Vw golf 03 2020 1140x190 sportsvan
Thumb dscn1954 Thumb img 6907 Thumb img 6940 Thumb pm 20160827 095153

Bardejov sa stal domovom Citroënov 2CV

Na svete je len zopár áut, ktoré svojou charizmou dokážu ľuďom vyčariť úsmev na perách už na prvý pohľad. Legendárny Citroën 2CV, tiež známy ako „Kačica“, medzi ne určite patrí.

Ľudové auto, ktoré v povojnovom období motorizovalo Francúzsko jazdí cestami-necestami dodnes. Preslávilo sa svojou spoľahlivosťou, nízkymi nákladmi na prevádzku, ale stalo sa známym aj vďaka nespočetným účinkovaním vo filmoch. Pohľad na Citroën 2CV a jazda s ním inšpiruje človeka na zamyslenie, kam dospeli dnešné autá, a aký malý vplyv má technický pokrok na ľudské šťastie či na radosť z jazdy.

Citroën 2CV k lub Slovakia, ktorý združuje desiatky nadšencov kačíc organizuje každoročne koncom leta ich zraz. Strieda sa západ, stred a východ Slovenska. Posledný augustový víkend zavítali populárne kačice do Bardejova.

Na 17. medzinárodný slovenský zraz prišlo dovedna 24 automobilov, ich evidenčné čísla reprezentovali štyri krajiny. Najviac účastníkov bolo pochopiteľne zo Slovenska, potom z Čiech, Poľska a z Rakúska. Rekordman absolvoval po vlastnej osi cestu na zraz dlhú 860 kilometrov. Zúčastnené Citroëny 2CV pochádzali zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia, všetky boli v perfektom technickom stave.

Historické autá svojou prítomnosťou spestrili aj bardejovský jarmok, ktorý sa konal v tom istom čase. Hlavné námestie patrilo predpoludním Citroënom 2CV, pelotón sa potom spanilou jazdou presunul do areálu bardejovských kúpeľov. Vrcholom zrazu však bol popoludňajší výstup na hrad Zborov. K starobylej pevnosti, ktorá prechádza rekonštrukciou hlavne vďaka nadšencom sa Citroëny 2CV dostali doslova offroadovým dvojkilometrovým úsekom poľnej a lesnej cesty. Nádvorie hradu Zborov celkom určite doposiaľ nikdy neprivítalo toľko áut, ak sa tam vôbec niektoré, okrem tých stavebných, dostali. Príležitosť spraviť si fotografie áut s hradbami a s výhľadom na celý kraj sa účastníkom zrazu naskytla aj vďaka ústretovosti starostu obce Zborov.

Na budúci rok budú Citroëny 2CV,opäť v posledný augustový víkend, brázdiť cesty západného Slovenska. Presné miesto medzinárodného stretnutia zatiaľ nie je známe, blízkosť hraníc je však opäť prísľubom hojnej účasti zahraničných áut, ktoré všade na svete rozdávajú úsmev na perách.