Vw polo 08 2020 1140x86
Thumb elektromobil fiat 500e autozurnal.com 3 Thumb elektromobil fiat 500e autozurnal.com 4 Thumb elektromobil fiat 500e autozurnal.com 2 Thumb elektromobil fiat 500e autozurnal.com 1 Thumb elektromobil fiat 500e autozurnal.com 5 Thumb elektromobil fiat 500e autozurnal.com 6 Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb fiat 500e autozurnal

Elektromobil Fiat 500e je onedlho tu. Taliani tiež zverejňujú plány

Aj Fiat so so svojím retro miniautom nastúpi na vlnu elektrifikácie. Už onedlho príde elektromobil Fiat 500e, ktorý sa popasuje napr. s Hondou E alebo nedávno predstaveným elektrickým Mini. A dáva to zmysel, keďže elektromobily majú zatiaľ najväčší zmysel v meste, do ktorého malá päťstovka jednoducho patrí.


Fiat sa vyjadril, že do továrne v Mirafiori kvôli novému elektrickému autu, a elektromobilom ako takým, naleje investície v hodnote 700 milíonov eur. O niekoľko dní na to sa objavili kalifornské snímky zakamuflovaného elektromobilu Fiat 500e. Ten by mal prísť už budúci rok po premiére na autosalóne v Ženeve 2020. Benzínové verzie pri tejto priležitosti dostanú facelift, aby spolu s elektromobilom nabehli na modernizovanú dizajnovú vlnu a pôsobili sviežejšie.

Novinka nebude úplne prvým elektrickým Fiatom. Fiat 500e predávajú od roku 2014, ale prímarne pre kalifornský trh kvôli emisiám. Sám šéf koncernu FCA, nebohý Sergio Marchione, odrádzal zákazníkov od kúpy elektrickej päťstovky. Dôvodom bolo, že každé predané auto znamenalo na strane výrobcu stratu 14 000 dolárov.

Nový elektromobil Fiat 500e má byť globálnym modelom a Fiat predpokladá predaje na úrovni 80 000 kusov ročne. Novinka má byť prvou lastovičkou transformácie Fiatu ako globálneho hráča na poli malých elektrických áut. Nový elektromobil Fiat 500e má stať na novovyvinutej platforme pre malé elektromobily, ktorú neskôr dostanú ďalšie elektrické modely. "Novinka ostane verná všetkému, čo vystihuje náš Fiat 500. Ale pod povrchom bude úplne nová a radikálne iná. Auto však rozoznáte podľa klasického tvaru a proporcií," tvrdí šéf Fiatu Olivier François pre magazín Autocar.

Elektromobil Fiat 500e je ideálnym začiatkom

Fiat tiež tvrdí, že začať globálne elektrickú "kariéru" práve päťstovkou je veľkým záväzkom a robia to aj kvôli cenovej politike. Samozrejme, nemôžu predávať plne elektrický model s cenovkou základného terajšieho Fiatu 500 s benzínovým motorom pod kapotou. No je známe, že Fiat 500 je štýlovka a zákazníci si radi priplatia za emócie, štýl a retro stvárnenie. Francois tvrdí, že viac ako polovica zákazníkov Fiatu 500 si nekupuje základný model a zároveň dodáva, že výsledná cenovka 24 000 eur nie je pre mnohých zákazníkov problémom. "Ak sa pozriete na elektrickú konkurenciu, zistíte, že ceny sa pohybujú na úrovni 32 000 eur. Skok z 24 tisíc na 32-tisíc nie je taký výrazný, navyše ak započítate štátne dotácie na kúpu elektromobilov," dodáva.

elektromobil Fiat 500e
Fiat tiež potvrdil, že modelový rad rozšíri minikombi Fiat 500 Giardiniera, ale nevieme, či sa tak stane v rovnakom čase na autosalóne v Ženeve 2020. Fiat je tiež otvorený zdieľať novovyvinutú platformu s partnerskými automobilkami (platforma Fiatu 500 v minulosti poslúžila Fordu KA). Prísť by mohol tiež elektrický Abarth 500, ale na ten je ešte priskoro. Predtým, než príde rýdzi elektromobil Fiat 500e, majú predstaviť mild-hybridnú päťstovku. Udeje sa tak pravdepodobne ešte tento rok. Taliani si týmito krokmi sľubujú upevnenie pozície "špecialistu" na výrobu malých a mestských aút.

Šef Fiatu hovorí, že rozhodnutie vyvíjať elektromobil vzniklo "kvôli túžbe vyrobiť profitabilné elektrické auto a zároveň sa vyhnúť pokutám za nesplnenie CO2 limitov".

Zdroj a foto: Autocar