Continental couple 05 2020 1140x190
Thumb danska  zakaz aut so spalovacim motorom autozurnal.com 1 Thumb danska  zakaz aut so spalovacim motorom autozurnal.com 2 Thumb danska  zakaz aut so spalovacim motorom autozurnal.com 3

Dánsko chce zákaz predaja áut so spaľovacím motorom pre celú EÚ!

Klimatický boj je čoraz intenzívnejší. Tŕňom v oku sú automobily, najmä tie s klasickými motormi, a individuálna automobilová doprava ako taká. Nedávno prekvapilo Dánsko, ktoré volá po úplnom zákaze predaja áut s klasickými, spaľovacími motormi. A to nielen na vlastnom území, ale v celej Európskej únii.

Prečítajte si tiež: 
Brusel obmedzí autá, rýchlosť na 30 km/h a mnoho ďalšieho


O rôznych formách zákazov, ktoré ovplyvnia individuálnu dopravu štátov Európskej únie, počúvame v poslednej dobe veľmi často. Jedným z "nástrojov" je zákaz vstupu aút s klasickými motormi do miest. Ďalším, radikálnejším, je potom zákaz predaja takýchto áut od určitého roku. V minulosti volali po zákaze predaja áut so spaľovákmi napr. Veľká Británia alebo Francúzsko, a to od roku 2040.

Dánsko si však na stretnutí ministrov životného prostredia EÚ zaumienilo, že celej Európskej únii navrhne, aby už od roku 2030 (!) platil takýto zákaz celoplošne. K tejto stratégii sa pridalo 10 ďalších štátov, medzi nimi napr. Litva, Lotyšsko, Slovinsko alebo Bulharsko. Zástupcovia Dánska argumentujú tým, že ak chce Európa skresať emisie CO2 o 40 % do 2030 a do roku 2050 byť klimatickým neutrálnym kontinentom, v prvom rade sa musí zamerať na segment dopravy. "Plánom A je plošný zákaz pre všetky štáty EÚ," hovorí dánsky minister životného prostredia.

Prečítajte si tiež: 
Hlukový radar bude automaticky rozposielať pokuty

Zákaz predaja áut so spaľovacím motorom by sa mal rozšíriť naprieč celou Európskou úniou.

Ak by sa predsa štáty nedohodli na plošnom zákaze predaja áut so spaľovacími motormi, Dánsko navrhuje, aby jednotlivé štáty mohli na svojom území tento zákaz zaviesť do praxe. Od tohto kroku ako "plán B" si sľubuje postupné rozšírenie naprieč celou Európskou úniou.

Zdroj: Reuters, carscoops
Zdroj foto: Pixabay, Mercedes-Benz