Thumb 5h Thumb 1h Thumb 3h Thumb 2h Thumb 4h Thumb 5h Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 6h Thumb 7h Thumb 8h Thumb 9h Thumb 10h Thumb 11h Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb 12h Thumb 13h Thumb 14h Thumb 15h

Hyundai Elantra už nie je nudný, novinka hýri extravaganciou a displejmi

Novinka v boji so stále agresívnejšou konkurenciou vytiahla dve silné zbrane: výrazný dizajn a technológie. 

Solídna výbava, dobrá cena a pod kapotou jednoduchá atmosférická benzínová jedna-šestka s výkonom 94 kW (128 k). Tak znie základná charakteristika v Turecku vyrábaného kompaktného sedanu Hyundai Elantra. Jeho šiesta generácia sa na slovenskom trhu príliš dlho nezohriala, pretože zákazníci o ňu neprejavili dostatočný záujem. Zato pre našich severných susedov z Poľska je k dispozícii stále.

Aktuálne prichádza úplne nová Elantra, nesúca poradové číslo sedem. A treba povedať, že z niekdajšej sivej myšky sa stal poriadne extravagantný kus auta. Dôvod? Hlavný trh pre Hyundai Elantra predstavuje Severná Amerika, kde musí bojovať napríklad proti Mazde3 sedan. Takže výraznejší dizajn bol žiadúci.

Elantra je druhý Hyundai navrhnutý v súlade s novým štylistickým jazykom „Sensuous Sportiness“ alias „zmyselná športovosť". Na karosérii sa striedajú plynulé oblé línie s ostrými hranami a výraznými prelismi. Najviac zaujmú prelisy na dverách, predná časť je pomerne nízka a vzadu dominuje výrazná odtrhová hrana, plus opticky prepojené koncové svetlá. Dizajnéri o novinke hovoria, že "dosahuje estetiku štvordverových kupé".

Veľa robí úprava proporcií auta. Dĺžka sa natiahla o vyše päť centimetrov, ale predný previs je kratší. Rázvor náprav si polepšil o dva centimetre a celková výška auta je menšia.

Hyundai Elantra - porovnanie základných rozmerov

  novinka predchodca
dĺžka 4676 mm 4620 mm
šírka 1826 mm 1801 mm
výška 1415 mm 1450 mm
rázvor náprav 2720 mm 2700 mm
objem kufra nezverejnený 458 l

Vzhľad kabíny a predovšetkým palubnej dosky za exteriérom ani náhodou nezaostáva. Na digitálny prístrojový panel plynulo nadväzuje dotyková obrazovka. Oba displeje disponujú uhlopriečkou 10,25 palca, slabšie vybavené verzie ich budú mať menšie. Pritom dizajnéri sa nezbláznili a zachovali fyzické ovládanie klimatizácie, nastavovanie jasu podsvietenia prístrojov či vypínanie upozornenia na nedobrovoľné opustenie jazdného pruhu. Do oka padne aj netradičný štvorramenný volant - podobný tomu v novom Hyundai i20. Celkovo chce kokpit novej Elantry navodiť dojem pilotnej kabíny.

Spomedzi nových technológií na palube nás zaujal prepracovaný systém hlasového ovládania a možnosť odomykať auto elektronickým kľúčom v smartfóne.

Hyundai Elantra postavili na novej podvozkovej platforme K3, čím predbieha európske hatchbacky Hyundai i30/Kia Ceed. Vpredu boli použité vzpery McPherson, vzadu viacprvkové zavesenie. Nový podvozkový základ je tuhší a ľahší, nevieme však o koľko. Konštruktérom sa podarilo znížiť ťažisko a nižšia je aj pozícia sedenia. Ponuka kolies sa začína pätnástkami a končí sedemnástkami. Teda žiadne extrémy.

Ako prvá debutovala americká verzia novej Elantry, preto zatiaľ poznáme paletu motorov iba pre tento región. Základom je atmosférický benzínový dvojliter MPI s výkonom 109 kW (149 k), spriahnutý s prepracovanou bezstupňovou prevodovkou.

Alternatívu predstavuje hybridné poháňacie ústrojenstvo. Jeho základom je atmosférický štvorvalec 1,6 GDI, pracujúci v Atkinsonovom cykle. Na spaľovací motor nadväzuje trakčný elektromotor, generátor, šesťstupňová dvojspojková prevodovka a akumulátor s kapacitou 1,32 kWh. Kombinovaný výkon systému, ktorý v zásade poznáme aj v Európe, dosahuje 104 kW (141 k).

Hyundai do konca roka spustí výrobu novinky v americkej Alabame i doma v Kórejskej republike. O produkcii v Turecku, kde vznikajú Elantry pre Európu, sa zatiaľ nezmienil. Uvidíme či siedma generácia kompaktného sedanu vôbec dorazí na starý kontinent.