299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Thumb 79p2669 Thumb f1 aus ferrari redbull 650x433 Thumb 79p2669 650x433 Thumb 34348 large f1 aus v c3 ad c5 a5az Thumb 34347 large f1 aus trofej kon c5 a1trukt c3 a9rov Thumb 34346 large f1 aus stupne v c3 ad c5 a5azovtt 29451 suv runout online mokka 1024x597 Thumb 34345 large f1 aus stupne v c3 ad c5 a5azov Thumb 34344 large f1 aus cie c4 be3 Thumb 34343 large f1 aus cie c4 be2 Thumb 34342 large f1 aus cie c4 be1 Thumb 34341 large f1 aus cie c4 be Thumb 34327 large f1 mclaren sergio perez 29451 suv runout online mokka 1024x597 Thumb 34326 large f1 mclaren jenson button Thumb 34284 large sne28358 copy Thumb 34283 large jm1316ma257 Thumb 34282 large gepa full 9489 gepa 17031399006 Thumb 34281 large gepa full 5119 gepa 17031399001 Thumb 34280 large gepa full 2314 gepa 17031399016 Thumb 34279 large f12013gp01aus jk1370503 29451 suv runout online mokka 1024x597 Thumb 34278 large f12013gp01aus hz8414 Thumb 34277 large f12013gp01aus hz8389 Thumb 34276 large f1 vettel aus Thumb 34275 large f1 valtter aus sat rain gallerywide Thumb 34274 large f1 pastor aus sat gallerywide Thumb 34273 large f1 austr c3 a1lia Thumb 34272 large f1 aus sauber p zero white medium compounds 29451 suv runout online mokka 1024x597 Thumb 34271 large f1 aus sauber on cinturato green inters on track Thumb 34270 large f1 aus pirelli1 Thumb 34269 large f1 aus pirelli Thumb 34268 large f1 aus ferrari redbull Thumb 34267 large f1 aus ferrari Thumb 34266 large f1 aus caterham Thumb 34265 large 130075aus 29451 suv runout online mokka 1024x597 Thumb 34264 large 130065aus Thumb 34263 large a8c2740 Thumb 34261 large 79p2669

F1: Räikkonen a Lotus šokujú svet

Prvé preteky F1 tohtoročnej sezóny sa skončili veľkým prekvapením. Vyhrala ich totiž dvojica, ktorá nepatrila medzi favoritov.

Na pódium vystúpili 3 najúspešnejší piloti minulého roka, ale v opačnom poradí. Víťazom sa teda nestal úradujúci majster sveta Sebastian Vettel v monoposte Red Bull ale pilot tímu Lotus – Fín Kimi Räikkonen, ktorý sa v Albertovom parku v Melbourne, na rozdiel od väčšiny konkurentov, zastavil v depe iba dvakrát. Druhý skončil vicemajster sveta Fernando Alonso vo Ferrari pred Vettelom, ktorý štartoval z prvého miesta ale do cieľa prišiel tretí.

Pre niekdajšieho majstra sveta F1 Nikiho Laudu to boli netypické preteky. „Kimi podal špičkový výkon. Napriek mnohým predbiehacím manéverom sa nestala žiadna nehoda.  Nik nevedel koľko vydržia pneumatiky. Lepšie sa seriál F1 nemohol začať. Po prvých pretekoch sa však ešte nedá hodnotiť situácia. Na to sú potrebné 2 až 3 podujatia. Už o týždeň je na programe Veľká cena Malajzie. Preteky v Kuala Lumpur sa pôjdu za úplne iných okolností ako tu “, hovorí Rakúšan. Najmä kvôli dažďom v Sepangu sa trojnásobný šampión neodvažuje hodnotiť situáciu a pomer síl v poli. „Až po tretích pretekoch budeme vidieť kam to všetko smeruje, kto sa bude stabilne držať v popredí, kto postúpi a kto sa prepadne dozadu“, myslí si Lauda. Tretie preteky sezóny sa pôjdu 14. apríla v Šanghai.

Räikkonen v monoposte Lotus E21 podal perfektný výkon. Majstrovsky šetril palivo, optimálne sa staral o pneumatiky, suverénne kontroloval dianie za sebou a tak nečakane ale zaslúžene vyhral. Bolo to jeho jubilejné 20. víťazstvo. O suverénnom výkone svedčí skutočnosť, že druhý v poradí Alonso za ním zaostal až o 12 s. Kimi pritom hovorí, že to bol jeden z jeho ľahších triumfov. Napriek tomu, že v kvalifikácii skončil až na 7. mieste! Jeho tímový kolega Romain Grosjean nedokázal využiť kvality auta a menšieho opotrebovania pneumatík, lebo s ním mal zatiaľ neidentifikovateľné problémy. Francúz obsadil 10. miesto.

Úradujúci majster sveta Vettel nie je sklamaný. „Môžeme byť spokojní s týmto víkendom. Aj keď sme – samozrejme – chceli viacej. Keď štartuješ z prvého miesta, chceš predsa zvíťaziť. Štart bol dobrý, aj prvé kolá ale keď sa začali pneumatiky rýchlejšie opotrebovať, nemohli sme jazdiť tak dlho ako ostatní“, povedal Nemec. Nuž a to bola šanca pre Räikkonena. „Gratulujem tímu Lotus a predovšetkým Kimimu. Podali dnes najlepší výkon. Bolo to pre mňa malé prekvapenie. Aj Ferrari bol silný. My sme boli boli až tretí v poradí a tešíme sa z tretieho miesta v cieli“, dodal Vettel.

Za ním sa odohrávali napínavé súboje. Veľmi dobre vyštartovali Felipe Massa (Ferrari) a Lewis Hamilton (Mercedes). Druhý z nich si však pozíciu neudržal a už v prvom kole ho predbehol Alonso. Naopak Frank Webber (Red Bull) klesol z 2. až na 7. priečku. Z tej už v 2. kole postúpil o 3 miesta dopredu Räikkonen. Krátko nato sa začala rozohrávať gumárenská rošáda. Už v 4. kole sa kvôli nej zastavil v boxoch Jenson Button a o chvíľu ho nasledovali Webber, Esteban Gutiérrez (Sauber) i Grosjean. V 7. kole musel meniť pneumatiky aj Vettel a do čela pelotónu sa dostala dvojica Ferrari. Nevydržala však dlho, lebo v ďalšom kole odbočil do depa Massa a krátko po ňom aj Alonso. Do vedenia pelotónu tak postúpili Lewis Hamilton a Nico Rosberg vo vozidlách Mercedes. Za nimi krúžil na treťom mieste Adrian Sutil (Force India), ktorý sa v 14. kole dostal na vedúcu pozíciu a udržal si ju až kým v 22. kole neodbočil do depa na výmenu pneumatík. Tú už nestihol Pastor Maldonado, ktorý v monoposte Williams so silno ojazdenými gumami v 27. kole vyletel z trate a musel sa vzdať. To isté urobil o chvíľu neskôr Rosberg, ktorý sa však dostal mimo trať kvôli technickej poruche. Tak sa ustálilo poradie Räikkonen, Alonso, Vettel, Massa, Sutil, Hamilton, Webber. Keď Räikkonen v 34. kole odbočil do boxov po druhý raz, otvoril tým záverečnú sériu výmeny pneumatík. Lenže po ňom nasledujúci Massa, Vettel, Alonso, Hamilton a ďalší sa v depe zastavovali už po tretí raz. Riskantnú stratégiu skúšal Sutil, ktorý prezúval pneumatiky po prvý raz až v 46. kole! Lenže táto taktika mu nevyšla a kvôli rýchlo sa opotrebujúcim gumám ho Hamilton a Webber predbehli a on sa zrazu ocitol až na 7. mieste. V záverečnej fáze podujatia sa už nič zvláštneho neudialo a tak sa nečakaným ale zaslúženým víťazom Veľkej ceny Austrálie stal Kimi Räikkonen v monoposte Lotus-Renault.