Vw limited 1140x190  1
Thumb 1m Thumb 3m Thumb 2m Thumb 4m Thumb 5m Thumb 6m Thumb 7m Thumb 8m Thumb 9m Thumb 10m Thumb 11m

Elektrické Mini uvidíme vo Frankfurte

Predobraz prvého sériového elektromobilu od Mini má vylepšenú aerodynamiku a batérie umiestnené v podlahe. Predaj odštartuje v roku 2019.

Kultová britská značka štartuje elektrifikáciu svojich modelov. Prednedávnom odhalila plug-in hybridné SUV Countryman, druhý na rade má byť čistokrvný elektromobil. Ako bude vyzerať, to naznačuje štúdia pripravená pre jesenný frankfurtský autosalón.

Výrobca aktuálne zverejnil tri kľúčové údaje - dojazd na jedno nabitie približne 300 kilometrov, výkon elektromotora 125 kW (170 k) a maximálnu rýchlosť 150 km/h. Ostatné podrobnosti si Briti nechávajú pre seba a všetku našu pozornosť sústredia na dizajn.

Mini Electric Concept vychádza z klasického trojdverového Mini. V porovnaní s ním však dostalo aerodynamicky optimalizované časti karosérie. Ide napríklad o predné blatníky, ktoré rozhodne nie sú také pekné ako na originálnom Mini.

Maska chladiča je logicky do veľkej časti zaslepená, pretože elektromobil nepotrebuje toľko vzduchu ako spaľovací agregát. 

Zaujímavo pôsobia disky s priemerom až 19 palcov, vyrobené v 3D tlačiarni. Grafika koncových svetiel pripomína britskú vlajku.

Hlavným teritóriom elektrického Mini bude mesto. Výrobca avizuje jazdné vlastnosti pripomínajúce motokáru, výbornú akceleráciu a prakticky žiadny hluk. Aby konštruktéri udržali hmotnosť auta na uzde, množstvo prvkov pozostáva z uhlíkových vlákien.

Jeden prototyp elektrického novodobého Mini už existuje. Briti v rokoch 2009 a 2010 vyrobili testovaciu sériu - asi 600 kusov - modelu Mini E. Elektromobil mohli skúšať súkromné osoby aj rôzne inštitúcie, pričom výrobca priebežne zbieral a vyhodnocoval prevádzkové údaje. Približne po polročnom jazdení musel každý zákazník auto vrátiť. Nasledovala podrobná expertíza a nemilosrdný koniec v šrote. Zostalo iba niekoľko kusov Mini E, určených pre múzeum a rôzne prezentačné účely.

Zatiaľ čo Mini E má akumulátory umiestnené na úkor zadných sedadiel, nový elektromobil ich bude mať umiestnené v podlahe, takže len minimálne obmedzia priestor pre posádku.