Vw tiguan 10 2020 1140x190
Thumb 9196 santafe mesto 034 Thumb titulka Thumb fotka 1 Thumb fotka 2 Thumb img 0577 Thumb santafe mesto 034 Continental 09 2020 1024x597 Thumb img 0587 Thumb santafe mesto 104

Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDi: Pohoda v meste

Posúvajúc sa v dopravnej zápche, uvedomil som si, ako dobre mi padne „brodiť“ sa upchatým mestom v Grand Santa Fe. Sediac v aute s nadhľadom, rozvalený v pohodlných kreslách, samozrejme nie s nohami na volante, ale pohodlnejšie usadený, vychutnávajúc si pohostinnosť kabíny.

Pri tejto príležitosti sa mi vynorili v pamäti spomienky na jedno z mojich dávnejších áut, poslednú generáciu Subaru Impreza GT s hranatými prednými reflektormi, usadnutie do ktorej bolo vždy pre mňa zážitkom. Nejazdil som v nej každý deň, len príležitostne (keďže už vtedy som testoval autá), no vždy keď som sa v nej previezol, a bolo jedno či som presadol zo silného, slabého alebo prémiového modelu, mal som zážitok.

Vždy to bolo niečo výnimočné. Určite tušíte, že to súviselo hlavne s výkonom, keďže v tom čase Impreza dlho ponúkala nadštandardný pomer výkonu a hmotnosti. A čo má spoločné Impreza s Grand Santa Fe? Akú paralelu idem teraz vytiahnuť z rukáva? Samozrejme nemá to nič spoločné s výkonom, hoci 145 kW/197 k nie je na naftový štvorvalec málo a paradoxne práve výkon si na veľkom Grand Santa Fe pochvaľuje moja manželka pri presúvaní sa po meste. Teda v jej slovníku „odpichy z križovatiek“ a rýchle reakcie plynu pri zipsovaní sa v ranných kolónach.

Po nastúpení do vyhriateho interiéru si nevieme vynachváliť vetranie predných kožených sedadiel.

S mojou niekdajšou Imprezou GT má Hyundai Grand Santa Fe spoločný pocit výnimočnosti, zážitku, keď do neho presadnem z ktoréhokoľvek auta. Mám rád jeho veľké a pohodlné predné sedačky, ktoré poskytujú pre mňa ideálny pomer medzi tuhosťou a pohodlím cestovania. S rastúcimi teplotami si stále viac pochvaľujem aj novinku súvisiacu s nimi. Novinku pre mňa, v porovnaní s predošlým krátkym Santa Fe, ktoré som testoval vlani – možnosť vetrania predných kožených sedačiek. Deti zase oceňujú samostatné nastavovanie teploty a intenzity fúkania v treťom rade, o sedenie v ktorom je aj po niekoľkých mesiacoch stále pravidelná bitka.

Užívam si pohodlie kvalitného a dobre odhlučneného interiéru, v ktorom si môžem naplno pustiť svoju obľúbenú hudbu a nemusí o tom vedieť celá ulica. Navyše reprodukovanú slušnou aparatúrou. Množstvo dospelých odkladacích priestorov (nielen pre efekt) na vodu, kávu, telefón, ale aj pohodlie širokej a priestorovo bohato dimenzovanej kabíny, kde má luxusný životný priestor každý člen mojej rodiny. Komfort automatickej prevodovky, ktorá si možno vypýta nejaké decko paliva navyše, ale pri posúvaní sa krokom v meste má nemalý podiel na mojom pohodlí.

Samostatné nastavovanie teploty a intenzity fúkania v treťom rade nadobúda s rastúcimi teplotami každým dňom väčší zmysel.

Jazdím vo veľkom, bohato vybavenom SUV, ktoré nemá ďaleko do prémie, no nikto ma neočumuje, jeho vzhľad a imidž nepohoršuje, nekričí tak do očí ako BMW, Audi alebo Mercedes. Robustný podvozok zatiaľ bez problémov odoláva zlým slovenským a najmä bratislavským cestám. Aj napriek obutým 19-palcovým kolesám, ktoré sú optimálne široké pre zabezpečenie potrebnej stability pri dynamickejšej jazde cez zákruty a zároveň majú stále dosť gumy, aby auto ostalo primerane komfortné.

Kvalita slovenských ciest, zvlášť v mestách je inak tiež jedným z dôvodov, prečo by som aj v prípade súkromného auta uvažoval o presadnutí zo 7-miestneho MPV do SUV. Vyššia svetlosť podvozka a pohon 4x4 dávajú väčšiu slobodu pri výbere parkovacieho miesta, a tiež trasy na ceste domov napríklad po takej prietrži mračien, kedy posledné čo potrebujete po celom dni v práci, je obchádzať zatopený podjazd, ulicu či príjazdovú cestu k vašej ulici. Jednoducho, Grand Santa Fe ma denne presviedča, že je jedno komplexné auto, ktoré robí moje presuny po meste príjemnejšími a pohodovejšími. Až na parkovanie v pozdĺžnom smere, ale s pomocou kamery zadných senzorov sa rýchlo naučíte využívať každý centimeter.

motor 2.2 CRDi
zdvihový objem valcov [cm3] 2199
výkon [kW/k] 145/197
pri otáčkach [1/min] 3800
krútiaci moment [Nm] 436
pri otáčkach [1/min] 1800-2500
prevodovka 6AT
palivová spotreba [l/100 km] 7,8
nam. spotreba paliva [l/100 km] 8,0-8,3
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 10,3
maximálna rýchlosť [km/h] 200
objem bat. priestoru [l] 634-1842*
cena test. modelu od [€] 43.990

Rozmery: dĺžka 4915 mm, šírka 1885 mm, výška 1690 mm, rázvor náprav 2800 mm, objem batožinového priestoru 634/1842 l.