Suzuki 05 2020 1140x190
Thumb 1 Thumb 3 Thumb 4 Thumb 2 Thumb 5 Thumb 6 Suzuki 05 2020 1024x597 Thumb 7 Thumb 8

DS3 Crossback: S dôrazom na imidž a luxus

Francúzi skúšajú osloviť náročných zákazníkov, ktorí hľadajú mestské auto. DS3 Crossback onedlho príde aj v čisto elektrickej verzii.

Značka DS sa po krátkej prestávke vrátila na slovenský trh. Najmenším a najdostupnejším modelom je DS3 Crossback. Trojka v názve kedysi charakterizovala imidžový hatchback - potenciálneho konkurenta pre Mini. Dnes je to malý crossover, využívajúci najnovšiu techniku skupiny PSA, vrátane modernej podvozkovej platformy CMP.

Autá zamerané na imidž a luxus nie sú lacné, preto musia zaujať na prvý pohľad. Francúzski dizajnéri rozhodne nezaháľali. Crossback je plný rôznych ozdôb a zaujímavých prelisov. Predné diódové svetlomety nielen zaujímavo vyzerajú, ale aj výborne svietia. V najvyššej verzii dokonca vedia účinne odtieniť ostatné vozidlá na ceste (funkcia Matrix). Pozdáva sa nám veľkosť svetelného kužeľa i plynulý prechod medzi svetlom a tmou.

Ak ide o efekt, bezpochyby najzaujímavejším detailom sú kľučky dverí. Väčšinu času zapustené do karosérie, ale keď potrebujete nastúpiť, elektricky sa vysunú. Stačí, ak sa k autu priblížite s diaľkovým ovládaním vo vrecku. Samozrejme, prvé, čo nás zaujímalo bolo, ako si elektronika poradí s vlhkosťou a mrazom. Lenže uprostred decembra prišlo na Slovensko oteplenie, takže túto skúšku si necháme až na plnohodnotný test. Nezabudlo sa však ani na praktickú stránku. Bočné dvere prekrývajú prahy, takže nastupovanie do vyššieho auta je čisté aj v nepriaznivom počasí. Prekvapili nás veľké kolesá. Nenarážame pritom na samotné disky, tie sú sedemnástky, ale na priemer celých kolies. Disky sú totiž obuté do pneumatík rozmeru 215/60. Rozhodne sa nedá povedať, že by kolesá boli utopené v karosérii.

Minimalistická palubná doska s netradičnou stredovou konzolou pôsobí kvalitne. Privítali by sme viac klasických tlačidiel.

V interiéri sa opakuje symbol kosoštvorca, ktorý má symbolizovať diamant a je súčasťou loga značky DS. Palubná doska je minimalistická a zároveň zaujímavá. Efektne vyzerá presunutie bočných výduchov klimatizácie do dverných výplní. Malý prístrojový panel tvorí displej s možnosťou nakonfigurovať si, čo chcem mať práve na očiach – vrátane mapy navigačného systému. Na stredovej konzole dominujú hladké dotykové tlačidlá. Ovládacím centrom auta je však 10,3-palcový dotykový displej. Tlačidlá elektrického ovládania predných okien nenájdete na dverách, ale na stredovom tuneli.