Ceed 09 2021 1140x190

Ani sériový VW Golf TDI sa na Nürburgringu nestratí (VIDEO)

Naftový VW Golf TDI ôsmej generácie nemôžeme považovať za "športové náčinie", ktoré sa hodí na pretekársky okruh. So správnym vodičom však dokáže poraziť aj rýdzo športové autá. Tento kúsok to dokázal v nemeckom "zelenom pekle", na náročnom okruhu Nürburgring.

Nürburgring je veľmi špecifický a náročný okruh, ktorý nedostal názov "zelenó peklo" len tak pre nič za nič. Technické pasáže sa striedajú so šialene rýchlymi rovinami a olej do ohňa prilievajú aj minimálne výbehové zóny vedľa (občas menej kvalitného) asfaltu okruhu. Má však príjemnú vlastnosť, na voľných jazdách po ňom jazdí "všehochuť" automobilového sveta, od malých hothatchov až po cenené a šialene výkonné superšporty. Niektorí vodiči s veľkou dávkou guráže vezmú na Nürburgring aj prerastené, nešportové SUV a dokonca sa po ňom premávala aj dodávka jednej nemenovanej kuriérskej spoločnosti...

A keďže vodiči a "piloti" za volantom sú rôzni a na odlišnej úrovni, na Nürburgringu vznikajú milé situácie a z nich vyplývajúce zaujímavé videá, kedy to podstatne slabšie auto s lepším "medzičlánkom" medzi pedálmi a volantom dokáže natrieť aj podstatne silnejším mašinám s lepším podvozkom. Dôkazom je aj toto video:


Konkrétny Golf TDI na videu má pod kapotou dvojlitrové turbodieselové srdce 2.0 TDI Evo v silnejšej verziis výkonom 110 kW (150 k) a krútiacim momentom 360 Nm. Silu na predné kolesá prenáša dvojspojková 7-st. prevodovka DSG. Takto motorizovaný kúsok dokáže na stovku urýchliť za 8,4 sekúnd a maximálna rýchlosť je 223 km/h. Z dynamiky na zadok nikto nepadne, no ako ukázalo video, so správnym vodičom dokáže vyprášiť aj BMW M4 "na promenáde" s pomalým jazdcom.

Na palubnom počítači Golfu svieti na konci priemerná spotreba 13,7 l/100 km. Zaujímavý je tiež fakt, že schopného vodiča neodradilo ani striedanie suchého a vlhkého asfaltu. Golfa držal pekne pod krkom. Výsledný čas jedného kola pod 10 minút je oproti najrýchlejším ostrým hatchbackom s výkonom okolo troch stoviek koní o viac ako dve minúty horší. Optikou toho, že ide o "nešportovú" motorizáciu, a navyše so zdržaním v podobe žltých vlajok, však ide objektívne o veľmi dobrý výsledok.