme. V Rusku je kombi v porovnateľnej výbave o 460 eur drahšie ako sedan. Verzia Cross vychádza o 760 eur drahšie než klasický kombík.