Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Rande s produktovým manažérom Clia R.S.
Vďaka slovenskému importérovi značky Renault mali sme možnosť pokecať si s produktovým manažérom nového modelu Clio R.S. Celý večer sa nás snažil presvedčiť o tom, že nástupca najlepšieho hothatchu súčasnosti bude napriek mnohým radikálnym zmenám ešte ostrejší a zábavnejší. Podarilo sa mu to?
O tejto novinke sme u nás na stránke už písali, ale stretnutie s jeho produktovým manažérom je dôvod, pre ktorý sa oplatí k tejto téme vrátiť.
„Keď som začal pracovať na projekte nového Clia R.S. a dozvedel sa, že atmosféru nahradí preplňovaný motor, ktorý sa bude kombinovať iba s automatickou dvojspojkovou prevodovkou, prídeme o brzdy Brembo, sedačky Recaro a k dispozícii bude len 5-dverová karoséria bez optických svalov, zalapal som po dychu ako každý z fanúšikov tohto auta“, hovorí Jean-Maxime Boulanger. „Dnes, potom ako som si ho už vyskúšal ale tvrdím, že budete sa baviť tak ako ja a budete z tohto auta rovnako nadšení ako z predchodcu, možno ešte viac. Na to aby ste mi uverili si ale budete musieť do tohto auta sadnúť a previesť sa v ňom“.
Počas celého večera Jean-Maxime niekoľkokrát zdôrazňoval ako intenzívne komunikuje prostredníctvom sociálnych sietí s majiteľmi a fanúšikmi súčasného Clia R.S., ktoré nielen pre nás bolo najlepšou športovou predokolkou. Toto auto nás bavilo viac než Mégane R.S. , či ktorýkoľvek jeho konkurent. Všetci sa obávajú, že stratí ostrosť, naturálnosť a dravosť, ktorou bolo povestné.
Racionálny krok bez kompromisov v naladení auta
Poďme si teda racionálne zhodnotiť zmeny, ktoré nastanú a čo prinesú. Ja to vidím tak, že na jednej strane máte tlak na financie, globálnu krízu v automobilovom priemysle, ktorá núti výrobcov šetriť a škrtať perličky ako je R.S. Na druhej strane je tu snaha výrobcu o zachovanie ikony, dokonca ikony v doslovnom znení tak ako ju poznáme, bez kompromisov v zážitkoch zo športovej jazdy. To znamená, že ak chcela skupina tvorcov zachovať Clio R.S. takým akým bolo, ale zároveň zalepiť oči financmajstrom, museli urobiť niekoľko kompromisov a niečo obetovať.
Tou obetou je napríklad výmena 3-dverovej karosérie za 5-dverovú. Nové krátke Clio (keď za dlhé považujeme kombík) výrobca plánuje vyrábať aj v štandardnom prevedení iba s 5 dverami (o 3-dverovú bol v minulosti minimálny záujem), preto výroba 3-dverovej iba kvôli R.S. neprichádzala do úvahy. Aj ďalšia úspora sa týka karosérie, a síce, že blatníky ostávajú sériové, bez dodatočného rozširovania. To nepovažujem za problém, lebo už dizajn štandardného Clia je natoľko výrazný a dramatický, že na ceste vyzerá ako športiak a viac zásahov jednoducho nepotrebuje. Zmenili sa len nárazníky. Predný charakterizuje veľký otvor pre prívod vzduchu k chladiču, lišta imitujúca spojler monopostu F1 a v rohoch diódové svetlá. Zadný nárazník má v spodnej časti difúzor a po stranách dve hranaté koncovky výfuku. Zliatinové disky kolies majú priemer 18 alebo 19 palcov.
Podstatné odľahčenie auta v sérii o 100 kg (vo verzii R.S. neočakávam, že to bude viac), bolo tiež dôvodom prečo si výrobca mohol dovoliť ušetriť na brzdách a namiesto značky Brembo použil diely z vlastnej produkcie, konkrétne z Méganu GT. Tie mimochodom vraj v malom Cliu fungujú ešte lepšie než pôvodné Brembá. Predné kotúče majú priemer 320 mm. Pohotovostná hmotnosť novinky je jednou zo zatiaľ utajovaných skutočností. Rovnako ako isté prekvapenie, ktoré mal aj Jean-Maxime spomenuté vo svojej prezentácii. Ak však logicky uvažujeme, môže to byť už len jedna vec – a to mechanický samosvorný diferenciál, ktorý Clio doposiaľ nemalo, ale s turbomotorom ho už bude potrebovať.
Prečo sa výrobca rozhodol použiť 6-atupňovú dvojspojkovú automatickú prevodovku ako jedinú alternatívu k tomuto auta mi je záhadou, ale beriem to ako nasadenie určitého trendu, ktorý preniká z vyšších segmentov ako je napríklad Nissan GT-R do nižších tried. V budúcnosti vraj už väčšina športových automobilov aj tejto veľkosti bude využívať rýchly automat, aby sa sériové vozidlá približovali pretekárskym, kde má vodič obe ruky na volante a môže sa viac sústrediť na samotnú jazdu.
Prevodovka EDC je dielom firmy Getrag, ktorá jednu pobočku má aj v Košiciach. Preto pokiaľ budete vidieť premávať sa v okolí Košíc nejaké nabrúsené Clio s riadnym športovým zvukom, vedzte, že to je prototyp nového Clia R.S. v testovacom procese. V najostrejšom športovom režime Race jej má trvať zmena prevodového stupňa len 150 milisekúnd, čo je o 20 milisekúnd kratší čas za aký to zvládne prevodovka DSG v modeli Volkswagen Scirocco R. Na výber bude automatický aj manuálny režim radenia. V prípade manuálneho si Renault veľmi zakladá na veľkých pádlach pod volantom ako v súťažnom špeciáli, ktoré sú pevne prichytené o stĺpik riadenia. Pôvodný atmosferický dvojliter nahradil preplňovaný štvorvalec objemu 1,6 l s priamym vstrekovaním paliva. Agregát s označením 1.6 Turbo RenaultSport 200 dosahuje rovnaký výkon ako atmosférický dvojliter v predchodcovi – 147,5 kW (200 k). Rozdiel je v otáčkach. V novinke sa dvesto koní dostaví pri 6000 1/min, kým predtým bolo treba posunúť ručičku otáčkomera ešte o 1100 1/min ďalej. Zásadný rozdiel je v krútiacom momente: 1.6 turbo produkuje 240 Nm v rozsahu 1750 až 5600 1/min, starší agregát dával 215 Nm pri 5400 1/min. Nie je tajomstvom, že tento motor pochádza od Nissanu, konkrétne sme s ním mali možnosť jazdiť v modeli Juke, hoci technici Renault Sport ho vraj prepracovali. Prednosťou nového motora má byť okrem lepšieho ťahu aj nižšia spotreba paliva, v priemere o 2 litre.
Gordini už nielen bižutéria a dokonalejší RS displej
Po úspechu v modeli Mégane R.S. dostane aj Clio tzv. RS displej, samozrejme s rozšírenými funkciami a dokonalejšou grafikou. Vďaka veľkej obrazovke systému R-Link si budete môcť pozrieť napríklad výstupy z telemetrie, ktoré sa budú dať stiahnuť na USB kľúč a doma v počítači skombinovať s videom z jazdy na okruhu, prípadne sledovať priebeh výkonu aj krútiaceho momentu.
Vodič si tak bude môcť podobným spôsobom rozanalyzovať svoju jazdu ako pretekári na okruhoch alebo jazdci rely. Všetky údaje budú z bezpečnostných dôvodov k dispozícii až po zastavení vozidla. Pre mňa jednou z najpozitívnejších správ bola informácia o ďalšej generácii modelu Clio Gordini. Už to nebude len balík drahej automobilovej bižutérie. Clio s týmto označením sa dočká optických, ale hlavne technických vylepšení, hodných značky Gordini. Uvedené má byť na trh približne rok po štandardnom Cliu R.S., kedy majú pribudnúť do výbavy aj nové sedačky Recaro – ľahšie a vyvinuté špeciálne pre Renault Sport. Dá sa teda očakávať, že prvé auto, ktoré ich dostane bude práve verzia Gordini. Nové Clio R.S. bude naďalej dostupné s dvomi typmi podvozkov. Štandardný Sport doplní príplatkový Cup s tlmičmi tuhšími približne o 15% a o 5 mm nižšou svetlou výškou. Obe verzie však budú mať tie isté sedadlá.
Na slovenskom trhu očakávame nové Clio R.S. na jar budúceho roku. Cena by mala byť konkurencieschopná vozidlám ako Volkswagen Polo GTI, Peugeot 208 GTI, Ford Fiesta ST a ďalším.
Na záver by som asi mal prezradiť, či ma Jean-Maxime presvedčil alebo nie. No, po počiatočnom hneve, zúfalstve a lámaní palice nad novým Cliom R.S. sa na neho úprimne teším. Z jednoduchého dôvodu. Pretože ak nové Clio jazdí tak ako jazdí (úplne super), R.S. musí fungovať na ceste minimálne tak dobre.