Continental 05 2020 1140x190
Thumb 2018 ford ranger raptor wildtrak shot19 suspensionbashplatestatic 06 Thumb 2018 ford ranger raptor wildtrak shot7 alloy Thumb 2018 ford ranger raptor wildtrak shot16 fullfrontstatic tarmac 04  1 Thumb 2018 ford ranger raptor wildtrak shot21 34frontcabininterior 04 Thumb 2018 ford ranger raptor wildtrak shot2 34frontstatic atv 01 Thumb 2018 ford ranger raptor wildtrak shot9 34frontdynamic jump 01 Vw 06 2020 1024x597 t cross Thumb 2018 ford ranger raptor wildtrak shot22 34frontclimbdynamic 04 Thumb 2018 ford ranger raptor wildtrak shot29 34frontdynamic tarmac 05

Extrémny Ford Ranger Raptor prichádza do Európy

Športovo ladený pick-up má v porovnaní s bežným Rangerom zásadne prepracovaný podvozok a spevnený rám. Pod kapotou je naftový štvorvalec s dvomi turbami.

Keď povieme Raptor, milovníci pick-upov si okamžite predstavia špičkovú verziu veľkého amerického Fordu F-150. Lenže prívlastok Raptor nosí aj menší pick-up Ford Ranger. Modrý ovál ho predáva napríklad v Austrálii a od polovice budúceho roka bude dostupný aj v Európe.

Európska premiéra novinky sa uskutočnila netradične, na veľtrhu počítačových hier Gamescom v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Dôvod? Ford Ranger Raptor je jednou z hviezd vo štvrtom pokračovaní hry Forza Horizon.

Výrobca o ňom hovorí ako o púštnom pretekárovi či extrémnom off-roade, ktorý zvládne aj tie najťažšie pracovné podmienky. Špecifický predný nárazník, maska chladiča alebo lemy blatníkov vyzerajú dobre, ale to najdôležitejšie sa ukrýva v útrobách auta.

Konštruktéri vystužili rebrinový rám prvkami z vysokopevnostnej ocele. Nová je zadná náprava, vybavená vinutými pružinami a Wattovým priamovodom, ktorý zabezpečí veľmi tuhé vedenie nápravy v priečnom smere.

Tlmiče pochádzajú od značky Fox a sú vybavené technológiou Position Sensitive Damping. To znamená, že účinok tlmiča sa mení v závislosti od frekvencie tlmenia a polohy, v ktorej tlmič aktuálne pracuje. Pri bežnej jazde si vraj posádka Fordu Ranger Raptor bude užívať komfort a v náročnom teréne tlmiče účinne pohltia rázy, ktoré by inak smerovali do karosérie.

Zliatinové disky majú priemer 17 palcov a sú obuté do pneumatík BF Goodrich 285/70, vyvinutých špeciálne pre tento model. Majú výrazný dezén, schopný zabezpečiť dobrú trakciu v rôznych podmienkach a zosilnené bočnice. Modrý ovál vylepšil aj brzdy. Ventilované predné kotúče s priemerom 332 mm zvierajú dvojpiestikové strmene. Nechýba ani dôkladné zakrytovanie podvozka. 

Takto postavený pick-up si pýta poriadny šesťvalec. Lenže emisné limity sú neúprosné, a tak Ford siahol po dvomi turbami prepĺňanom naftovom štvorvalci 2,0 EcoBlue. Dosahuje výkon 157 kW (213 k) a najvyšší krútiaci moment 500 Nm pri zatiaľ nezverejnených otáčkach.

Motor spolupracuje výhradne s desaťstupňovou meničovou automatickou prevodovkou. Výrobca zdôrazňuje, že poháňací tandem prešiel zásadnými úpravami a testovaním tak, aby dlhodobo zvládal aj tie najnáročnejšie podmienky. 

Pohon všetkých štyroch kolies ponúka až šesť jazdných režimov, vrátane športového Baja, inšpirovaného púštnymi pretekmi. 

Ďalšie podrobnosti sa dozvieme neskôr.