Continental 09 2020 1140x190
Thumb 01 dosiahne do vy s ky 56 metrov Thumb 02 dosiahne do vy s ky 56 metrov Thumb 03 dosiahne do vy s ky 56 metrov copy edited 1 Thumb 04 dosiahne do vy s ky 56 metrov copy edited 1

Dosiahne do výšky 56 metrov

Na Slovensku jedinečné čerpadlo betónu BSF56.16 HLS, ktoré dosiahne do výšky 56 metrov, bolo postavené na podvozku Mercedes-Benz Arocs.

Prvý takýto špeciál v našom stavebnom sektore si koncom novembra prevzali zástupcovia pezinskej spoločnosti TBG Slovensko (člen skupiny Českomoravský beton), ktorá sa špecializuje na čerpanie a prepravu betónových zmesí. Vo svojom vozidlovom parku disponuje aj 11 čerpadlami na podvozkoch Mercedes-Benz Actros, Axor a Arocs s nadstavbami Putzmeister rôznych dĺžok. Spoločnosť sa v priebehu niekoľkých rokov rozrástla a etablovala na slovenskom stavebnom trhu a úmerne tomu rastie aj objem a veľkosť projektov, na ktorých spolupracuje. Hovorí predseda predstavenstva Boris Lavo: „K verejne najznámejším projektom, na ktorých sa podieľame, patrí výstavba Autobusovej stanice Mlynské Nivy, diaľnica D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala, diaľnica D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec, výstavba obchvatu Prešova na D1 či železničný most Milochov. Aj tento objem prác bol dôvodom zakúpiť čerpadlo na podvozku Mercedes-Benz Arocs.“

Mobilný základom pre mohutné čerpadlo na betón je päťnápravový podvozok Mercedes-Benz Arocs 4851 10x4/6NLA s celkovou hmotnosťou 48 ton. Pohonnú sústavu tvorí radový šesťvalcový motor OM471 s objemom 12,8 l a výkonom 375 kW (510 k) spriahnutý so 16-stupňovou automatizovanou prevodovkou Mercedes PowerShift 3. Vozidlo vybavené elektronickým brzdovým systémom má kotúčové brzdy na všetkých kolesách a klimatizovanú kabínu CompactSpace so zníženou strechou. Nadštandardné pohodlie pri práci za volantom podporuje svetelný a dažďový senzor, vyhrievané sedadlo vodiča, multifunkčný volant, prístrojový displej s uhlopriečkou 12,7 cm disponujúci možnosťou pripojenia cúvacej kamery, svetlá do hmly a denné LED svetlá.

Čerpadlo betónu BSF56.16 HLS dodala nitrianska firma Kolex, ktorá na Slovensku zastupuje renomovanú nemeckú značku Putzmeister. Podľa slov Ing. Miroslava Majbu, riaditeľa Kolexu, ide o produkt novej generácie a je to prvé čerpadlo tohto typu dodané na Slovensko a zároveň s najväčším dosahom: päťramenný výložník dosiahne až do výšky 56 m! Výkon čerpadla pri prečerpaní betónu je 160 m3 za hodinu, maximálny dopravný tlak v betóne dosahuje 85 bar. Špecialitou je plne elektronický ovládací systém výložníka EBC (Ergonic® Boom Control), ktorý poskytuje obsluhe väčší komfort pri práci, pretože tlmí vibrácie a vedenie koncovej hadice je podstatne ľahšie. Navyše celý výložník možno ovládať len jedným joystickom na rádiovom diaľkovom ovládaní. Systém EBC spolu s množstvom ďalšej špeciálnej výbavy predurčuje použitie tohto mobilného čerpadla na väčších projektoch, napríklad pri výstavbe diaľnic, mostov, výškových budov, elektrární, priemyselných objektov, atď. Jednoducho všade tam, kde treba čerpať veľké objemy betónu do výšky, resp. na väčšiu vzdialenosť.