Vw limited 1140x190  1
Thumb p90519774 highres bmw vision neue klas Thumb p90519756 highres bmw vision neue klas Thumb p90519755 highres bmw vision neue klas Thumb p90519758 highres bmw vision neue klas Thumb p90519760 highres bmw vision neue klas Thumb p90519759 highres bmw vision neue klas Thumb p90519763 highres bmw vision neue klas Thumb p90519764 highres bmw vision neue klas Thumb p90519766 highres bmw vision neue klas Thumb p90519765 highres bmw vision neue klas Thumb p90519768 highres bmw vision neue klas Thumb p90519769 highres bmw vision neue klas Thumb p90519770 highres bmw vision neue klas Thumb p90519762 highres bmw vision neue klas Thumb p90519777 highres bmw vision neue klas Thumb p90519775 highres bmw vision neue klas Thumb p90519773 highres bmw vision neue klas Thumb p90519779 highres bmw vision neue klas Thumb p90519784 highres bmw vision neue klas Thumb p90519785 highres bmw vision neue klas Thumb p90519780 highres bmw vision neue klas Thumb p90519789 highres bmw vision neue klas Thumb p90519791 highres bmw vision neue klas Thumb p90519790 highres bmw vision neue klas Thumb p90519793 highres bmw vision neue klas Thumb p90519921 highres bmw idrive in the ne Thumb p90520093 highres bmw vision neue klas Thumb p90519795 highres bmw vision neue klas

BMW Vision Neue Klasse oficiálne: Predobraz budúcich modelov BMW

BMW svojou najnovšou dizajnovou štúdiou Vision Neue Klasse ukazuje, ako bude vyzerať budúca generácia vozidiel mníchovskej značky.

BMW Vision Neue Klasse je predobrazom novej generácie modelov BMW s úplne novou architektúrou. Štúdia ma veľkosťou blízko súčasnému radu 3. Exteriér predstavuje dizajnové prvky, ktoré budú definovať rôzne modely Neue Klasse. Nová a plne elektrická konštrukcia vozidla otvára nové možnosti aj pre dizajn interiéru. Výrazné podbehy kolies, dozadu posunutá kabína a strmo dopredu naklonená predná časť so žraločím nosom.

To všetko sú charakteristické črty BMW. Až 21-palcové aerodynamické disky kolies vzdávajú hold klasickému dizajnu cross-spoke, ktorý čerpal inšpiráciu z motoristického športu. Novú estetiku vytvárajú takmer monolitická karoséria vozidla s výraznými prelismi vpredu a vzadu, ako aj veľké plochy okien. S vyšším podielom druhotných surovín a výrazne zníženou rôznorodosťou materiálov prišli aj cielené úpravy na zlepšenie obehového hospodárstva. Recykláciu vozidiel Neue Klasse vylepší optimalizovaný koncept demontáže.

Dizajn je sviežou interpretáciou charakteristických dizajnových prvkov značky, ako sú ľadvinky mriežky chladiča BMW a dvojité svetlomety. Svetelný efekt s precíznou trojrozmernou animáciou iniciuje interakciu medzi človekom a jeho vozidlom hneď, keď sa priblíži k vozidlu. Prvky z e-atramentu v spodnej časti bočných okien tvoria súčasť vonkajšej uvítacej animácie a upriamujú pozornosť na oblasť senzorov, ktorá aktivuje automatické otváranie dverí. Technológia dotvára aj dizajn zadných svetiel so svetelnými prvkami vyrobenými pomocou 3D tlače, ktoré sa rozprestierajú na niekoľkých úrovniach a cielene vytvárajú dojem hĺbky.

Na interakciu medzi človekom a automobilom slúži BMW Panoramic Vision, centrálny displej a multifunkčné tlačidlá na volante. Užívateľský zážitok dopĺňa hlasové ovládanie BMW Intelligent Personal Assistant. Rovnako ako v prípade predstavenia ovládača BMW iDrive na stredovej konzole a BMW Head-Up displeja, značka opäť v podobe zobrazenia BMW Panoramic Vision, ktoré sa prvýkrát predstaví práve v Neue Klasse, udáva smer. Informácie sa premietajú v ideálnej výške do zorného poľa vodiča a prvýkrát aj cez celú šírku čelného skla. Táto inovácia doplní v sériových modeloch Neue Klasse vylepšený BMW Head-Up displej.

V ďalšej generácii BMW iDrive môžu vodič aj spolujazdec interagovať s informáciami zobrazenými v rámci BMW Panoramic Vision a vytvárať tak spoločný užívateľský zážitok. Vodiči môžu jednoduchým gestom presunúť obsah zobrazený na centrálnom displeji do priestoru BMW Panoramic Vision. Nový systém BMW iDrive využíva vysoko integrovanú architektúru softvéru, ktorá spracúva údaje súvisiace so zážitkom z jazdy a infotainmentom s údajmi z elektroniky a elektrického systému vozidla a z cloudu BMW. Interakciu medzi človekom a vozidlom tak možno ešte viac prispôsobiť jazdnej situácii a individuálnym potrebám, čo prináša úplne nové vnímanie mobility.

Svetlú prístrojovú dosku dopĺňa na hornej a dolnej časti sploštený volant, ako aj centrálny displej s podsvietením Matrix-Backlight v tvare rovnobežníka. Priestor na stredovej konzole dotvárajú nabíjacia kolíska smartfónu a sklenený priestor voliacej páky. Predné sedadlá spája s podlahou jediný držiak, čo uvoľňuje ďalší priestor pre nohy vzadu, kde si cestujúci môžu vychutnať miesto na dvoch samostatných sedadlách. Dizajn interiéru, úplne bez ozdobného chrómu či kože, pomáha optimalizovať uhlíkovú stopu počas výrobného procesu.

Výroba vozidla v novom závode v Debrecíne vôbec nepotrebuje fosílne palivá. S oveľa širším využitím surovín a druhotných materiálov vyrobených so zníženým obsahom COvytvorí Neue Klasse významný impulz pre efektívne využívanie zdrojov v individuálnej mobilite. Vysokú energetickú účinnosť počas fázy používania vozidla zabezpečí optimalizácia hmotnosti, aerodynamiky a valivého odporu, ako aj inteligentný tepelný manažment zameraný najmä na elektrický pohon, a to pomocou technológie BMW eDrive šiestej generácie.

Okrem vysoko účinných elektromotorov patria medzi hlavné pokroky v novej technológii BMW eDrive aj novo vyvinuté okrúhle batériové články s energetickou hustotou o viac ako 20 percent vyššou oproti predtým používaným prizmatickým článkom. Šiesta generácia technológie BMW eDrive zlepší rýchlosť nabíjania modelov Neue Klasse až o 30 percent, okrem toho zvýši až o 30 percent aj ich dojazd. V dôsledku všetkých týchto opatrení sa celková účinnosť vozidla zvýši až o 25 percent.

Všetky tieto prístupy sa teraz spájajú v štúdii BMW Vision Neue Klasse, vo vozidle, ktoré predstavuje celý rad technologických inovácií. Neue Klasse signalizuje začiatok novej éry individuálnej mobility bohatej na digitálne zážitky, bez lokálnych emisií a z dlhodobého hľadiska zameranej na obehové hospodárstvo. Značka však hovorí aj o pokračovaní typickej radosti z jazdy s vozidlami značky BMW.