Bd zimni prezuti 1140x190 sk

Ford vyvíja technológiu, ktorá predvída dopravné nehody

Ford vyvíja digitálny nástroj pre bezpečnosť cestnej premávky, ktorý na základe údajov z rôznych zdrojov dokáže predvídať potenciálne ohniská nehôd. ​Na základe údajov z pripojených vozidiel a inteligentných senzorov na krajniciach ciest zvýši bezpečnosť a zjednoduší cestovanie v malých i veľkých mestách.

Každoročne zomiera na cestách vyše 1,3 milióna ľudí , teda asi 3 700 denne. Zranenia pri dopravných nehodách sú tak celosvetovo 8. najčastejšou príčinou úmrtia. Okrem následkov pre ľudí, majú nehody aj vážne finančné dôsledky. Britské Ministerstvo dopravy vyčíslilo ročné hospodárske náklady dopravných nehôd na viac ako 35 miliárd libier.

Dátový nástroj pre bezpečnosť cestnej premávky bude analyzovať informácie z pripojených vozidiel, inteligentných senzorov na krajniciach ciest a od miestnych úradov. Na ich základe bude predpovedať pravdepodobné umiestnenie a možné hlavné príčiny potenciálnych ohnísk, ktoré ohrozujú bezpečnosť cestnej premávky. Na základe týchto poznatkov budú mestá môcť prijímať preventívne opatrenia a prednostne riešiť cesty a križovatky, ktoré predstavujú pre účastníkov cestnej premávky najväčšie riziko.

Odporúčame:

VIDEOTEST Ford Kuga 2.0 TDCi EcoBlue: Dospelejšia vo všetkých oblastiach

„Čoskoro bude každé nové vozidlo pripojené. Vnímame to ako príležitosť na výrazné zníženie počtu dopravných nehôd a záchranu životov. Sme presvedčení, že vďaka spolupráci s poprednými inovátormi, odborníkmi a akademickou obcou môžeme aj s podporou agentúry Innovate UK pomôcť vylepšiť mobilitu pre milióny ľudí na celom svete,“ povedal Jon Scott, vedúci projektu City Insights oddelenia Ford Mobility v Európe.

Oddelenie Ford Mobility pri vývoji spolupracuje s Okresnou radou v Oxfordshire, špecialistami na senzory na báze umelej inteligencie zo spoločnosti Vivacity Labs,s akademickými pracovníkmi z Výskumného strediska pre bezpečnosť dopravy na Univerzite Loughborough s podporou Londýnskeho dopravného podniku. Iniciatíva aktuálne získala finančnú podporu od vládneho fondu pre inovácie Innovate UK.

Dátami riadená bezpečnosť cestnej premávky

V rámci rozsiahleho výskumu preskúmala automobilka Ford možnosti, ako by sa s pomocou pripojených vozidiel a prediktívnej analýzy dala zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky. Do 18-mesačného projektu začínajúceho tohtoročné leto sa dobrovoľne zapojí až 700 osobných a úžitkových vozidiel v okrese Oxfordshire a v Londýne.

Analyzovať sa budú podrobné telematické údaje získané od flotily vozidiel (napr. používanie brzdového či plynového pedála, uhol natočenia volantu)a informácie z 25 inteligentných senzorov, ktoré v okrese Oxfordshire poskytne spoločnosť Vivacity Labs, špecializujúca sa na zaznamenávanie a klasifikáciu dopravy. Celkový počet senzorov v prevádzke sa tak zvýšina 100.

Krajnicové senzory od spoločnosti Vivacity zaznamenávajú pomocou algoritmov strojového učenia situácie, keď takmer došlo k nehode, a dokážu analyzovať vzorce pohybu zraniteľných účastníkov cestnej premávky, ako sú cyklisti a chodci, resp. nepripojené vozidlá. Všetky údaje zdieľané prostredníctvom senzorov sú anonymizované, pričom informačné kanály videa sa odstránia zo zdroja. Tým sa zvýši bezpečnosť na cestách bez narušenia súkromia.

„Vďaka tomuto projektu môžeme náš výskum umelej inteligencie rozšíriť aj na oblasť bezpečnosti cestnej premávky. Je to výborná príležitosť spolupracovať s odborníkmi z Univerzity Loughborough a preskúmať širšie možnosti integrácie nášho systému do ekosystému mobility spoločnosti Ford. Už dlhšie je naším cieľom odhaliť potenciálne prínosy existujúcej siete dopravných senzorov spoločnosti Vivacity pre bezpečnosť cestnej premávky, preto oceňujeme aktuálne dianie v Londýne a okrese Oxfordshire.“ Vysvetlil Peter Mildon, hlavný prevádzkový riaditeľ spoločnosti Vivacity Labs.

Odborníci z Výskumného strediska pre bezpečnosť dopravy pod vedením Ruth Welshovej, docentky zameranej na bezpečnosť dopravy, budú spolu s Ford tímom pre zber a analýzu globálnych dát analyzovať údaje o vodičoch a vozidlách. Okresná rada v Oxfordshire bude sledovať, ako môžu údaje od miestnych orgánov v spojení s prediktívnym nástrojom zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky.

Projekt prichádza po dvoch úspešných testoch v Londýne, počas ktorých analytici a dátoví vedci z oddelenia Ford Mobility preskúmali viac ako1,5 milióna kilometrov jazdy pripojených vozidiel so zámerom identifikovať, analyzovať a poskytnúť miestnym orgánom podrobné bezpečnostné pokyny týkajúce sa rôznych ohnísk rizika pre bezpečnosť cestnej premávky. 

Odporúčané vylepšenia zahŕňali zavedenie kamier na semaforoch, ktoré by odrádzali od jazdy na červenú, strihanie zelene, aby bolo dopravné značenie jasne viditeľné, značenie a semafory v dvoch výškach, obnova povrchu vozoviek či zdvihnutie kanalizačných poklopov.

Ford okrem toho spolupracuje s úradmi v nemeckom Kolíne nad Rýnom, a španielskej Valencii na identifikácii ďalších spôsobov, ako by analýza informácií z pripojených vozidiel a infraštruktúry mohla byť prospešná pre mobilitu v mestách.