Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 9j Thumb 2j Thumb 3j Thumb 1j Thumb 4j Thumb 4j Thumb 5j Thumb 6j Thumb 7j Thumb 8j Thumb 10j Thumb 11j Thumb 12j Thumb 13j Thumb 14j Thumb 15j Thumb 16j Thumb 17j Thumb 18j Thumb 19j

Jeep Gladiator prichádza do Európy, premiéru absolvuje v júli

Američania sa do kategórie pick-upov vrátili po 26-ročnej prestávke.

Populárny európsky zraz majiteľov a priaznivcov terénnej legendy Jeep sa tohto roku uskutoční v polovici júla (12. - 14.). Jeep Camp 2019 privíta talianske lyžiarske stredisko San Martino di Castrozza, situované asi 80 kilometrov juhovýchodne od Bolzana.

Organizátorom zrazu je samotná americká automobilka, takže tešiť sa môžeme na účasť rôznych prototypov a historických vozidiel. Vrcholom bude európska premiéru Jeepu Gladiator.

Jeep sa do kategórie pick-upov vrátil po vyše štvrťstoročí. Konštrukčne i dizajnovo novinka nadväzuje na Wrangler, je však výrazne dlhšia. Konštruktéri museli natiahnuť nosný rebrinový rám auta o 787 milimetrov. Gladiator meria na dĺžku ohromných 5537 mm a jeho rázvor náprav dosahuje 3487 mm. V americkom ponímaní ide o stredne veľký pick-up, v európskom o veľký. Najznámejší konkurenti, ako Ford Ranger, Mercedes-Benz triedy X, Nissan Navara, Renault Alaskan, Volkswagen Amarok alebo Toyota Hilux, sú citeľne menší.

Gladiator má výhradne štvordverovú kabínu a päťmiestnu kabínu. Bočné dvere sa dajú odmontovať a čelné okno sklopiť. Za príplatok dostanete demontovateľnú kovovú alebo plátenú strechu. Dĺžka ložnej plochy predstavuje 1524 mm a užitočná hmotnosť auta 725 kg. Pick-up v závislosti od verzie utiahne brzdený príves vážiaci 3200 až 3650 kg.

V ponuke motorov nájdeme 3,6-litrový atmosférický benzínový šesťvalec Pentastar (213 kW/289 k) a turbodiesel 3,0 EcoDiesel V6 (194 kW/264 k). Benzínový motor sa dá kombinovať so šesťstupňovou manuálnou alebo osemstupňovou meničovou automatickou prevodovkou. Pre diesel bude k dispozícii výhradne automat.

Jeep opäť ponúkne dva typy pohonu všetkých štyroch kolies. Command Trac štandardne posiela všetok krútiaci moment na zadnú nápravu. Medzinápravový diferenciál chýba, rozdeľovacia prevodovka však umožní na nespevnenom povrchu pripojiť pohon predných kolies. Rock Trac pridáva uzávierky predného a zadného diferenciálov, plus elektronicky odpájateľné stabilizátory. Jeep Gladiator sa pýši svetlou výškou podvozka 280 mm. 

Pick-up postavený na báze Wranglera sa oficiálne v predaji na starom kontinente objaví začiatkom budúceho roka.