Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Audi RS Q8: Vyskúšali sme si SUV raketu! (video)
Audi má za sebou bohatý rok na RS-ové modely. Okrem RS6 Avant a RS7 uviedla nemecká automobilka na trh RS Q3 a RS Q3 Sportback. Najväčší bonbónik, vlajkovú loď RS modelov, na ktorej máme aj my Slováci aspoň malý podiel si nechala úplne na koniec. Presne na Mikuláša som si rozbalil darček v podobe prvej jazdy s novým Audi RS Q8.
Prečítajte si tiež:
Audi na autosalóne Frankfurt 2019 v znamení oslavy RS divízie
Audi RS Q8 s decentným korením navyše
Prestavba modelu Q8 na RS Q8 bola jednoduchšia než napríklad v prípade rodinnej rakety RS6 a týka sa troch základných oblastí. Ako prvý zástupcovia značky vyzdvihli dizajn. Samotná karoséria sa svojimi proporciami nijako nezmenila. Športovejší výraz jej dodávajú len agresívnejšia maska v tvare včelieho plastu, zadymené predné LED matrixové svetlá a samozrejme mohutnejší predný nárazník, dôkladne prevzdušnený, keďže veľký motor potrebuje veľa vzduchu na dýchanie aj chladenie. O 1 cm širší rozchod kolies majú na svedomí nové, širšie disky kolies. Štandardne 22-palcové a za príplatok až 23-palcové valce, najväčšie aké kedy automobilka Audi sériovo obúvala na svoje vozidlá. Obuté sú do pneumatík rovnakého rozmeru vpredu a vzadu 295/35 R23, čiže ešte s akceptovateľnou šírkou a hraničnou výškou bočného profilu pre naše cesty. Aby sa kolesá vmestili pod blatníky, výrobca ich musel trochu rozšíriť špeciálnymi RS lemami.
Vzadu nesmie chýbať difúzor a samozrejmosť v podobe športovo ladeného dvojvetvového výfuku, ktorý má obe vetvy aktívne. Charakter zvuku sa mení ovládaním klapky v závislosti od jazdných režimov, ale viete ju ovládať aj manuálne spoza volantu. Posledným dôležitým detailom je špeciálny strešný spojler, ktorý sa stará o patričný aerodynamický prítlak, keďže vo verzii s odblokovanou maximálkou vie ísť rýchlosťou až 305 km/h. Audi RS Q8 môže mať až tri rôzne maximálky. Štandardnú 250 km/h, s karbon-keramickými brzdami 280 km/h a najvyššou možnosťou je balík Dynamic Plus, v rámci ktorého okrem odblokovania maximálky na 305 km/h dostanete aj elektro-mechanické aktívne stabilizátory, karbon-keramické brzdy a športový zadný diferenciál.
Vyšľachtené RS srdce
Najdôležitejšou súčasťou každého auta je však srdce, teda motor. V tomto prípade dvomi turbami dopovaný 4-litrový benzínový osemvalec s výkonom 441 kW/600 k a krútiacim momentom 800 Nm, ktorý 2,4 tony vážiace veľké SUV dokáže katapultovať z 0 na 100 km/h za 3,8 sekundy. To je o 0,2 sekundy slabší čas než s rovnakým motorom dosiahne jeho súrodenec Lamborghini Urus s rovnakým základom aj technikou. Treba ale poznamenať, že Urus má o 50 koní a 50 Nm vyšší výkon aj krútiaci moment. Určite viete, že rovnaký motor poháňa aj Audi RS6 a RS7. V tomto prípade má ale upravené viaceré komponenty s ohľadom na vyššiu záťaž vo väčšom a ťažšom aute.
Motor RS Q8 dostal napríklad väčšie turbá, iné piesty, vačkové hriadele a tým pádom aj vstrekovanie. Motor vie ponúknuť nielen brutálnu silu a špičkovú dynamiku, ale súčasne je vybavený všetkou dostupnou technológiou pre zníženie spotreby. Vie vypnúť štyri valce pri nízkom zaťažení a súčasne je to mild hybrid so 48V elektrickou sústavou, ktorá autu umožňuje plachtiť bez použitia motora medzi rýchlosťami od 55 do 160 km/h vždy keď to elektronika vyhodnotí ako výhodné. Všetky elektronické palubné systémy vtedy poháňa z batérie umiestnenej vzadu, do ktorej sa ukladá energia získaná rekuperovaním. Týmto spôsobom vie veľký nakoňovaný mastodont ušetriť až 0,8 l benzínu na 100 km.
Motor je spriahnutý s 8-stupňovou automatickou prevodovkou TipTronic a všetku silu štandardne prenáša na všetky 4 kolesá prostredníctvom pohonu quattro s mechanickým samosvorným stredovým diferenciálom.
Odporúčame:
Audi Q8: Prekvapí šírkou, ale jazdí famózne
A teraz to najdôležitejšie, ako to celé spolu funguje? Čo by ste asi tak čakali? Koncepčne čistý nezmysel. Veľké, 2,4 tony vážiace SUV s výkonovými parametrami superšportu... Potrebuje dnes niekto vôbec také auto? Podľa reakcií publika a predobjednávok určite áno. Aj preto sa Audi rozhodlo prvýkrát vo svojej histórii osadiť RS techniku do veľkého SUV. A ono to na počudovanie naozaj funguje. Špičkovou a drahou technikou dokážete dnes vybrúsiť šoférsky diamant aj z ťažkého mastodonta.
Pritom po technickej stránke neprináša RS-ko pre modelový rad Q8 niečo čo by bežný model už nemal v ponuke. Teda okrem veľkého a silného motora. Technici ho nerozšírili o 8 cm ako RS6 a nevymenili mu 80% panelov karosérie. Pretože už štandardné Q8 je dostatočne široké, v podstate na limite pokiaľ ide o parkovanie a vystupovanie po zaparkovaní. Osobne si neviem predstaviť, že by bolo ešte širšie. Navyše v kombinácii so zníženou karosériou v štýle SUV kupé má ideálne základné proporcie aj pre veľký motor a jazdnú dynamiku, ktorá sa od neho očakáva.
Novinka už v základe jazdí na vzduchovom podvozku, ktorý vie meniť svetlú výšku v rozsahu až 9 cm, zatiaľ čo štandardná Q8 len o 8 cm. Vrchná poloha pre jazdu v teréne je identická, dolu sa vie ale RS-ko spustiť o 1 cm nižšie vďaka mohutnejším vzduchovým mechom. Na výber má vodič až 8 jazdných režimov. Okrem už dôverne známych aj dva konfigurovateľné RS módy, ku ktorým má priamy prístup cez tlačidlo na volante. V závislosti od zvoleného režimu sa tak auto mení z klasického konvenčného SUV, komfortného a príjemne ovládateľného v každodennom živote (až sa mi žiada napísať, z klasickej Q8) na brutálne rýchle zviera.
Po preladení celého auta do najšportovejšieho režimu sa veľké SUV pri každom pridaní plynu doslova stavia na zadné kolesá. Elektronika zámerne posiela väčšinu sily dozadu a zadnými kolesami sa aj snaží auto viesť, riadiť. Vďaka systému quattro s natáčaní zadných kolies a športovému zadnému diferenciálu s vektorovaním krútiaceho momentu, ktorý vie podľa potreby preniesť viac výkonu na jedno zo zadných kolies vyslovene cítiť ako zadok aktívne pomáha autu zahýnať do zákruty. A robí to na tak veľkú masu až s neuveriteľnou ľahkosťou. Akoby ste v tej chvíli držali v rukách úplne iné, o poznanie kompaktnejšie a agilnejšie auto. V rýchlych tiahlych zákrutách sa zase nestačíte diviť ako málo na posádku vplýva preťaženie a akými šialenými rýchlosťami jednotlivé zákruty dokáže prejsť. Aktívne stabilizátory odvádzajú skvelú prácu v potláčaní náklonov karosérie a fyzikálnych zákonov, až do takej miery, že nedokážete ani precítiť ako rýchlo sa po ceste rútite. Iba vás pri každom pohľade na rýchlomer strasie. A to je asi zároveň najväčší problém tohto auta.
Všetko funguje veľmi plynulo, celé auto je špičkovo odladené, bez výraznej hrany. Bez trhania a kopania prevodovky pri radení, bez hryzavého nástupu bŕzd, ktoré sa dajú až s neuveriteľným citom dávkovať, bez výkonovej špičky motora, ktorý v celom pracovnom pásme ťahá ako lokomotíva, až vás prekvapí, ako rýchlo ste sa dostali po obmedzovač. Toto auto je postavené tak, aby s ním dokázal jazdiť rýchlo úplne každý. Priznám sa, že nie som fanúšikom nakoňovaných veľkých SUV, ale na druhej strane treba uznať, že vyladené je a funguje špičkovo.
Audi RS Q8 - technické parametre
Technické parametre | |
motor | 4,0 V8 |
zdvihový objem [cm3] | 3996 |
výkon [kW/k] | 441/600 |
pri otáčkach [1/min] | 6000 |
krútiaci moment [Nm] | 800 |
pri otáčkach [1/min] | 2200-4500 |
palivová spotreba [l/100 km] | 12,1 |
pohotovostná hmotnosť [kg] | 2390 |
zrýchlenie 0-100 km/h [s] | 3,8 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 250 |