Honda 06 2020 1140x190 jazz
Thumb 113239 honda to unveil cr v hybrid prototype at frankfurt motor show Thumb 113237 honda to unveil cr v hybrid prototype at frankfurt motor show Thumb 113237 honda to unveil cr v hybrid prototype at frankfurt motor show2 Thumb 113238 honda to unveil cr v hybrid prototype at frankfurt motor show Thumb 113240 honda to unveil cr v hybrid prototype at frankfurt motor show Thumb 113789 honda to unveil cr v hybrid prototype at frankfurt motor show Vw 06 2020 1024x597 t cross Thumb 113790 honda to unveil cr v hybrid prototype at frankfurt motor show Thumb 113792 honda to unveil cr v hybrid prototype at frankfurt motor show Thumb 113793 honda to unveil cr v hybrid prototype at frankfurt motor show Thumb 153407 honda hybrid performance brings new levels of refinement and efficiency to Thumb cr v hybrid infographic Thumb honda insight r3 Vw 06 2020 1024x597 t cross Thumb honda j vx 2 Thumb honda j vx 1

Honda CR-V Hybrid príde aj k nám, o chvíľu sa začnú prijímať objednávky

Japonská automobilka Honda je priekopníkom hybridnej technológie a bola pri jej zrode. Teraz prichádza na európske trhy obľúbené SUV Honda CR-V so systémom Hybrid Performance.

Prvý prototyp hybridného auta predstavila Honda na autosalóne v Tokiu v roku 1997. Honda J-VH mala benzínový trojvalcový motor VTEC s objemom 1.0 litra a s priamym vstrekovaním. K nemu bol pripojený kompaktný elektromotor – generátor. V roku 1999 prišiel na trh prvý sériový hybrid Honda Insight.

Nová Honda CR-V je prvým SUV tejto značky, ktoré sa v Európe bude predávať s technológiou hybridného hnacieho ústrojenstva. Systém Honda Hybrid Performance sa vyznačuje inteligentnou technológiou multimodálneho pohonu (i-MMD), zloženou z dvoch elektrických motorov, benzínového motora s Atkinsonovým cyklom a inovatívnou priamou prevodovkou. Hybridné CR-V je vybavené 2,0-litrovým benzínovým motorom i-VTEC, výkonným elektrickým motorom a lítium-iónovým akumulátorom. Maximálny výkon je 184 koní (135 kW) s krútiacim momentom 315 Nm. Namiesto konvenčnej prevodovky sa v ňom používa jeden fixný prevodový pomer, ktorý vytvára priame spojenie medzi pohyblivými komponentmi s plynulejším prenosom krútiaceho momentu. Tento formát znamená, že systém Honda je prepracovanejší ako planétové e-CVT, bežné v iných hybridných vozidlách. Jedinečná technológia i-MMD od spoločnosti Honda získala názov vďaka inteligentnému a automatickému plynulému prepínaniu medzi tromi jazdnými režimami.

 

  • EV Drive – energia odobratá z lítium-iónového akumulátora sa využíva na pohon elektrického motora a pohon kolies (pri vypnutom benzínovom motore)
  • Hybrid Drive – benzínový motor poháňa druhý motor-generátor, ktorý dopĺňa elektrickú energiu, dodávanú z akumulátora
  • Engine Drive – mechanizmus uzatváracej spojky meniča momentu vytvára priame spojenie medzi benzínovým motorom a kolesami.

Vo väčšine situácií pri jazde v meste sa hybridné CR-V bude automaticky prepínať medzi režimami Hybrid Drive a EV Drive. V režime Hybrid Drive sa nadbytočný výkon z benzínového motora môže cez motor-generátor využiť na dobíjanie akumulátora. Režim EngineDrive je najefektívnejším nastavením pre rovnomernú jazdu vysokou rýchlosťou na diaľnici.

Pri jazde miernou rovnomernou rýchlosťou bude hybridné CR-V zvyčajne v režime EV Drive dlhšie ako polovicu času, pričom pri vyšších rýchlostiach bude automobil jazdiť v režime EV Drive približne jednu tretinu času. Riadiaci softvér systému i-MMD sa bez vstupu od vodiča bude neustále rozhodovať o tom, kedy prepínať medzi týmito režimami s cieľom maximalizovať efektivitu v závislosti od situácie a prostredia. Inžinieri programu hybridného CR-V pracovali na tom, aby prechod medzi zdrojmi energie vrátane funkcie motora štart/stop pri zastavení bol pre cestujúcich prakticky nepostrehnuteľný. Plynulý prenos krútiaceho momentu znamená, že nedochádza k trhavému pohybu hnacej sústavy alebo nežiaducej spätnej väzbe cez pedále alebo volant a takmer nehlučné hnacie ústrojenstvo znamená, že CR-V Hybrid sa vyznačuje minimálnou tichosťou. Nové hybridné CR-V od spoločnosti Honda má jedinečnú obrazovku informačného rozhrania medzi vodičom a vozidlom (VehicleDriverInformation Interface DII), na ktorej sa zobrazuje aktuálny stav jazdy a vodičovi umožňuje pochopiť, ako sa zdroje energie kombinujú pri pohone vozidla. Je na nej znázornené dobíjanie lítium-iónového akumulátora, grafika aktuálneho toku výkonu a stav dobíjania systému.

Začiatok výroby hybridného modelu CR-V spoločnosti Honda pre rok 2019 je naplánovaný na október 2018 a prvé dodávky zákazníkom na začiatok roku 2019.