Ceed sw 09 2021 1140x190

Jaguar chce u nás vyrábať batérie, nových ľudí hľadá aj Volkswagen 

Do roku 2020 budú všetky modely značiek Jaguar a Land Rover obsahovať aspoň jednu hybridnú alebo elektrickú verziu. Briti aktuálne hľadajú lokalitu, kde by mohol stáť nový závod na výrobu batérií. Horúcim kandidátom je Nitra. Konkurenčný Volkswagen avizuje rozšírenie výroby na Slovensku. Prijať chce až tisíc nových ľudí.

V karosárni, lakovni a na oddelení montáže bude pracovať približne 800 nových zamestnancov závodu Volkswagen Slovakia v Devínskej Novej Vsi. Ďalších dvesto ľudí sa má uplatniť vo vysoko kvalifikovaných profesiách - ako elektrikári či mechatronici. Na tlačovej besede o tom v utorok informoval predseda predstavenstva závodu Ralf Sacht.

Volkswagen chce získať nových zamestnancov do konca tohto roka. Nábor ľudí okrem iného súvisí s plánovaným odštartovaním sériovej výroby novej generácie luxusného SUV Porsche Cayenne.

Ralf Sacht priznal, že prilákať ľudí je v súčasnosti náročné. Zamestnancov hľadajú aj iné firmy. Volkswagen nevylúčil, že ak bude dopyt po pracovných pozíciách zo strany Slovákov malý, zamestnancov si privezie z iných krajín.

Hrubý nástupný mesačný plat pracovníka vo výrobe sa momentálne pohybuje od 1050 do 1250 eur, v závislosti od kvalifikácie. Nemci sa zaviazali, že na budúci rok mzdy zvýšia - od januára stúpnu o 4,7 percenta a od novembra o ďalších 4,1 percenta.

Volkswagen súperí v boji o pracovnú silu s britskou automobilkou Jaguar Land Rover. Výroba v nitrianskom závode odštartuje koncom budúceho roka, pričom uplatnenie v ňom nájde asi 2800 ľudí. Priemerná hrubá mesačná mzda v podniku podľa informácií denníka Pravda dosiahne 1225 eur.

Navyše, Briti uvažujú, že svoj zatiaľ nedokončený výrobný komplex na Slovensku rozšíria. Pribudnúť by mal logistický priestor a výroba batérií pre hybridné a plne elektrické vozidlá. To by znamenalo ďalší dopyt po pracovnej sile. Celková plocha závodu sa po rozšírení môže zväčšiť z plánovaných 64 000 na 75 000 metrov štvorcových. 

O tom, či logistické centrum a závod na výrobu akumulátorov naozaj vzniknú v Nitre, zatiaľ nebolo definitívne potvrdené. Jaguar si vypracuje štúdiu uskutočniteľnosti a na základe nej sa rozhodne.