Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb cupra born vz 04 Thumb cupra born vz 04 Thumb cupra born vz 03 Thumb cupra born vz 02 Thumb cupra born vz 06 Thumb cupra born vz 08 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb small 3901 cuprabornvz Thumb small 3906 cuprabornvz Thumb small 3920 cuprabornvz Thumb small 3925 cuprabornvz

Cupra Born VZ: Najvýkonnejšia verzia s 240 kW, prepracovaným podvozkom a brzdami

VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky. Elektrický pohon Bornu VZ dosahuje výkon 240 kW (326 k) a maximálny krútiaci moment 545 Nm. Tomuto výkonovému potenciálu konštruktéri prispôsobili podvozok, riadenie a brzdovú sústavu kompaktného elektrického automobilu. 

CUPRA Born VZ zrýchľuje z miesta na tempo 100 km/h za iba 5,7 sekundy – o sekundu rýchlejšie ako verzia e-Boost. Aj elektronicky obmedzenú maximálnu rýchlosť konštruktéri zvýšili na 200 km/h – o 40 km/h viac ako pri verzii e-Boost. Kvôli výkonnejšiemu pohonu má Born VZ modifikovaný aj podvozok aby sa potenciál pohonu optimálne premietol do oblasti jazdnej dynamiky. Na zadnej viacprvkovej náprave má nové pružiny a adaptívne tlmiče systému DCC, ktoré spolu s modifikovanými prednými tlmičmi, prepracovanou prednou nápravou a hrubšími stabilizátormi vytvárajú nový podvozok "DCC Sport". K športovejším jazdným vlastnostiam verzie Born VZ prispieva aj modifikované hrebeňové riadenie s bezprostrednejším sprevodovaním a novým softvérom.

Kvôli zvýšenému výkonu pohonu konštruktéri modifikovali aj brzdovú sústavu, ktorá má na zadnej náprave väčšie brzdové bubny. Nové vyladenie elektronického rekuperačného brzdenia, ktorého intenzitu teraz vodič môže nastavovať pádlami na volante, zabezpečuje verzii VZ bezprostrednejšiu reakciu brzdovej sústavy oproti ostatným verziám radu CUPRA Born.

Na prenos väčšieho krútiaceho momentu poháňanými zadnými kolesami má CUPRA Born VZ štandardne širšie, vysoko výkonné pneumatiky 235/40 R 20 obuté na diskoch z ľahkej zliatiny rozmeru 8J x 20 na rozdiel od verzie e-Boost,  ktorá má štandardne disky 7,5J x 19 s pneumatikami formátu 215/50.

Zvýšená výkonnosť nebolo dosiahnutá na úkor efektivity a CUPRA Born VZ má dojazd do 570 km podľa WLTP. Batéria bola konštrukčne vylepšená a teraz má kapacitu 79 kWh netto (+2 kWh). Batéria pohonu sa dá nabíjať doma pomocou wallboxu s výkonom 11 kW striedavým napätím alebo na verejnej rýchlonabíjačke jednosmerným napätím s výkonom 170 kW. V takomto prípade trvá dobitie batérie z 10 na 80 % využiteľnej kapacity iba 30 minút.

Vonkajší dizajn umocňujú dve nové farby karosérie – exkluzívne pre verziu VZ vyhradená tmavozelená Dark Forest a čierna Midnight Black. Športovú estetiku vozidla dotvárajú dva nové druhy 20-palcových diskov z ľahkej zliatiny – jedny odlievané s 3D dekoračnými prvkami medenej farby a druhé kované z ľahkej zliatiny. 

Štandardné škrupinové športové sedadlá s integrovanými opierkami hlavy CUP Bucket sú exkluzívne vyhradené pre túto verziu elektrického modelového radu Born a majú rovnaké vyhotovenie ako v najvýkonnejších verziách automobilov CUPRA so spaľovacím motorom – Formentor VZ5 a Leon VZ CUP. Nižšia poloha športového sedadla nad zemou prispieva k ergonomicky výhodnejšej polohe vodiča pri rýchlej, dynamickej jazde. Vďaka modifikáciám podvozku sa CUPRA Born VZ dá objednať súčasne s kombináciou troch zadných sedadiel a strešného okna, čo doteraz nebolo možné.el CUPRA Born VZ.

CUPRA Born VZ sa začne predávať v treťom štvrťroku 2024.

Advertisement