Thumb 2f Thumb 1f Thumb 3f Thumb 4f Thumb 5f Thumb 6f Continental 09 2020 1024x597 Thumb 7f Thumb 8f Thumb imagem  2 Thumb imagem  4 Thumb imagem  6 Thumb imagem  5 Continental 09 2020 1024x597 Thumb wvcc9l

FIAT v Brazílii ukázal vlastné "SUV-kupé"

FIAT Fastback je štúdia, ktorá naznačuje podobu budúceho sériového auta.

Pomaly si zvykáme, že ak FIAT predstaví nový model, zväčša nie je určený Európanom, ale obyvateľom Južnej Ameriky. Práve región LATAM, do ktorého patrí Brazília, Argentína, Venezuela a ďalších 23 krajín, je pre turínsku automobilku veľmi dôležitý. 

Koncern FCA plánuje v najbližších piatich rokoch investovať vyše 1,8 miliardy eur do vývoja áut, motorov a multimediálnych systémov, určených pre Latinskú Ameriku. Antonio Filosa - šéf FCA pre región LATAM - avizuje príchod pätnástich nových modelov. Koľko z nich sa objaví aj v Európe, nie je známe.

Prvý náznak novej éry FIATu v Južnej Amerike práve debutuje na autosalóne v Sao Paulo. Štúdia kompaktného "SUV-kupé" nesie jednoduchý názov FIAT Fastback. Automobil má nápadnú prednú časť s horizontálne rozdelenou svetelnou technikou. Jednoliata oblá línia strechy sa začína už pri predných stĺpikoch a vzadu je zakončená malou odtrhovou hranou. Karoséria sa vyznačuje malými bočnými oknami a kľučky sú zahladené, aby nenarúšali čisté línie. Zaujímavosťou sú chýbajúce klasické logá turínskej značky, ktoré nahradili štylizované nápisy FIAT.

Okná štúdie zostali tmavé, a tak podobu interiéru poznáme iba z počítačovej vizualizácie. Palubná doska je veľmi jednoduchá. Dominujú na nej tri priesvitné displeje. Jeden slúži ako prístrojový panel, ďalšie dva sú dotykové a prostredníctvom nich sa obsluhuje multimediálny systém či navigácia.

O použitej technike sa výrobca nezmienil, brazílske médiá však špekulujú o technickom základe z pick-upu FIAT Toro. Ten využíva platformu Small Wide 4x4, známu napríklad z FIATu 500X alebo z Jeepov Renegade či Compass. Na pohon Tora slúžia benzínové motory s objemom 1,8 a 2,4 litra, schopné spaľovať aj palivo na báze etanolu. Naftovú alternatívu predstavuje dvojliter Multijet.

Štúdia Fastback nie je iba dizajnérskym cvičením. Do roku 2020 z nej vznikne sériové auto, ktoré pomôže vylepšiť imidž FIATu v Južnej Amerike. 

FIAT Toro