Kia 1140x190
Thumb sam 0103 Thumb hyundai i30 fastback 003 Thumb hyundai i30 fastback 004 Thumb hyundai i30 fastback 002 Thumb hyundai i30 fastback 006 Thumb hyundai i30 fastback 007 Thumb hyundai i30 fastback 008 Thumb hyundai i30 fastback 010 Thumb sam 0093 Thumb hyundai i30 fastback 011 Thumb sam 0095 Thumb sam 0103 Thumb sam 0104 Thumb sam 0105

Hyundai nám brnkol na city, ukázal prvý „hot hatch“ aj krásny Fastback

Na statickej prezentácii sme videli hneď dve športovo ladené novinky. Rýchly Hyundai i30 N má ambíciu konkurovať najlepším. Napokon, ešte pred premiérou zvládol vytrvalostné preteky na Nürburgringu. Hyundai i30 Fastback rozširuje počet karosárskych verzií i-tridsiatky na tri. Ide o dynamicky vyzerajúci liftback s veľkým kufrom.

Hyundai s premiérou prvého rýchleho hatchbacku chvíľu váhal, ale nemôžeme mu to vyčítať. 

Kórejčania najprv získali imidž úspechmi na majstrovstvách sveta v rely a postavili okruhový špeciál i30 TCR pre privátnych jazdcov. Až potom prišla čerešnička na torte v podobe sériového auta.

Hyundai i30 N má v hľadáčiku Peugeot 308 GTi, Renault Mégane RS alebo SEAT Leon Cupra, teda špičku kategórie hot hatch.

Po statickej premiére sme naň veľmi zvedaví, pretože konštruktéri evidentne nenechali nič na náhodu. Ešte pred predstavením auta sa dva mierne upravené predsériové kusy postavili na štart legendárnej 24-hodinovky na Nürburgringu. Cieľom bolo overiť výdrž áut v extrémne náročných podmienkach. Preteky dokončili, údajne bez väčších problémov.

Sériová verzia vyzerá naoko uhladene - „nekričí“ širokými blatníkmi ani veľkými nasávacími otvormi. Na druhej strane, všetky otvory v prednom nárazníku sú funkčné. Chlpy sa zježia skôr z prskania výfuku. Jeho zvuk si môžete upraviť elektricky ovládanou klapkou. 

19-palcové kolesá a červené brzdové strmene na vystavenom aute naznačili, že česť máme so špičkovou verziou Performance Package.

Hyundai ponúkne dve verzie športovej i-tridsiatky N. V základnej je prepĺňaný benzínový dvojliter T-GDI naladený na výkon 184 kW (250 k). Silnejší variant s doplnkovým označením  Performance Package produkuje 202 kW (275 k). Rozdiel vo výkone je pravdepodobne vecou rôzneho naladenia riadiacej jednotky, pretože najvyšší krútiaci moment 350 Nm od 1450 1/min je zhodný.

Silu motora na predné kolesá prenáša šesťstupňová manuálna prevodovka. Performance Package má kratší stály prevod a elektronicky riadený samosvorný diferenciál. Nanešťastie nám na prezentácii nik nevedel vysvetliť, ako diferenciál e-LSD funguje. Snáď sa dočkáme počas prvej jazdy.

Aj vďaka „samosvoru“ Hyundai i30 N Performance Package akceleruje z pokoja na stovku za 6,1 sekundy, kým 250-koňový variant to zvládne za 6,4 s. Maximálna rýchlosť 250 km/h je rovnaká. Pohotovostná hmotnosť začína od úrovne 1400 kilogramov, Performance Package váži minimálne 1429 kg.

Vnútri sme našli príjemné anatomické sedadlá, vynikajúci volant a citeľne prepracovanú „cvakaciu“ kulisu radenia. V kabíne je ukrytá ešte jedna zaujímavosť v podobe výstuhy zadných tlmičov. Prakticky orientovaní šoféri ocenia, že nezaberá príliš veľa miesta v kufri.

Hyundai ponúka v i30 N až päť jazdných režimov: Eco, Normal, Sport, N a N Custom. Môžete si napríklad aktivovať automatické medziplyny, či štartovací program (launch control), vypnúť stabilizačný systém, otvoriť klapky vo výfuku a samozrejme meniť charakteristiku adaptívnych tlmičov. Každý z nich obsahuje elektromagnetický ventil, ktorý mení prietok oleja tlmičom a tým jeho tuhosť. 

Konštruktéri sa pýšia tým, že brzdy a spojka zvládnu viac než iba obligátnych päť ostrých kôl na okruhu. Väčšina sériových hot hatchov má po tejto dávke prehriate brzdy a musí na chvíľu zvoľniť. 

Auto vraj súčasne vie byť dostatočne pohodlné na to, aby sa v ňom dalo odviezť deti do školy alebo zájsť na nákup.

Mimochodom, písmeno „N“ bude odteraz charakterizovať všetky rýchle autá značky Hyundai. Ako druhá by mala prísť na trh športová i-dvadsiatka, no vedenie automobilky to zatiaľ oficiálne nepotvrdilo. Určite sa však dočkáme paketu N-Line, ktorý pridá niekoľko športových doplnkov napríklad športovo-úžitkovému modelu Tucson.

Samotné „N“ symbolizuje odkaz na výskumné a vývojové centrum značky Hyundai Namyang a zároveň na okruh Nürburgring, pri ktorom majú Kórejčania európske testovacie centrum.

Hyundai bude športový hatchback i30 N vyrábať v českých Nošoviciach a predaj odštartuje koncom tohto roka.

Trochu dlhšie si počkáme na ďalšiu veľkú novinku v modelovom rade i30. Tentoraz ide o športovo ladené auto, určené širším masám.

Volá sa Hyundai i30 Fastback a výrobca chce, aby sme mu hovorili päťdverové kupé. V skutočnosti ide o pekný liftback s oblou strechou a veľkými piatymi dverami.

Možno aj vám pri zmienke o kompaktnom liftbacku prišla na rozum Škoda Octavia. Lenže Hyundai jej konkurovať neplánuje. Je totiž kratší, keď na dĺžku meria 4450 milimetrov. 

Klesajúca línia strechy naznačí, že vzadu nemôžeme očakávať veľa priestoru na hlavu. Po prvom kontakte to môžeme potvrdiť – vzadu sa bude pohodlne sedieť najmä nižším jedincom alebo deťom. Zato pohľad do kufra nás príjemne prekvapil. Napriek krátkemu zadnému previsu má veľký pôdorys. Presný objem však Hyundai zatiaľ nezverejnil.

Fastback má byť opticky najdynamickejšou karosárskou verziou i-tridsiatky. Preto dostal o päť milimetrov nižšiu svetlú výšku a o 15 percent tuhšie naladené tlmiče. Z ponuky motorov v porovnaní s hatchbackom a kombi vypadla základná atmosférická jedna-štvorka MPI.

Pod kapotou nájdeme výhradne prepĺňané motory – trojvalec 1,0 T-GDI (88 kW/120 k), štvorvalec 1,4 T-GDI a nanovo vyvinutý turbodiesel 1,6 CRDi (81 kW/110 k, 100 kW/136 k).

Štandardom bude šesťstupňová manuálna prevodovka, ale najsilnejší benzínový motor a turbodiesel môžu byť za príplatok skombinované so sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DCT.

Hyundai bude Fastback vyrábať v Nošoviciach. Predaj sa rozbehne začiatkom budúceho roka, pričom slovenský importér by cenu novinky najradšej videl niekde medzi hatchbackom a kombi. Aká bude realita, to zistíme približne o pol roka.