Honda 06 2020 1140x86 jazz

Citroën môže byť v budúcnosti lacnejšou značkou, alternatívou k Dacii

Dva automobilové giganty sa spoja, aby vytvorili ešte väčší kolos. Fúzia koncernov PSA a FCA má nastať v roku 2021 a nič na tom nezmenila ani pandémia koronavírusu. Práve naopak, spájanie za cieľom znižovania nákladov bude dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Značky oboch koncernov však treba väčšmi odlíšiť. Akú úlohu bude zohrávať Citroën?

Po fúzii PSA a taliansko-amerického koncernu FCA bude pod jednou strechou 13 automobilových značiek. Aby si v rámci jednej "firmy" nekonkurovali, bude ich treba odlíšiť. Detaily zatiaľ nie sú známe, no na povrch postupne vyplávali útržky informácii o tom, akú rolu zohrá Citroën. Podľa prvých informácii sa má zamerať na skvelý pomer ceny/úžitkovej hodnoty, má byť "lacnejšou" značkou. Ponúka sa paralela s rumunskou Daciou, ktorá patrí pod krídla Renaultu a ktorej sa mimoriadne darí. Citroën by v novom veľkom koncerne PSA a FCA mohol zohrať podobnú úlohu. Už z minulosti má bohaté skúsenosti so stavbou jednoduchých a nenáročných vozidiel (spomeňte si napr. na "kačicu" 2CV) a aj v dnešnej hierarchii PSA zastupuje voči Peugeotu nižší, cenovo dostupnejší stupienok.

Odporúčame:

PSA chystá nový motor 1.2 PureTech mild-hybrid a prevodovku

Navyše, Citroën pracuje na jednoduchšej technike, primárne pre potreby indického trhu, ktorá sa však vyskytne aj v Južnej Amerike, severnej Afrike a možno aj u nás. Vychádza zo zjednodušenej platformy CMP, určenej pre malé a kompaktné autá koncernu PSA. Citroën by mal v roku 2021 vstúpiť na indický trh modelmi práve na zjednodušených základoch CMP. Nie je vylúčené, že orezanú platformu CMP nájdeme aj pod kabátom európskych Citroënov, samozrejme v porovnaní s indickým trhom so všetkými bezpečnostnými štandardmi nášho, európskeho trhu. Naznačil to šéf Citroënu, Vincent Cobée.

Prečítajte si tiež:

Nástupca Citroënu C4 Cactus zmení štýl aj meno

Práve nová generácia Citroënu C3 s výrazne zmeneným dizajnom a štýlom by mohla byť nositeľom lacnejšej verzie platformy CMP. Malý Citroën  by mal na trh doraziť v roku 2023. Opäť sa ponúka paralela s Daciou, ktorá na zjednodušených základoch platformy CMF-B (Renault Clio...) postaví nové Sandero a Logan. Po C3 má tieto základy využívať aj nástupca Citroënu C3 Aircross alebo malý sedan, ktorý nahradí Citroën C-Elysée.