Aké novinky prinesie FIAT na budúci rok? Zdá sa, že veľa ich nebude

Rok 2019 bude dôležitý najmä pre zamestnancov fabrík v Poľsku, Srbsku a Turecku. Rozhodne sa o ich budúcnosti.

Blog Passione Auto Italiane, ktorý má spravidla dôveryhodné informácie zo zákulisia talianskych automobiliek, priniesol svoj odhad, aké novinky môžeme v roku 2019 očakávať od koncernu FIAT Chrysler Automobiles. 

Blog píše, že budúci rok bude z hľadiska dôležitých inovácií "naďalej štíhly". Azda najviac sa očakáva od značky Alfa Romeo, ktorá prinesie facelift Giulie a možno aj Giulietty.

Sedan strednej triedy sa na trhu objavil začiatkom roka 2016 a pôjde o jeho prvú omladzovaciu kúru. Zato kompaktný hatchback na budúci rok oslávi deviate narodeniny. Za sebou už má niekoľko ľahkých vylepšení.

Vrcholom roka 2019 z pohľadu milánskej automobilky bude štúdia kompaktného SUV. Sériovú verziu uvidíme v roku 2020, pričom techniku získa od Jeepu Compass.

Nielen priaznivci talianskych áut, ale najmä zamestnanci fabrík koncernu FCA v Poľsku, Srbsku a Turecku s napätím očakávajú zverejnenie nového priemyselného plánu. Presťahuje sa celá produkcia Päťstovky z Poľska do Talianska? Ráta sa s vývojom tretej generácie modelu Tipo? Naozaj FIAT predstaví malý crossover a bude ho vyrábať v Kragujevaci, ako o tom špekulujú srbské médiá? Odpovede na tieto otázky zaznejú v priebehu budúceho roka.

Talianski zamestnanci sa o budúcnosť báť nemusia. FIAT totiž oficiálne potvrdil, že v rokoch 2019 až 2021 investuje do fabrík v Turíne, Melfi a Pomigliano d'Arco päť miliárd eur. Peniaze pôjdu do nových technológií, aby Taliani mohli vyrábať elektromobily, mild hybridy a plug-in hybridy.

FIAT elektrifikuje svoje najmenšie modely. Päťstovka a Panda dostanú jednoduchú mild hybridnú technológiu. Pôjde o 12-voltový štartovací generátor, pripojený ku kľukovému hriadeľu spaľovacieho motora. Štartovací generátor pomôže motoru pri zrýchľovaní, po uvoľnení plynového pedála dokáže rekuperovať pohybovú energiu a ak motor vypne systém štart/stop, poslúži ako štartér.  

FIAT 500 sa však dočká aj novej plne elektrickej verzie. Pokrokový plug-in hybridný pohon je určený pre Jeep Compass a z neho odvodené nové SUV Alfa Romeo.