Continental 09 2020 1140x190
Thumb 1r Thumb 3r Thumb 2r Thumb 4r Thumb 5r Thumb 6r Hyundai 02 2021 1024x597 Thumb 7r Thumb 8r Thumb 9r Thumb 10r Thumb 11r

Hybridný Yaris má konkurenta: Prichádza Renault Clio E-Tech

Renault zverejnil prvé fotografie a podrobnejšie informácie o dlho avizovanom hybridnom Cliu. Renault Clio E-Tech - ako znie oficiálny názov novinky - absolvuje výstavnú premiéru na autosalóne v Bruseli (10. - 19. január 2020) a predávať ho začnú v máji.

Základ hybridnej techniky predstavuje atmosférický benzínový štvorvalec s objemom 1,6 litra, vyvinutý pod taktovkou aliančného partnera Nissan. Dosahuje neveľký výkon 67 kW (91 k), ale pod kapotou mu sekundujú ešte dva elektromotory.

Menší, s výkonom 15 kW (20 k), plní úlohu štartéra a generátora. Väčší produkuje výkon 35 kW (48 k), je súčasťou prevodovky a buď pomáha spaľovaciemu motoru, alebo sám ženie auto vpred. Kombinovaný výkon systému má hodnotu 103 kW (140 k).

Hlavná inovácia technológie E-Tech spočíva v prevodovke. Zatiaľ čo Toyota využíva planétový delič výkonu e-CVT a kórejský koncern Hyundai-Kia sa spolieha na dvojspojkové ústrojenstvo, Renault prichádza s vlastnou viacrežimovou prevodovkou. 

Na jednom vstupnom hriadeli je silnejší elektromotor, na druhom benzínový štvorvalec a sekundárny elektromotor. Konštruktéri naprogramovali až pätnásť rôznych pracovných režimov prevodovky. Meniť sa budú automaticky.

Šofér má k dispozícii volič ako na klasickom automate. Pribudol akurát režim "B" pre intenzívnejšie brzdenie spaľovacím i elektrickými motormi v prudkých klesaniach alebo pri spomaľovaní pred križovatkou.

Hybridný systém samozrejme nemôže fungovať bez akumulátora. Lítiovo-iónové články disponujú kapacitou 1,2 kWh (napätie 230V) a sú umiestnené v batožinovom priestore. Jeho objem klesol, ale Francúzi zatiaľ neprezradili, o koľko.

Renault sľubuje významné zníženie spotreby benzínu a produkcie emisií CO2. V mestskej prevádzke až o 40 percent.

Približne 80 percent času stráveného v meste vraj Clio E-Tech jazdí čisto na elektrinu. V elektrickom režime môže uháňať rýchlosťou až 75 km/h. Automobil si sám určuje, kedy k pohonu priradí spaľovací motor alebo kedy prostredníctvom neho začne dobíjať akumulátor. Na dobíjanie slúži aj rekuperácia pohybovej energie pri jazde s uvoľneným plynovým pedálom a počas brzdenia.

Šofér môže stlačením tlačidla natvrdo aktivovať elektrický jazdný režim. Podmienkou je, aby v akumulátore bolo dosť energie.  

Na kompletné informácie, týkajúce sa dynamiky a spotreby, si zatiaľ musíme počkať. Proces homologácie sa totiž ešte neskončil. Francúzi medzičasom prezradili aspoň o hmotnosti hybridu. Renault Clio E-Tech váži o desať kilogramov viac ako verzia s naftovou jedna-päťkou. Teda niečo vyše 1,2 tony.

Hybridné Clio bude mať väčšieho a sofistikovanejšieho súrodenca. O technike plug-in hybridného Renaultu Captur E-Tech si môžete prečítať v staršom článku.

Po vizuálnej stránke sa hybrid nijak nelíši od svojich konvenčných súrodencov. Novinka dostala aerodynamicky optimalizované zliatinové disky kolies s priemerom 16 palcov, obuté do pneumatík Continental EcoContact 6 (195/55). Po bokoch auta, v zadnom nárazníku a v interiéri sa objavili tenké modré lišty. Nechýbajú ani decentné štítky s nápisom E-Tech Hybrid. Z prístrojového panela zmizol teplomer chladiacej kvapaliny a nahradil ho indikátor stavu nabitia akumulátora.