Vw 10 2020 1140x190
Thumb 8895 dsc 0279 Thumb 87883 large hyundai grand santa fe 2 2 crdi lyzovacka v plnom obsadeni Thumb 87882 large hyundai grand santa fe 2 2 crdi lyzovacka v plnom obsadeni

Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDi: Lyžovačka v plnom obsadení

Dlhodobé testy nám dávajú priestor, získať občas spätnú väzbu na testovaný model aj od niekoho nezainteresovaného, niekoho kto s redakciou a automobilovým biznisom nemá nič spoločné. Každý nový pohľad je spestrením, a tak som počas jarných prázdnin požičal Hyundai na niekoľko dní svojmu švagrovi, otcovi 5 detí, nech ho vyskúša v plnom obsadení počas jarnej lyžovačky.

 

Ako vrcholový manažér mal možnosť v minulosti jazdiť s autami rôznych, aj prémiových značiek, no SUV si vyskúšal prvýkrát. Tu sú jeho dojmy: Vybrať sa na lyžovačku s manželkou a piatimi deťmi je logistický rébus aj pre zdatných šoférov. Zvlášť, ak chcete zobrať nielen lyže a lyžiarky, helmy, kukly, rukavice, lyžiarske overaly, ale idete na chatu, kde si budete sami variť a odmietate nakupovať v malých dedinských obchodoch. Chceli sme si dopriať komfort stravovania ako po nákupe v hypermarkete - (poznáte to, každé dieťa má rado inú príchuť jogurtov a syrov).

 

A ak niektoré z detí chce zobrať husle, aby mohlo cvičiť a chalani strategické stolové hry v obrovských krabiciach - začína sa z otca rodiny stávať logistický guru. „Santa Fe je veľké auto, nebudeme mať problém zabaliť pri použití truhly nič,“ hovoril som si v duchu. A tento zámer vyšiel takmer na 100 percent - vyradil som len rezervnú fľašu kečupu a štyri rolky papierových utierok. Vnútorný priestor na zadných dvoch sedadlách v treťom rade obsadili najmenšie deti a obložené boli primerane tomu, že som očakával ako prespia celú cestu. V druhom rade sa však staršie potomstvo netlačilo nijako dramaticky (ak nepočítam tie hry na kolenách). 

Keďže predpoveď počasia hlásila pre Oravu hodne sneženia, tešil som sa ako šofér na to, ako túto štvrkolku s motorom 2.2 CRDi a s automatom prevetrám. A oplatilo sa. Ľad, sneh, záveje, zmrznuté veľké kopy natlačené oravskými pluhmi kade-tade po cestách aj necestách, nerobili žiaden problém. Dokonca som ráno po celonočnom snežení ako jediný vyšiel 14 percentným stúpaním do strediska Hruštín Zábava. Bez jediného zaváhania či spomalenia, po 5 cm čerstvom prašane usadenom na predtým zľadovatelom podklade. Pani v predajni lístkov nechápala. Povedala, že prvých zákazníkov čakala až o pol hodinu, kedy má prejsť pluh, ktorý objednala z dediny. 

Vnútorný priestor a aj výkon a jazdný komfort tohto auta sú nespochybniteľné. Je tak preplnené technológiami a elektronikou, že to ani netreba zmieňovať. Z hľadiska pohodlia ma najviac zaujalo to, ako sa sedadlo šoféra pri vypnutí motora odtiahne od volantu, pre komforné vystúpenie, resp. nastúpenie na ďalšiu jazdu. Spotreby som sa pred jazdou trochu obával, najmä keď som videl 9,3 litra priemerku na palubnom počítačí po predošlom jazdení v Bratislave. „A to keď k tomu pridám truhlu,“ hovoril som si v duchu, „bude ako výlevka vo vani“. Napriek tomu som bol milo prekvapený. Po odjazdení cca 850 kilometrov som mal priemernú spotrebu podľa typu jazdy medzi 6,5 a 8,3 litra - a to aj s truhlou a pri 120 rýchlosti na diaľnici. (Išiel by som aj rýchlejšie, ale bol veľmi silný vietor a chcel som limitovať hlučnosť zo strechy.) 

Takže na záver len pár malých odporúčaní pre ďalšiu generáciu - elektrické otvárania a zatváranie zadných dverí je príma vec, ale nie pri cestovaní s plne nabaleným autom. Hoci som do batožinového priestoru za tretí rad sedadiel bez problémov umiestnil stredne veľký kufor, a tri veľké športové tašky, dotláčať som musel ručne, servo motor to proste nezvládne (možno by to mohla byť funkcia na vypínanie). Priestor na vystúpenie z posledného radu po sklopení stredných sedadiel je veľmi limitovaný - maximálne pre deti. A keď sa stredné sedadlo po nastúpení dozadu potrebuje vrátiť na miesto - treba ho nastavovať na dvakrát. Na palubnom počítači mi ako šoférovi, ktorý sa snaží jazdiť ekonomicky, chýba informácia o aktuálnej spotrebe (aktuálny pohybujúci sa stĺpček sa ťažko číta). Mimoriadne ocenenia hodné sú veľké spätné zrkadlá, vyhrievanie aj zadných sedadiel (najmä po celodennej lyžovačke, ktoré deti spoľahlivo uspia za prvou zákrutou), veľký odkladací priestor medzi šoférom a spolujazdcom, kam sa zmestí naozaj čokoľvek. Za cenu 44.000 eur je to naozaj ponuka, ktorú ťažko odmietnuť, ak má niekto záľubu v SUV segmente.

 

motor 2.2 CRDi
zdvihový objem valcov [cm3] 2199
výkon [kW/k] 145/197
pri otáčkach [1/min] 3800
krútiaci moment [Nm] 436
pri otáčkach [1/min] 1800-2500
prevodovka 6AT
palivová spotreba [l/100 km] 7,8
nam. spotreba paliva [l/100 km] 8,4-10,0
zrýchlenie 0-100 km/h [s] 10,3
maximálna rýchlosť [km/h] 190(185),200
cena test. modelu od [€] 43.990

Rozmery: dĺžka 4915 mm, šírka 1885 mm, výška 1690 mm, rázvor náprav 2800 mm, objem batožinového priestoru 634/1842 l.