Continental couple 05 2020 1140x190
Thumb 01 aj elektrifikovane  dial nice su  alternati vou Thumb 02 aj elektrifikovane  dial nice su  alternati vou Thumb 03 aj elektrifikovane  dial nice su  alternati vou

Aj elektrifikované diaľnice sú alternatívou

Scania dodá 15 vozidiel pre skúšobnú prevádzku na troch nemeckých elektrifikovaných diaľniciach. 

Do skúšobnej prevádzky v Nemecku bude nasadených 15 nákladných vozidiel Scania vybavených pantografovými zberačmi pre nabíjanie počas jazdy, ktoré vyvinula spoločnosť Siemens. Tieto ťahače návesov budú používať dopravné spoločnosti v rámci reálnych logistických operácií. Dodanie prvého hybridného trucku R 450 je plánované na máj 2019. Scania zabezpečí aj údržbu vozidiel a zber dát z prevádzky.

Prevádzkové testy sa začnú najprv v Hesensku na diaľnici A5, kde bola dokončená päťkilometrová infraštruktúra s nadzemným napájacím systémom v obidvoch smeroch. Ďalší elektrifikovaný úsek bude na diaľnici A1 do prístavu Lübeck so stacionárnou nabíjacou stanicou plánovanou v prístave. Očakáva sa, že tento diaľničný úsek otvoria v lete 2019. Tretia elektrifikovaná diaľnica by mala byť začiatkom roku 2020 vybudovaná v Bádensku-Württembersku na úseku cesty B462.

Scania sa už skôr stala partnerom aj v súbežnom výskume, ktorý robí Volkswagen Group Research. Pre tento projekt bude hybridný model Scania R450 dodaný už vo februári a uvedenie do prevádzky prebehne na skúšobnej dráhe spoločnosti Siemens pri Berlíne. Druhé elektrifikované výskumné vozidlo pribudne na jeseň 2019. Cieľom je analýza a zdokonaľovanie konceptu pohonnej jednotky so zameraním na riadenie energie, manažment hybridného prenosu, starnutie akumulátorov a chladiaci systému novej generácie.

„Nákladné vozidlá sú dlhé hodiny nasadené v dopravných operáciách a nutnosť zastaviť kvôli nabitiu by mohla ich prevádzku veľmi narušovať. Elektrifikované diaľnice ponúkajú rozumné a efektívne nabíjanie počas jazdy. Riešenie šetrí akumulátory a tiež znižuje zaťaženie energetickej siete,“ hovorí Magnus Höglund, vedúci oddelenia systému elektrifikovaných ciest v spoločnosti Scania.

Podľa niekoľkých štúdií sú elektrifikované diaľnice alternatívou, ktorá pomôže výrazne znížiť emisie CO2. Technológia elektrifikovaných ciest je v spoločnosti Scania súčasťou riešení pre udržateľnú dopravu.