Peugeot 11 2020 1140x190

Ford zlepšuje asistenta mŕtvych uhlov. Zásah do riadenia odvráti nehodu

Prechádzanie medzi jazdnými pruhmi je pre vodičov bežným manévrom, ale aj tým najpozornejším z nich môžu niekedy uniknúť potenciálne nebezpečné situácie. Mŕtve uhly číhajú aj na tých najlepších... Ford zlepšuje asistenčným systém, ktorý kontroluje mŕtve uhly pri zmene jazdných pruhov.

Novinka predchádza kolíziám v mŕtvom uhle na cestách s viacerými jazdnými pruhmi. Systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu s asistentom mŕtvych uhlov absolvuje svetovú premiéru v súčasnej generácii SUV Ford Kuga. Táto technológia sleduje, či sa v mŕtvych uhloch nenachádzajú zozadu prichádzajúce vozidlá. Ak systém zistí, že hrozí kolízia, opačným pôsobením na volant upozorní vodiča a odradí ho od zmeny jazdného pruhu.

Takto to funguje:


Mnohí vodiči poznajú ten pocit prekvapenia, keď sa pri nich sčista-jasna zjaví iné vozidlo. Systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu s asistentom mŕtvych uhlov funguje, akoby ste mali vzadu na hlave druhý pár očí. Pomáha zabrániť tomu, aby sa drobné zaváhanie v úsudku zmenilo na niečo vážnejšie,“ povedal Glen Goold, hlavný konštruktér programu Kuga.

Asistent mŕtvych uhlov vám kryje chrbát

Systém sledovania mŕtveho uhla nie je žiadnou novinkou, no aj táto technológia prechádza ďalším vývojom a zlepšeniami. Radarové senzory asistenta mŕtvych uhlov v modeli Kuga sledujú vedľajšie pruhy až do vzdialenosti 28 m smerom dozadu, pričom 20-krát za sekundu kontrolujú, či sa v nich nenachádzajú iné vozidlá. Systém funguje pri rýchlostiach od 65 km/h do 200 km/h. Ak riadiaci systém cez prednú kameru podľa pohybu vozidla voči deliacim pruhom zistí, že vozidlo prechádza do vedľajšieho pruhu a vypočíta, že hrozí zrážka s iným vozidlom, systém môže automaticky zasiahnuť.

Odporúčame:


Systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu s asistentom mŕtvych uhlov môže svojimi zásahmi pomôcť zabrániť kolíziám s vozidlami blížiacimi sa relatívnou rýchlosťou až do cca 30 km/h.

Ďalšou novinkou je asistent prejazdu križovatkami 

V globálnej premiére sa v Kuge predstaví aj asistent prejazdu križovatkami. Technológia využíva prednú kameru vozidla v kombinácii s radarom na monitorovanie priestoru a upozorňovanie na potenciálne kolízie s protiidúcimi vozidlami v paralelných pruhoch.

Pri jazde rýchlosťou do 30 km/h dokáže systém automaticky zabrzdiť, a tým pomôcť predísť zrážke alebo zmierniť jej následky v situáciách, keď vodič odbočí do dráhy protiidúceho vozidla, čo sa stáva pomerne bežne. Štúdia ukázala, že pri viac než jednej z desiatich vážnych nehôd na križovatkách v Európe išlo o zrážku automobilu s iným automobilom, dodávkovým vozidlom alebo nákladným vozidlom na križujúcich sa cestách.

A keďže asistent prejazdu križovatkami funguje aj bez detekcie prvkov na ceste, ako sú vodorovné pruhy alebo obrubníky, dokáže zasahovať aj na parkoviskách a v rôznych areáloch bez zreteľného značenia či jasných pravidiel o prednosti v jazde. Obe technológie fungujú za denného svetla aj za tmy so zapnutými svetlami.