Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb wcoty hyun dai  2 Thumb world car winners   new york4 Thumb wcoty hyun dai Thumb world car winners   new york1 Thumb world car winners   new york2 Thumb wcoty 2022 Thumb world car winners   new york Thumb hyundai ioniq 5 29 Thumb wcoty hyun dai  1 Thumb hyundai ioniq 5 32 Thumb hyundai ioniq 5 91 Thumb hyundai ioniq 5 826 Thumb hyundai ioniq 5 482 Thumb hyundai ioniq 5 triple win world car awards 2022 Thumb hyundai ioniq 5 59 Thumb hyundai ioniq 5 857 Thumb hyundai ioniq 5 41

Hyundai IONIQ 5 je Svetovým autom roka 2022

Elektrický Hyundai IONIQ 5 sa stal Svetovým autom roka 2022 a zvíťazil aj v kategóriách Svetové elektrické auto roka a Svetový automobilový dizajn roka.

World Car Awards odhalili výsledky 13. apríla 2022 na slávnostnom ceremoniáli na medzinárodnom autosalóne v New Yorku. IONIQ 5 ocenila porota zložená zo 102 automobilových novinárov z 33 krajín sveta.

Elektromobil Hyundai IONIQ 5, ktorý už získal množstvo medzinárodných ocenení, uspel v konkurencii 27 modelov, ktoré boli uvedené na trh v roku 2021, a napokon si pripísal víťazstvo nad ostatnými finalistami vo všetkých troch kategóriách, v ktorých bol nominovaný.

IONIQ 5 je prvým modelom z elektrického radu Hyundai BEV: IONIQ. Využíva výhody architektúry Electric-Global Modular Platform (E-GMP) - ponúka 800V architektúru, ultrarýchle nabíjanie a priestranný interiér. Vo výbave s pohonom zadnej nápravy (2WD) a 77,4 kWh batériou je jeho maximálny dojazd na jedno nabitie podľa normy WLTP  okolo 480 km. Medzi jeho top funkcie patrí okrem iného aj technológia Vehicle-to-Load (V2L), pokročilá konektivita a najmodernejšie asistenčné systémy vodiča.

17 nových elektromobilov do roku 2030

Hyundai plánuje do roku 2030 predstaviť 17 nových modelov batériových elektromobilov, vrátane modelov luxusnej značky Genesis, a jeho cieľom je do roku 2030 zvýšiť ročný globálny predaj BEV na 1,87 milióna kusov.

IONIQ 5 ohlásil novú éru dizajnu Hyundai, definovanú tým, čo dizajnéri značky nazývajú „parametrická dynamika“ s kinetickými povrchovými detailmi podobnými drahokamom. Jedinečný vonkajší štýl crossoveru sa vyznačuje čistými, ostrými líniami, výraznými LED svetlometmi „Parametric Pixel“ a zadnými svetlami s jedinečným svetleným podpisom.

Interiér IONIQ 5 s motívom „Living Space“ plne využíva rázvor 3 000 mm a ponúka pohyblivú stredovú konzolu, ktorá cestujúcim umožňuje ešte väčšiu voľnosť pohybu. Mnohé interiérové body a plochy využívajú ekologické materiály a textílie, ako je ekologicky spracovaná koža, udržateľné vlákna a bio farby, ktoré odrážajú rastúci záujem spotrebiteľov o etické a udržateľné produkty.

Od svojej svetovej premiéryv minulom roku si IONIQ 5 vyslúžil mnohé prestížne medzinárodné ocenenia, vrátane titulov Nemecké auto roka, Auto roka v Spojenom kráľovstve, Auto roka od Auto Express a Elektrické auto roka od Auto Bildu. Model sa tiež umiestnil na prvom mieste v historicky prvom udeľovaní cien Best Cars of the Year 2021/2022.

Pre ocenenie Svetové auto roka 2022 porota vybrala IONIQ 5 z úvodného zoznamu 28 vozidiel, potom z troch finalistov. Aby boli vozidlá spôsobilé pre túto kategóriu, musia byť vyrobené aspoň v 10 000 kusoch ročne, s cenou pod úrovňou luxusu na ich primárnych trhoch a v predaji aspoň na dvoch hlavných trhoch na minimálne dvoch kontinentoch v čase medzi 1. januárom2021 a 30. marcom 2022.

Pre ocenenie Svetové elektrické vozidlo roka porota vybrala IONIQ 5 z počiatočného zoznamu 11 vozidiel, následne z troch finalistov. Aby boli vozidlá spôsobilé pre túto kategóriu, musia byť poháňané výlučne jedným alebo viacerými elektromotormi, vyrobenými v objeme najmenej 5 000 kusov ročne a v predaji na najmenej dvoch hlavných trhoch na najmenej dvoch kontinentoch v čase medzi 1. januárom 2021 a 30. marcom 2022.

Pre titul Svetový automobilový dizajn roka porota šiestich odborníkov z Francúzska, Nemecka, Japonska, Veľkej Británie a USA vybrala IONIQ 5 zo všetkých súťažiacich v ostatných piatich kategóriách ocenení. Porota zhodnotila každé vozidlo na základe štýlu a inovácií, ktoré posúvajú zavedené hranice.

Každoročné udeľovanie cien World Car Awards oceňuje najlepší dizajn, luxusné auto, výkonné auto, mestské auto, EV a najlepšie auto roka. Vo februári porota vymenovala Luca Donckerwolkeho, hlavného kreatívneho riaditeľa Hyundai Motor Group, za osobnosť roka 2022 za jeho významný prínos pri dohliadaní na vývoj nových modelov, vrátane IONIQ 5.