Thumb 30j Thumb 28j Thumb 29j Thumb 21j Thumb 23j Thumb 22j Continental 09 2020 1024x597 Thumb 24j Thumb 25j Thumb 32j Thumb 31j Thumb 27j Thumb 26j

Jeep spustí výrobu plug-in hybridov. Pohon 4xe vraj exceluje v teréne

Elektromotor s ľahko dostupným krútiacim momentom pretlačí Jeep cez terénne prekážky.

Dva najmenšie modely automobilky Jeepy - Renegade a Compass - sa konečne dočkajú plug-in hybridného pohonu. Nástrel v podobe prototypov sme videli ešte vlani na autosalóne v Ženeve. Rôzne prieťahy a najnovšie aj epidémia koronavírusu však významne oddialili začiatok sériovej výroby.

Zamestnanci továrne Melfi na juhu Talianska nastúpia do práce 27. apríla. Oživenie fabriky, ktorá sa špecializuje na výrobu najmenších Jeepov a Fiatu 500X, chvíľu potrvá. Taliani avizujú, že dodávky prvým zákazníkom sa uskutočnia v septembri.

Základom plug-in hybridného pohonu Jeepu Renegade i Compass je prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,3 Firefly z dielne automobilky Fiat. Spaľovací agregát spolupracuje so šesťstupňovou automatickou prevodovkou a predné kolesá roztáča bez akejkoľvek pomoci elektromotora.

Jediný elektromotor sa nachádza vzadu. Je ukotvený k pomocnému rámu viacprvkovej nápravy a cez jeden stály prevod roztáča zadné kolesá. K dispozícii sú dve výkonové verzie plug-in hybridného pohonu, líšiace sa naladením benzínového motora. Slabšia dosahuje kombinovaný výkon 140 kW (190 k), silnejšia 177 kW (240 k).

Konštruktéri zdôrazňujú výbornú pružnosť a schopnosti pohonu 4xe v teréne. Hospodárnosť jazdy až tak do popredia nekladú. Zrejme preto, že konkurenčné systémy si k nižšej finálnej spotrebe zvyknú pomáhať dvomi elektromotormi - jedným vpredu, druhým vzadu. Jeep sa musí spoľahnúť na jediný.

Pohonný reťazec pracuje v troch rôznych režimoch. Základný je elektrický. Akumulátor umiestnený v podlahe Compassu i Renegadeu umožní prejsť na jedno nabitie približne päťdesiat kilometrov, a to maximálnou rýchlosťou 130 km/h. Potom sa k slovu dostane aj benzínový motor a pohon sa zmení z elektrického na hybridný. V treťom móde kolesá roztáča najmä elektromotor, zatiaľ čo spaľovací agregát predovšetkým dobíja akumulátor.

Nabitie akumulátora z najjednoduchšieho wallboxu s výkonom 7,4 kW trvá necelé dve hodiny. Koľko času si vypýta nabíjanie z bežnej domácej zásuvky 230V 16A výrobca nespresnil. K dispozícii je aj funkcia eSave, vďaka ktorej si šofér môže elektrický dojazd odložiť na neskôr, napríklad ak ho čaká prejazd bezemisnou zónou.

Jeep neplánuje svoj plug-in šetriť iba v meste. Vysokonapäťový akumulátor zabalil do vodotesného obalu, aby bolo zabezpečené brodenie do hĺbky 60 centimetrov, takže Renegade i Compass môžu smelo vyraziť do terénu. 

Produktový manažér Marco Pigozzi tvrdí, že elektrifikovaná štvorkolka trakciou prekoná súčasný mechanický systém. "Elektromotor nám dáva k dispozícii 260 Nm krútiaceho momentu, ktorý je dostupný okamžite po zošliapnutí plynového pedála. Elektronika túto silu správne prerozdelí medzi zadné kolesá a elektrina auto doslova pretlačí cez terénne prekážky. Doterajší systém ho skôr ťahal skrz predné kolesá, nový ho bude tlačiť prostredníctvom zadných," uviedol Marco Pigozzi. 

Šofér má k dispozícii niekoľko jazdných režimov pre pohyb mimo spevneného povrchu. Nechýba redukcia, ani asistent pre zjazd z kopca. Jeep si trúfa a oba nové plug-in hybridy predviedol aj v off-roadovej verzii Trailhawk. 

Plug-in hybrid váži o 120 kilogramov viac ako konkurenčná naftová verzia. Montáž elektromotora, akumulátora a doplnkovej elektroniky sa na priestorovej ponuke podpísala minimálne. Akurát kufor stratil 15 litrov z pôvodného objemu. Výraznejšiu stratu zaznamenala benzínová nádrž, ktorá pojme iba 39 litrov.