Suzuki 05 2020 1140x190
Thumb cupra formentor autozurnal.com 4 Thumb cupra formentor autozurnal.com 3 Thumb cupra formentor autozurnal.com 5 Thumb cupra formentor autozurnal.com 6 Thumb cupra formentor autozurnal.com 7 Thumb cupra formentor autozurnal.com 9 Continental couple 05 2020 1024x597 Thumb cupra formentor autozurnal.com 8 Thumb cupra formentor autozurnal.com 10 Thumb cupra formentor autozurnal.com 11 Thumb cupra formentor autozurnal.com 12 Thumb cupra formentor autozurnal.com 13 Thumb cupra formentor autozurnal.com 2

Cupra Formentor: Exkluzívny crossover-kupé oficiálne

Na autosalóne v Ženeve sa mal ukázať prvý samostatný model Cupry, crossover-kupé Formentor. Vrcholná verzia má až 228 kW (310 k) a pohon všetkých štyroch kolies.

Cupra Formentor je oficiálne tu. Exkluzívny model vyrobili len pre značku Cupra, v ponuke SEATu ho v bežnom "nešportovom" prevedení nenájdete. Aj takto sa chce značka väčšmi odlíšiť a pôsobiť exkluzívnejšie. A to sa počíta. Prvé samostatné auto Cupry ponúka zaujímavé a atraktívne balenie v karosérii typu crossover-kupé. Dizajnový jazyk odpovedá dynamickejšie poňatému, zvýšenému a predĺženému Cupra Leonu. Z bočného pohľadu zaujme dlhá kapota a kabína posunutá viac dozadu. Interiér sme už taktiež videli v nedávno predstavenom rýchlom kompakte. Formentor má základné rozmery 4450 x 1839 x 1511 mm. Rázvor osí kolies je 2680 mm a kufor pojme dostatočných 450 l.

Odporúčame: 

Nový SEAT Leon IV je uhladenejší a nabitý technológiami!

Cupra Formentor sa v porovnaní s konceptom príliš nezmenila, a to je len dobre. Nechýba maska v tvare diamantu, športové poňatie nárazníkov, zadný difúzor a svalnaté boky, ktoré zdôrazňuje špecifická linka nad zadnými blatníkmi. Cupra Formentor stojí na 19-palcových kolesách s podpisom originálnej medenej farby, ktorá je pre značku typická. Svetelná technika jasne odkazuje na spoločné základy s Cupra Leonom vrátane zadných svetiel prepojených módnou linkou. Atmosféru športového auta dotvárajú dve dvojité koncovky výfuku.

Interiér sa nesie v podobnou duchu. Palubnú dosku poznáme z Leonu. Kabíne dominuje a zároveň ju obzvláštňuje modré čalúnenie v spolupráci s medenými akcentmi. Oproti Leonu Formentor dostal až 12-palcovú dotykovú obrazovku infotainmentu (Cupra Leon má 10-palcový displej) a nechýba ani digitálny prístrojový panel. Samozrejmosťou je špičková konektivita novej generácie kokpitov koncernových kompaktných zástupcov v spolupráci s asistenčnými a bezpečnostnými systémami. Adaptívny tempomat čerpá informácie z kamery čítajúcej dopravné značky ale aj z navigačných podkladov. Vie prispôsobiť rýchlosť pri prejazde prudkých zákrut alebo sám pribrzdí pred kruhovým objazdom.

Odporúčame: 

Táto Cupra Ateca je silnejšia než Audi RS Q3! Má však háčik...

Cupra Formentor s dvoma motormi

Cupra zatiaľ komunikuje dve srdcia pod kapotou. Prvým je plug-in hybrid (EHybrid) so základom v turbobenzínovom štvorvalci 1.4 TSI s výkonom 110 kW (150 k) a elektromotorom s výkonom 85 kW (115 k). Systémový výkon je 180 kW (245 k), krútiaci moment je 400 Nm a prúdi výlučne na predné kolesá. Čiste na elektrinu prejde Formentor EHybrid prijateľných 50 km (WLTP). Tento pohon dostali všetci zástupcovia novej rodiny rýchlych kompaktov (Golf GTE, Octavia RS a Cupra Leon). 

Odporúčame: 

Cupra Leon je tu! "Kráľ Leonov" je originálny, rýchly a univerzálny

Vieme tiež, že vrcholná verzia bude mať 228 kW (310 k) a 400 Nm, o ktoré sa postará turbobenzínový motor 2.0 TSI. Takto motorizovaný Formentor dostane pohon všetkých kolies 4Drive. Ten sa dostal aj do vrcholnej verzie Cupry Leon s karosériou kombi. Leon okrem toho dostal dve slabšie verzie 2.0 TSI (180 kW/245 k a 221 kW/300 k) s pohonom predných kolies. Na turbodiesel nedôjde. Cupra Formentor štandardne dostane športový adaptívny podvozok s tlmičmi DCC. K dispozícii budú štyri jazdné režimy Comfort, Sport, Cupra, Individual. 

Prvé autá sa ku zákazníkom dostanú koncom roka 2020. Ceny zatiaľ známe nie sú.