Cupra leon blizsie banner 970x250px 03

Ďalšie vylepšenie Lady 4x4 sa zameralo na odhlučnenie a výbavu

Čierna päťdverová Lada 4x4 s klimatizáciou a tichšou kabínou je novým vrcholom ponuky.

Aj keď niekdajšia Niva - dnes Lada 4x4 - vyzerá už štyridsať rokov rovnako, predsa len sa za ten čas zmenila. Posledné veľké úpravy sme zaznamenali v roku 2014, keď Rusi preladili podvozok s ohľadom na väčší komfort, pridali protiblokovací systém bŕzd ABS a neskôr aj klimatizáciu či elektrické nastavovanie vonkajších spätných zrkadiel.

AvtoVaz plánuje udržať predchodcu dnešných SUV vo výrobe do roku 2021, takže vylepšovanie sa ešte nekončí. Pred otvorením moskovského autosalónu bola ohlásená premiéra modernizovanej Lady 4x4. Miestni novinári špekulovali o výraznom facelifte, lenže napokon prišlo iba pár úprav v rámci modelového roka 2019.

Novinkou je päťdverová Lada 4x4 Black Edition, ktorá sa môže pochváliť maximálnou možnou výbavou, vrátane vyššie spomenutej klimatizácie, elektrických zrkadiel a 16-palcových zliatinových diskov. Okrem toho je interiér poctivejšie izolovaný od vonkajšieho ruchu. Nová zvuková izolácia pribudla na priečke medzi motorovým priestorom a kabínou, vo dverách alebo v podlahe. Ako napovedá názov, k dispozícii je iba čierny lak karosérie.

Lada 4x4 Urban, ktorú môžete vidieť na jedinej oficiálnej fotografii k modelovému roku 2019, má nové dvojfarebné zliatinové disky s priemerom 16 palcov.

Všetky "Nivy" bez rozdielu dostali krajší prístrojový panel, ozdobený oranžovým motívom, akým sa doteraz pýšila iba špeciálna edícia, pripravená k štyridsiatym narodeninám auta. A to je vlastne všetko...

Na pohon stále slúži atmosférický benzínový štvorvalec 1,7 8V, vybavený viacbodovým vstrekovaním paliva do nasávacieho potrubia. Dosahuje výkon 61 kW (83 k) pri 5000 otáčkach za minútu a najvyšší krútiaci moment 129 Nm pri 4000 1/min. Prevodovka je päťstupňová, manuálna. 

Pokusy namontovať do veterána novší motor 1,8 16V či dokonca francúzsky turbodiesel 1,5 dCi, zostali len v štádiu prototypu.