Continental 05 2020 1140x190

FIAT predĺži život Tipu, na budúci rok plánuje veľký facelift

Obľúbený FIAT dostane aktualizovaný vzhľad a niekoľko "povinných" doplnkov.

Rodina kompaktných modelov FIAT Tipo mala podľa pôvodných plánov zotrvať na trhu do roku 2023. Spoločnosť Tofaş, ktorá autá vyrába v tureckom meste Bursa, aktuálne oznámila, že produkcia potrvá dlhšie. Minimálne do roku 2024.

Tofaş - spoločný podnik Turecka Koç Holding a Fiat Chrysler Italy - tiež potvrdil, že do konca roku 2020 aktualizuje modelový rad Tipo, na čo použije približne 225 miliónov amerických dolárov (v prepočte vyše 200 miliónov eur).

Veľká omladzovacia kúra FIATu Tipo zasiahne nielen obligátny vzhľad karosérie a interiéru. Doba si žiada aj použitie kompletného balíka asistenčných systémov, ktoré súčasnému Tipu chýbajú. Očakávať môžeme prvky ako vylepšené autonómne núdzové brzdenie s rozpoznávaním automobilov, cyklistov i chodcov, inteligentný obmedzovač rýchlosti, čítanie niektorých dopravných značiek, monitorovanie mŕtvych uhlov,... Niektoré z týchto prvkov sa medzičasom v Európskej únii dokonca stanú povinnými a bez nich nebude možné auto predávať.

FIAT dodáva, že potrebné technológie už vyvinul a používa ich v iných modeloch. Preto konštruktéri dostanú za úlohu, namontovať novú techniku do Tipa.

Druhá oblasť modernizácie zasiahne multimediálny systém, ktorý posádke ponúkne pripojenie na internet.

Tretia oblasť zasiahne motory. Pod kapotou nájdeme nové benzínové agregáty, patriace do rodiny FireFly. Prísnejšie emisné limity a najmä znižovanie flotilových emisií si vyžiadajú, že aj relatívne jednoduchý FIAT Tipo dostane mild hybridnú technológiu. Turbodiesel z ponuky nevypadne, ale podstúpi ďalšiu omladzovaciu kúru s cieľom zredukovať jeho emisie.

Tofaş spustí výrobu vylepšeného Tipa v poslednom štvrťroku 2020.