29451 suv runout online carousel crossland 1140x190
Thumb dtm tambay audit processed 640x420 Thumb 15456 large dtm tomczyk bmw Thumb 15455 large dtm tambay audit Thumb 15454 large dtm tambay audi Thumb 15453 large dtm spengler bmw2 Thumb 15452 large dtm spengler bmw1 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb 15451 large dtm scheider audi2 Thumb 15450 large dtm scheider audi1 Thumb 15449 large dtm scheider audi Thumb 15448 large dtm rockenfeller audi Thumb 15447 large dtm paffett mercedes Thumb 15446 large dtm mortara audi

DTM: Trojité víťazstvo Audi v Zandvoorte

Druhý triumf pre nový Audi A5 DTM v sezóne. Zvíťazil Edoardo Mortara, za ním skončili  Mike Rockenfeller a Mattias Ekstrom. Najmladší účastník šampionátu Adrien Tambay získal prvé body. V boji o titul sa zvyšuje napäte.

Audi je prvá automobilka, ktorej sa tento rok podarilo získať v prestížnom medzinárodnom šampionáte trojité víťazstvo. Stalo sa tak na 7. podujatí medzinárodných nemeckých majstrovstiev v pretekoch cestovných vozidiel (DTM) v holandskom Zandvoorte. Kvôli výdatnému dažďu tam 39.000 divákov videlo najnapínavejšie preteky sezóny v extrémne ťažkých podmienkach, ktoré poznačili dve spomaľovacie fázy s bezpečnostnými vozidlami a dramatické predbiehacie manévre. „Za takéhoto bláznivého počasia tam môžete vyletieť v každej zákrute“, povedal po 43 kolách šťastný Edoardo Mortara po svojom druhom víťazstve v sezóne. Vďaka nemu sa jeho strata za vedúcim pretekárom šampionátu Gary Paffettom zmenšila na 35 bodov. „Raz pršalo, inokedy nie. Som veľmi šťastný, že sa mi to podarilo. Ďakujem všetkým z Audi Sport aj zo stajne Audi Sport Team Rosberg za vynikajúcu prácu. Boli to fantastické preteky“, dodal 25-ročný Talian.

Mortara sa presadil v tvrdom dueli proti Mike Rockenfellerovi, ktorý sa prebojoval do čela pelotónu hneď po štarte a preteky dlho suverénne kontroloval. Keď však začalo znova pršať, podarilo sa Mortarovi tímového kolegu dobehnúť a v 32. kole ho aj predbehnúť. „Nechcel som sa vystaviť zbytočnému riziku. Keď začne pršať, ľahšie sa jazdí vzadu. Edo to využil“, povedal v cieli Rockenfeller.

Trojité víťazstvo skompletizoval Mattias Ekstrom. Švéd zvádzal niekoľko kôl napínavé súboje s vedúcim jazdcom šampionátu Garym Paffettom vo vozidle Mercedes-Benz. Vďaka dobrej stratégii a krátkym zastávkam v boxoch bol úspešnejší. Prvé body do priebežného hodnotenia majstrovstiev získal v týchto pretekoch najmladší účastník šampionátu. 21-ročný Adrien Tambay odolal tlaku dvojnásobného víťaza sezóny a druhého muža priebežného hodnotenia Bruna Spenglera v BMW a v ťažkých podmienkach sa blysol piatym miestom v cieli.

Najrýchlejší muž tréningu Timo Scheider mal čierny deň. Dvojnásobný šampión DTM sa už na štarte prepadol z prvého až na 14. miesto, lebo mu zhasol motor. Neskôr v kolízii s Davidom Coulthardom poškodil prednú časť svojho Audi a preteky musel predčasne ukončiť.

Boj o titul sa dramatizuje. Vedúci pretekár priebežného poradia Gary Paffett v aute Mercedes-Benz a Bruno Spengler v BMW prišli do cieľa na 7. a 6. mieste. Tretí ašpirant – Jamie Green – štartoval zo 6. miesta a prežil 44 turbulentných kôl. 30-ročný Brit  skončil ako najlepší pilot Mercedes-Benz štvrtý a v celkovom hodnotení šampionátu odsunul dovtedy druhého Kanaďana Spenglera na tretiu priečku.