299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement

Autá v roku 2022 dostanú čierne skrinky a ďalšiu povinnú výbavu

Monitorovanie tlaku v pneumatikách snímačmi ABS skončí a nahradia ho drahšie senzory v kolesách. Nové systémy odhalia nielen únavu, ale aj rozptýlenie šoféra.

Rozšírenie povinnej bezpečnostnej výbavy osobných automobilov, úžitkových vozidiel a autobusov, predávaných v štátoch Európskej únie, dostalo zelenú. Ešte na jar ho schválil Európsky parlament a nedávno bezpečnostné novinky odobrila aj Rada ministrov EÚ.

Všetky nové modely áut a autobusov, homologované po prvom máji 2022, musia obsahovať záznamové zariadenie, ktoré pomôže pri vyšetrovaní dopravnej nehody. Presná podoba takzvaných čiernych skriniek zatiaľ nie je známa. Očakáva sa, že záznamové zariadenie bude zaznamenávať rýchlosť jazdy, smer, prípadne preťaženie (tiažové zrýchlenie). Do úvahy pripadá aj kamerový záznam. Systém bude všetky údaje zaznamenávať, ukladať do pamäte a priebežne mazať. Polícia v prípade mimoriadnej udalosti dokáže z pamäte získať záznam jazdy niekoľko minút alebo sekúnd pred haváriou.

Ďalším prvkom povinnej bezpečnostnej výbavy je predpríprava pre montáž takzvaného alkoholového imobilizéra. Šofér sa pred každou jazdou podrobí dychovej skúške, inak vozidlo nenaštartuje. Ako presne bude zariadenie vyzerať, zatiaľ nevedno.

Systémy monitorujúce únavu šoféra už poznáme. A treba povedať, že niektoré sú aj poriadne otravné. V roku 2022 ich doplní pokročilá funkcia varovania pred rozptyľovaním šoféra. Prvé lastovičky prichádzajú už dnes. Napríklad Mazda3 má pri dotykovom displeji kamery - tradičnú a infračervenú. Ich úlohou je sledovať šoféra.

Očakáva sa, že minimálne prvých 20 minút každej jazdy je šofér sústredený. Systém si vtedy načítava pohyby očí a celkovo správanie sa za volantom. Po 20 minútach sú kamery v permanencii stále a tentoraz porovnávajú aktuálnu kondíciu šoféra s tým, ako sa správal na začiatku. Takto vie Mazda odhaliť únavu, poľavujúcu koncentráciu, ale aj sledovanie mobilného telefónu. Ak auto zaregistruje pokles koncentrácie, šoféra na to upozorní. Asistenčné systémy zároveň prejdú do stavu vyššej pohotovosti.

Škoda v novej Octavii použila systém detekujúci ruky na volante. Veniec obsahuje snímače, ktoré sledujú úchop volantu. Keď je úchop slabý alebo dokonca žiadny, auto šoféra upozorní. Tí, ktorí volant nedržia v ideálnej polohe "o trištvrte na tri" sa nemusia báť neustálych upozornení. Konštruktéri systém naprogramovali tak, aby toleroval rôzne úchopy, napríklad "o dvanástej".

Politici schválili aj zavedenie presného snímania tlaku v pneumatikách. Jednoduchšie a lacnejšie riešenie, keď pokles tlaku sledujú snímače ABS na základe priemeru kolesa a počtu otáčok v porovnaní s ostatnými, končia. Kolesá po novom budú musieť obsahovať drahé senzory, ktoré určia presný tlak v každej pneumatike.

Rátať ďalej môžeme s povinným zavedením cúvacích senzorov alebo kamier. Špeciálne osobných áut a dodávok sa týka povinnosť mať vylepšený systém autonómneho núdzového brzdenia, ktorý dokáže zaregistrovať aj rýchlejšie sa pohybujúce osoby, napríklad cyklistov. Povinný bude systém udržiavania v jazdnom pruhu alebo upozornenia na jeho nedobrovoľné opustenie. Čelné sklá musia byť pružnejšie, aby dokázali pohltiť viac energie v prípade zrážky auta s chodcom.

Vyššie spomenuté systémy budú povinné pre všetky nové modely, homologované po prvom máji 2022. Zákonodarci však v niektorých špecifických prípadoch pripúšťajú posunutie termínu, aby sa automobilky stihli na novinky zodpovedne pripraviť.

Od roku 2024 budú bezpečnostné systémy povinné pre všetky nové osobné automobily, úžitkové vozidlá a autobusy, predávané na trhoch EÚ.