Vw 06 2020 1140x190 t cross
Thumb es digital mirror 02 1 Thumb digitalne spatne zrkadla lexus autozurnal.sk 5 Thumb digitalne spatne zrkadla lexus autozurnal.sk 3 Thumb digitalne spatne zrkadla lexus autozurnal.sk 4 Thumb digitalne spatne zrkadla lexus autozurnal.sk 6 Thumb digitalne spatne zrkadla lexus autozurnal.sk 7

Digitálne spätné zrkadlá v Lexus ES budú dostupné aj v Európe!

Lexus dlhodobo prináša inovácie na poli techniky a technológií. Jednou z nich sú aj digitálne spätné zrkadlá, ktoré značka uviedla v modeli Lexus ES. Spočiatku sa z technológie tešili Japonci, onedlho bude dostupná aj u nás.

Prečítajte si tiež: 
Lexus oslávil 30 rokov. Toto je TOP 30 inovácií, ktoré priniesol

Digitálne spätné zrkadlá v európskom Lexuse ES prvýkrát uvidíme na autosalóne Ženeva 2020. Systém pôvodne uvedený v roku 2018 v Japonsku (prvýkrát na svete v rámci sériovo vyrábaných vozidiel) nahrádza klasické vonkajšie spätné zrkadlá kompaktnými kamerami s vysokým rozlíšením v exteriéri vozidla, ktoré sú prepojené s displejmi v kabíne. Tie zabezpečujú vylepšené zobrazovanie oblasti za autom a vedľa neho za každých jazdných podmienok, pričom obmedzujú alebo úplne eliminujú "slepý uhol" a automaticky sa prispôsobujú tak, aby sprostredkovali rozšírené zobrazenie v situáciách, keď vozidlo zatáča nebo cúva. Výsledkom je viac bezpečnosti a menej stresu pre vodiča v každodennej premávke.

Lepšia ergonómia digitálnych späťákov

Digitálne spätné zrkadlá nahrávajú aj lepšej ergonómii. Vodič môže lepšie kontrolovať situáciu okolo vozidla pri menšom natáčaní hlavy do strán. To nahráva aj stratégii značky Lexus, ktorá vodiča hýčka a snaží sa priniesť maximálnu pohodu za volantom. Často v testoch spomínane, že interiér Lexus je takou malou "oázou pokoja", digitálne spätné zrkadlá tento pocit povýšia na ďalší level.

V základni predných stĺpikov sú zabudované dva 5-palcové farebné displeje, približne v rovnakej výške ako vonkajšie spätné zrkadlá, aby ich vodič intuitívne našiel v obvyklom uhle pohľadu. To znamená, že vodič nemusí nijako výrazne meniť svoje zvyklosti pri bežnom kontrolovaní spätných zrkadiel.

Prečítajte si tiež:

TOP 11 technologických vychytávok Lexusu od roku 2010
 

Kamery sú zabudované do štíhlych aerodynamických puzdier a dizajnom nadväzujú na krivky Lexusu ES. Vďaka menším rozmerom v porovnaní s vonkajšími spätnými zrkadlami sa podarilo potlačiť aerodynamický hluk a zároveň má vodič lepší výhľad šikmo dopredu. Kamerové jednotky sú vybavené zabudovaným vyhrievaním, ktoré zabraňuje zamŕzaniu alebo zahmlievaniu. Navyše sú umiestnené tak, aby obraz neblokovali dažďové kvapky alebo sneh. V prípade potreby môže vodič zapnúť funkciu odhmlievania tlačidlom na prístrojovej doske, aby mal dokonalý výhľad v každej situácii.

Systém je ďalej vybavený luminiscenčným detektorom, ktorý automaticky potláča oslňovanie od svetlometov vzadu idúcich vozidiel pri jazde v noci, čo prispieva k oveľa čistejšiemu výhľadu smerom dozadu.

Inteligentné spätné zrkadlá

Keď vodič použije smerové svetlá alebo zaradí spätný chod, digitálne spätné zrkadlá sa automaticky prepnú na rozšírené zobrazovanie oblasti vedľa vozidla a za ním, čím eliminujú slepý uhol výhľadu v záujme bezpečnejšieho manévrovania. Na zmenu spôsobu zobrazenia upozorňuje vodiča ikonka v rohu displeja. Keď vodič dokončí zmenu smeru, prechádzanie z pruhu do pruhu alebo parkovanie, systém sa automaticky prepne na štandardné nastavenie. Okrem toho môže vodič prepnúť na rozšírené zobrazenie ručne, resp. túto funkciu vypnúť.

Zobrazenie systému možno upravovať pomocou ovládacích prvkov na paneli dverí vodiča, podobne ako klasické vonkajšie spätné zrkadlá. Systémové nastavenia sú k dispozícii prostredníctvom menu, vrátane nastavenia jasu a (jedinečnej funkcie značky Lexus) automatického zasúvania kamier po zaparkovaní vozidla. Systém taktiež disponuje funkciou sledovania slepého uhla.

Automatické referenčné čiary

Systém digitálnych spätných zrkadiel ďalej pomáha vodičovi s presným nasmerovaním vozidla pri parkovaní aj počas jazdy, pričom do obrazu automaticky dopĺňa referenčné vodiace čiary. Počas parkovania čiary ukazujú vzdialenosť 20 a 50 cm od zadného nárazníka, resp. 50 cm od oboch bokov vozidla. Zobrazujú sa v rámci dynamického obrazu a tiež v ikone na displeji, ktorá zachytáva pozíciu vozidla pri pohľade zhora. Pri jazde mimo mesta vodič jednoduchšie odhaduje bezpečný odstup od ostatných vozidiel vďaka referenčným čiaram ukazujúcim 5, 10 a 15 metrov v smere jazdy (pri rýchlosti do 70 km/h). Pri vyšších rýchlostiach sa znázorňujú vzdialenosti 5, 10, 15 a 30 metrov.