Vw 06 2020 1140x190 t roc
Thumb img 8446 Thumb hyundai kona hybrid blue lagoon 22 Thumb hyundai kona hybrid blue lagoon 23 Thumb hyundai kona hybrid pulse red 16 Thumb img 8439 Thumb img 8440 Continental 05 2020 1024x597 Thumb img 8446

Hyundai Kona Hybrid: Ideálna kombinácia

Hyundai Kona vám zrejme nemusím predstavovať. Nejaký ten rok sa už predáva.

Na úvod zarezonoval na danú kategóriu veľmi ambicióznou kombináciou motora 1.6 T-GDi s pohonom 4x4, ktorý doplnil výrazne menej žiadaný litrový trojvalec a pohon iba predných kolies. Motoristi si mohli vybrať manuálnu aj automatickú prevodovku. Druhýkrát dal o sebe vedieť čisto elektrickou verziou s výborným dojazdom. Neskôr v tichosti ponuku doplnil naftový agregát novej generácie 1.6 CRDi Hyundai Smart Stream a teraz prichádza ďalšia posila v podobe hybridného pohonu.

Interiér sa výberom materiálov a spracovaním môže smelo porovnávať s prémiou.

Nejde o plug-in hybrid dobíjateľný z elektrickej siete, ale o tzv. samodobíjateľný hybrid, na ktorý si neviete uplatniť štátnu dotáciu. Teda ide o hybrid s malou batériou kapacity 1,56 kWh, uloženou pod zadnými sedadlami, ešte pred nádržou. To znamená, že z objemu batožinového priestoru neuberá ani jedno deci. Prepravná kapacita je rovnakých 361 litrov ako v prípade klasickej verzie so spaľovacími motormi. Ani dizajnovo sa hybridná verzia nijako neodlišuje. Testovaný kus na novú motorizáciu upozorňuje len špecifickou farbou karosérie s kontrastnou strechou, ktorú si Hyundai vybral za komunikačnú farbu pre hybrid. V kombinácii s veľkými efektnými diskami kolies. Nemôžem si pomôcť, ale práve v tomto vyhotovení sa mi Kona páči najviac. Dizajnom aj technickou. K extravagantne tvarovanému crossoveru pasuje hybridný pohon ako uliaty. Spolu tvoria ideálnu kombináciu do mesta – neprehliadnuteľnú, úspornú a teda ekologickú zároveň.

Hybridná Kona je postavená na spoločnej platforme s Kiou Niro. Jej základ tvorí naprieč uložený atmosferický benzínový motor 1.6 GDI s priamym vstrekovaním paliva, ktorému asistuje synchrónny elektromotor. Sústavu ešte dopĺňa pre tento druh pohonu vyvinutá 6-stupňová dvojspojková automatická prevodovka DCT, ktorá má o jeden prevodový stupeň menej než jej základ, z ktorého vychádza. Menší počet prevodových stupňov pomáha eliminovať elektromotor. Ten má v tomto prípade aj ďalšie dôležité úlohy. Okrem iného pomáha vykrývať menší rozsah pracovných otáčok spaľovacieho motora, ktorý bol pre potreby hybridu upravený na Atkinsonov cyklus. Jeho asistenciu výrazne cítiť najmä v nízkych a stredných otáčkach.