Cupra leon blizsie banner 970x250px 03

Keď chcete mať zážitok z rely, choďte do Maďarska. Pokojne na „tretiu ligu“

Bola by škoda, nevenovať aspoň časť predĺženého víkendu motoristickému športu. Hoci sezóna pomaly končí, stále je z čoho vyberať. Uplynulú nedeľu dostal prednosť „Felsőnyárád-Sajókaza Rallysprint“ u našich južných susedov.

Maďari – podobne ako my – majú automobilové súťaže rozdelené na niekoľko úrovní. Relyšprint neďaleko Miškovca, na severe krajiny, patril do seriálu poloamatérskych súťaží. Niečo ako tretia liga.

Organizátori uzavreli päťkilometrový úsek cesty, spájajúci obce Felsőnyárád a Sajókaza. Posádky ho počas jedného dňa absolvovali trikrát v oboch smeroch.

Nedá sa nevyzdvihnúť zánovný povrch rýchlostnej skúšky, milosrdný k technike. Paradoxne, cestou na súťaž, v smere od hraničného priechodu za Turňou nad Bodvou, sme si užili podstatne horší asfalt než  súťažiaci.

Väčšinu zo 60-členného štartového poľa tvorili milované Lady 2101 až 2107. Medzi maďarskými fanúšikmi rozhodne najpopulárnejšie autá na rely, vďaka koncepcii ako stvorenej pre atraktívnu jazdu – motor vpredu, pohon zadných kolies.

A veru, mali sme sa na čo pozerať. Zrána bol povrch rýchlostnej skúšky suchý, s výnimkou asi piatej zákruty po štarte. Prach zmiešaný z vlhkosťou zadržiavanou okolitými stromami vytvoril na ceste film klzký ako ľad.

Keď sa hneď prvý predjazdec ocitol v priekope, bolo jasné, že my diváci musíme cúvnuť ešte o tri kroky dozadu. Atmosféra zanedlho pripomínala futbalový zápas kdesi v Južnej Amerike. Spievanie a pokrikovanie vystriedal potlesk, keď jazdec šmykľavú zákrutu zvládol. Výlet auta mimo trať bol pre fanúšikov výzvou, ako rýchlo ho dokážu dostať späť na cestu.

Klobúk dole pred jazdcami, ktorí nezvoľnili ani v nasledujúcich prejazdoch, keď už o šmykľavej zákrute dobre vedeli. Naopak, mnohí ju evidentne brali ako výzvu.

Šmyk bol osudný aj pre posádku dvojkového Golfa na titulnom obrázku. Priaznivci vytiahli auto späť na trať, no o niekoľko metrov ďalej bolo jasné, že poškodenie je príliš veľké. Jazdec vozidlo odstavil a potom sa s navigátorom vrátili do inkriminovanej zákruty – rovno s fľašou jablkovej pálenky, ktorú nechali kolovať medzi obecenstvom ako vďaku za promtné vytlačenie auta.

Skrátka atmosféra, akú na automobilovej súťaži len tak nezažijete. Treba však dodať, že pod relatívne prísnym dohľadom organizátorov. Lepšie ako slová, ju sprostredkuje video z dielne "MeTHKa".

Spomeňme ešte mená absolútnych víťazov: Szauer Gergő/Lehőcz Zsuzsanna. Samozrejme v kokpite Lady...