Peugeot 09 2020 1140x190
Thumb tben5333 Thumb tben5367 Thumb tben5371 Thumb tben5376 Thumb tben5323 Thumb tben5348 Continental 09 2020 1024x597 Thumb tben5354

FIAT ožíva, jubileum oslávil novým miniautom

Štúdia Centoventi je pestrou paletou nových nápadov. V Ženeve zaznel aj termín uvedenia novej elektrickej Päťstovky.

FIAT na ženevskom autosalóne oslávil okrúhle jubileum. Turínska automobilka má už 120 rokov a ako darček si nadelila to najlepšie, čo vie vyrábať – nové miniauto. Volá sa FIAT Centoventi - v preklade 120 - a ukazuje budúcnosť.

Takto si Taliani predstavujú malý mestský elektromobil, zároveň ide o víziu personalizácie auta podľa osobného vkusu a do tretice nám FIAT Centoventi naznačuje, ako môže vyzerať nová Panda. Asi preto na nás z palubnej dosky prototypu vykúkal plyšový medvedík Panda...

Karoséria má škatuľovitý základný tvar, aby napriek malému pôdorysu, bolo vo vnútri čo najviac miesta. Centoventi meria na dĺžku 3680 mm, na šírku 1740 mm a na výšku 1527 mm. Štedrý vnútorný priestor pomáha vytvoriť aj dlhý rázvor náprav 2430 mm. Jednoduchý dizajn nám pripomína úplne prvú Pandu, z pera geniálneho Giorgetta Giugiara. 

FIAT novinku popisuje ako čisté plátno, ktoré si majiteľ pokreslí podľa vlastného vkusu. Vymeniteľné sú lemy blatníkov i kryty oboch nárazníkov. Strecha môže byť zakrytá pevným dielom alebo plátnom. Prípadne si na ňu môžete pripevniť strešný nosič.

Palubná doska pripomína detskú stavebnicu Lego. Ľahkým kliknutím sa na ňu dajú pripevniť rôzne doplnky. Od držiakov, až po reproduktory. Tieto doplnky si nemusíte fyzicky kupovať u dílerov. Ak by sa Centoventi reálne vyrábalo, FIAT by dal do obehu podklady, a záujemci by si doplnky mohli vytlačiť na 3D tlačiarni. Celkovo ide o 120 rôznych doplnkov. Medzi vymeniteľné časti patrí aj čalúnenie sedadiel, ktoré si majiteľ môže meniť hoci aj denne a ladiť ich s oblečením. Aspoň tak si to predstavujú dizajnéri FIATu... 

Ďalšou zo zaujímavostí je digitálny prístrojový panel. „Stará škola“ môže mať 20-palcový displej, ktorý zobrazí aj údaje z navigačného systému, nainštalovaného v aute. Ostatní siahnu po lacnejšej verzii s 10-palcovým displejom, zobrazujúcim len to najnutnejšie. Navigáciu a hudbu si pustíte cez vlastný tablet alebo smartfón, ktorý sa dá pripevniť prostredníctvom dokovacej stanice a pripojiť k autu.

Vrcholom modularity je odnímateľné sedadlo spolujazdca. Namiesto neho tam môžete mať dodatočný odkladací priestor, prípadne detskú sedačku.

FIAT Centoventi poháňa elektromotor. Akumulátor je modulárny. Pripomína stavebnicu, ktorá má päť dielov. Každý diel ponúkne dojazd asi sto kilometrov na jedno nabitie. V základnej výbave dostanete jeden akumulátor, ďalšie si môžete podľa potreby dokúpiť alebo prenajať. Akčný rádius tak dosiahne až päťsto kilometrov.

Marketingový riaditeľ turínskej automobilky Olivier François počas tlačovej konferencie potvrdil, že presne o rok - teda na ženevskom autosalóne 2020 – spoznáme nový elektrický FIAT 500e. Pôjde o úplne nové auto, postavené na novej podvozkovej platforme.

Zaujímavosťou je, že benzínovú Päťstovku čaká iba dôkladná modernizácia, ktorá príde ešte do konca aktuálneho roka. Najzásadnejšou novinkou bude nasadenie mild-hybridnej technológie.