Continental 03 2020 jar b 1140x190 testy
Thumb seatannualmediaconferencelargesuvannouncement01 Thumb seatannualmediaconferencelargesuvannouncement02 Thumb 22s Thumb 23s Thumb 21s Thumb 24s Vw caddy 03 2021 1024x597 Thumb 25s Thumb 26s Thumb 27s Thumb 28s Thumb 29s Thumb 30s

Kodiaq dostane brata, SEAT potvrdil príchod sedemmiestneho SUV

Novinka zatiaľ nemá meno, ale bude to nová vlajková loď španielskej automobilky. V ponuke pravdepodobne nahradí Alhambru.

SEAT v priebehu budúceho roka uvedie na trh sedemmiestne športovo-úžitkové vozidlo. Uviedol to šéf španielskej automobilky Luca di Meo počas výročnej tlačovej konferencie v Barcelone.

Novinka sa stane vlajkovou loďou SEATu. Približne 4,7 metra dlhé SUV bude zdieľať technický základ so Škodou Kodiaq a Volkswagenom Tiguan Allspace. Španieli si navrhnú vlastný dizajn karosérie i vnútorného priestoru.

Očakávame, že dizajnéri sa nechajú inšpirovať štúdiou SEAT 20V20, predstavenou na ženevskom autosalóne v roku 2015. SEAT počas výročnej tlačovej besedy ukázal základné línie nového auta a jeho svetelný podpis.

Podobne ako Kodiaq či Tiguan Allspace, aj SEAT ponúkne päťmiestnu verziu s veľkým kufrom alebo plnohodnotný sedemmiestny variant.

Luca di Meo prezradil, že nové španielske SUV budú vyrábať v nemeckom Wolfsburgu, po boku Tiguana. Domáci závod SEAT Martorell sa v súčasnosti sústredí na produkciu Audi Q3, nabieha výroba nového SEATu Ibiza a čoskoro sa na linke objaví aj nové Audi A1 a SEAT Arona.

Arona je zatiaľ nepredstavený malý crossover, postavený na báze Ibizy. Na slovenskom trhu ho začnú predávať v novembri tohto roku.

Vyťažená je aj česká fabrika Škoda Kvasiny, kde hlavnú časť produkcie tvorí Škoda Kodiaq a SEAT Ateca. Ešte tohto roku k nim pribudne nástupca Yetiho.

Je veľmi pravdepodobné, že veľké SUV v ponuke značky SEAT nahradí aj dosluhujúci van Alhambra.

Napokon, keď sme sa vlani na jeseň pýtali zástupcov sesterskej značky Škoda, či v budúcnosti vyvinú rodinný van, dostali sme odpoveď, že vany bude ponúkať už iba materský Volkswagen. Škoda a SEAT sa majú sústrediť na bežné osobné autá a crossovery, respektíve SUV.

Španieli uzavreli rok 2016 so ziskom

Hlavným bodom tlačovej konferencie v Barcelone bola prezentácia obchodných výsledkov značky. Rok 2016 bol pre SEAT údajne najúspešnejší v histórii. Automobilka ho uzavrela s prevádzkovým ziskom 143 miliónov eur. Prvýkrát od roku 2007 sa SEAT vrátil do čiernych čísel.

"Vyššia úroveň tržieb a optimalizácia nákladov nás vedú k ziskovosti. Ako tím sme veľmi hrdí na náš prevádzkový zisk 143 miliónov eur," zdôraznil šéf automobilky Luca di Meo. "SEAT sa stal solídnou firmou, ktorá má za sebou fázu oživenia i konsolidácie a teraz sa pripravuje na ďalší rast. Rok 2017 bude pre nás špeciálny, pretože nová Ibiza a Arona môžu náš rast urýchliť," dodal Luca di Meo.

Najväčšími ťahúňmi predajov vlani boli Leon, Ateca (jej predaj odštartoval až počas leta) a trochu prekvapivo aj Alhambra.