Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb img 1071 Thumb img 1131 Thumb img 1152 Thumb 20160509 041335 Thumb img 1383 Thumb img 1482 Thumb img 1315

DS3 1,6 BlueHDi: Jazdí za menej než tvrdí výrobca

Už dlho sa nám nestalo, aby auto na slovenských cestách malo nižšiu spotrebu ako udáva automobilka. Francúzi totiž začali premeriavať apetít v reálnej premávke.

Malý hatchback DS3 už nie je Citroën. Po ľahkej modernizácii zmizlo z masky chladiča dvojité šípové ozubenie a nahradili ho štylizované písmená DS.

Novinka sa v našej redakcii objavila krátko po tom, čo koncern PSA Peugeot-Citroën zverejnil prvé hodnoty reálnej spotreby paliva. Francúzi sa zaviazali, že popri číslach nameraných v laboratóriu podľa normy NEDC, začnú uvádzať aj spotrebu nameranú v skutočnej premávke parížskej periférie.

Z verejných komunikácií v okolí metropoly zložili trasu, ktorá zahŕňa 25,5 kilometra jazdy po meste, 39,7 km na okresných cestách a 31,1 km po diaľnici. Samotné meranie zabezpečuje tretia strana, belgická organizácia Transport & Enviroment. Na meranie spotreby používa systém PEMS (Portable Emissions Measuring System), pripevnený k zadnej časti automobilu.

Aj malý diesel potrebuje na redukciu NOx močovinu. Nádrž je pod podlahou kufra.

Jazdný štýl skúšobných komisárov údajne zodpovedá bežnej jazde napríklad do práce. Auto má zapnutú klimatizáciu a na jeho palube je okrem šoféra a meracieho zariadenia, aj ďalšia bližšie nešpecifikovaná záťaž. Hatchback DS3 s naftovou jedna- šestkou BlueHDi si v laboratórnych podmienkach vystačí so štyrmi litrami nafty na sto kilometrov. Meranie spotreby na francúzskych cestách však skončilo apetítom 5,9 l/100 km.

Skúsili sme si to na vlastnej koži a v slovenských podmienkach. „Déeska“ 1,6 BlueHDi (73 kW/ 99 k) absolvovala 103-kilometrový okruh, zložený z diaľnice, okresných ciest a mesta. Porcie kilometrov boli podobné, akurát nie vo Francúzsku, ale v okolí Košíc a Prešova. So zapnutou klimatizáciou a dvomi pasažiermi na palube sme v cieli podľa dotankovania vyrátali spotrebu 5,5 l/ 100 km. Palubný počítač signalizoval dokonca o jednu desatinu litra vyššiu spotrebu. V porovnaní s hodnotami výrobcu je to o pol litra na sto kilometrov menej.

Škoda, že Francúzi nezverejnili aj priemernú rýchlosť jazdy. Vždy keď to podmienky dovoľovali, viezli sme sa na hranici rýchlostných limitov. Konečná priemerná rýchlosť jazdy podľa palubného počítača bola 74 km/h.

DS3 má usporiadanie interiéru 3+1. Palubná doska je na pravej strane výrazne vykrojená, takže spolujazdec môže sedieť viac vpredu. Za ním vzniká tretie plnohodnotné miesto.

Každopádne, príjemné je zistenie, že údajom výrobcu o spotrebe sa bude dať veriť. Všetky tri koncernové značky, Citroën, DS i Peugeot plánujú postupne zverejniť skutočné nároky na palivo väčšiny svojich modelov a motorizácií.

 

Netradičné svetlá

V rámci dlhodobého testu najmenšieho hatchbacku značky DS sa postupne pozrieme na niektoré jeho technické detaily. Jedným z najzaujímavejších sú predné svetlomety, kombinujúce xenónové výbojky a LED moduly. Francúzi použili jednoduché xenóny so svietivosťou do 2000 lumenov, ktoré nemusia mať ostrekovače. Ide vlastne o bi-xenóny, pretože každý projektor obsahuje pohyblivú clonu, ovládanú servomotorom.

Ak je clona aktívna, svetlá svietia v stretávacom režime. V diaľkovom je clona odklopená. Xenónovým výbojkám pomáhajú LED moduly – tri v každom svetlomete. Diódy tiež svietia v dvoch režimoch. V stretávacom pripomínajú skôr parkovačky, zatiaľ čo v diaľkovom svietia silnejšie a vylepšujú celkový svetelný výkon. Svetlá nielen že veľmi dobre svietia, ale aj perfektne vyzerajú. Zvlášť ak zapnete dynamickú smerovku – jej svetlovod sa rozsvecuje postupne od jedného kraja k druhému. Podobne ako v niektorých modeloch Audi. Výrobca si za kombinácia xenónov a diód pýta od 1100 do 1250 eur, v závislosti od výbavového stupňa.

Technické parametre
motor 1,6 Blue HDi 100
zdvihový objem [cm3] 1560
výkon [kW/k] 73/99
pri otáčkach [1/min] 3750
krútiaci moment [Nm] 254
pri otáčkach [1/min] 1750
maximálna rýchlosť [km/h] 189
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 10,8
nameraná spotreba [l/100 km] 5,5
objem batož. priestoru [l] 285
cena modelu od [€] 21.090
registračný poplatok [€] 167